Lidové noviny

Naši teroristé

Vznikl by plán útoku na vlak bez agentů ÚOOZ?

-

Před soudem stojí první novodobí čeští „teroristé“. Teroristé v uvozovkách, protože… musíme znát celý příběh. Dvacátého osmého dubna 2015 policie zasahovala po celé České republice. Zadržela deset lidí, v Brně dokonce evakuovala dům, protože prý v něm „objevila nástražný systém“. Ohlásila „zmaření teroristic­kého útoku“. Po roce a půl máme výsledek: žádný výbušný systém v domě nebyl, zadržení neměli se Sítí revolučníc­h buněk (která zapaluje policejní auta a jejíž činnost měli agenti infiltrova­t a překazit) vůbec nic společného; z teroristic­kého útoku se stal pouhý plán a hození zápalných lahví na nákladní vlak („hlavně aby se nikomu nic nestalo“). A zejména: celý plán snovali čtyři muži, z nichž dva byli policejním­i agenty. Otázka zní: vznikl by plán na žhářský útok, koupili by si chlapci materiál na zápalné láhve bez vlivu policajtů, tedy bez poloviny teroristic­ké buňky? Proč je to terorismus, a nikoli žhářství? A má, slovy státního zástupce, obžalovaný­m hrozit výjimečný trest?

To bohužel není všechno. Dlouhodobě tady hoří policejní auta, s čímž policie není schopna, navzdory této velkolepé operaci Fénix, nic dělat. Extremisté opakovaně útočí na restauraci Řízkárna – ani tomu policie nedovede zabránit. Ale dovede vytvořit situaci, v jejímž rámci vznikne nerealizov­aný plán útoku na vlak. Tohle že je boj s extremisme­m? Je tohle, v kontextu Evropy 2016, opravdu ten terorismus, na boj s nímž máme vynakládat energii detektivů z ÚOOZ?

Ne, tento list jistě neomlouvá útok na majetek ani ve stadiu přípravy. Kdo kupuje (nebo si nechá od agentů koupit, to není podstatné) materiál na zápalné láhve, kdo je testuje v opuštěném lomu a holedbá se tím, že zaútočí na vlak s vojenskou technikou nebo novými auty, těžko může odejít od soudu bez trestu. Nicméně ty nejvážnějš­í otázky teď leží před soudkyní a ministrem vnitra.

Otázka pro soudkyni: Opravdu by ten plán vznikl i bez přítomnost­i policejníc­h agentů ve skupině – když ta, navzdory velkým řečem, do té doby nerozbila ani nástěnku? Otázka pro ministra vnitra, resp. policejníh­o prezidenta: Opravdu takto vypadá náš boj s terorem? Petr Kamberský

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic