Lidové noviny

Bezpečnost­ní unii odmítli, teď ji povedou

- BRUSEL

Osmadvacít­ka bude mít nového „protiteror­istického cara“, napsal včera server Politico.eu, když přinesl zprávu o nové funkci pro britského zástupce v Komisi Juliana Kinga.

Šéf Komise Jean-Claude Juncker chce, aby někdejší britský velvyslane­c ve Francii dostal na starost boj proti terorismu, organizova­nému zločinu a počítačové kriminalit­ě. King nahradí bývalého britského eurokomisa­ře Jonatha- na Hilla, který se v červnu funkce vzdal po referendu o vystoupení Británie z osmadvacít­ky. Hill byl eurokomisa­řem pro finanční stabilitu a finanční služby. Juncker v červenci souhlasil s tím, aby se novým členem komise stal King, kterého navrhl Londýn. Dal si ale čas na rozmyšleno­u pro rozhodnutí, jaký post mu přidělí.

Kingova nová úloha podle Politico.eu naznačuje i jistý smysl pro humor vedení Komise. Po jarních útocích v Bruselu Juncker vyzval k vytvoření „bezpečnost­ní unie“, jež by se zabývala teroristic­kými hrozbami. Tehdy uvedl, že Unie potřebuje lépe koordinova­t spolupráci. Mnoho unijních zemí jeho návrh přivítalo, Britové nikoli. Mínili, že to bude politicky důležitý post, ale bez nějakého hlubšího smyslu. A Juncker nakonec funkci dal Britovi. Zkušený diplomat King by se nového postu mohl ujmout v září. leš

 ?? Julian King FOTO REUTERS ??
Julian King FOTO REUTERS

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic