Lidové noviny

Úvěrů po síti mezi lidmi přibývá

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA V Česku se pomalu rozjíždí online platformy, které nabízejí půjčky mezi lidmi. O rozjezd se přitom přičinil především loňský rok, kdy ke společnost­i Bankerat, která na trhu funguje už od roku 2010, přibyla firma Zonky, za níž stojí nebankovní poskytovat­el půjček Home Credit, a rovněž se na trhu objevila platforma Benefi podnikatel­e Pavla Matouška. Za tu dobu se přes ně půjčilo pár set milionů korun, pouhý zlomek celého úvěrového trhu.

Společnost Zonky, která se v současnost­i dere dopředu nejvíce, půjčila do června za jeden rok svého fungování 182 milionů korun. Přes Benefi se pak rozpůjčova­la částka v hodnotě více než 50 milionů korun, přičemž měsíční přírůstek činí kolem čtyř až pěti milionů.

Pro srovnání, v zahraničí tyto společnost­i protočí miliardy dolarů. Fungují totiž už několik let a na rozdíl od Česka se z nich stal plně etablovaný byznys.

Za online tržišti půjček, takzvanými peer-to-peer platformam­i, stojí jednoduchá myšlenka. Obejít klasické články řetězce, například banku či jinou, nebankovní instituci, a zároveň dát „dobrodružn­ějším povahám“šanci vydělat tím, že půjčí někomu, o plastickou operaci nebo o prototyp luxusního vibrátoru. Stačí jen přesvědčit investory, že jeho „projekt, nápad či problém“stojí za to, aby do něj investoval­i.

Ztráta důvěry...

Právě letos ale dostalo odvětví, které bere tradičním finančním institucím klienty, hned dvě tvrdé rány. Tou první byla únorová zpráva, že čínská peer-to-peer platforma Ezubao připravila pomocí pyramidové­ho systému skoro milion klientů o 50 miliard jüanů (asi 182 miliard korun).

Na jaře pak přišla druhá pohroma, když se ukázalo, že světový lídr trhu P2P půjček, americká společnost Lending Club, která je i kótovaná na burze, podváděla s daty jednoho balíku půjček v celkovém objemu asi 22 milionů dolarů. Platforma přitom pod- vedla přímo jednoho z věřitelů, společnost Jefferies Group.

Změnila totiž data u půjček v objemu tří milionů dolarů z celého balíku. I když pak koupila balík zpět, její pověst byla pošramocen­a a z postu šéfa firmy se musel poroučet její zakladatel Renaud Laplanche. Ostatně akcie společnost­i se z aféry nevzpamato­valy dodnes. Ještě 6. května stála jedna akcie Lending Clubu 7,1 dolaru, den poté se propadla ke čtyřem dolarům a včera to bylo stále jen 4,5 dolaru.

Právě kauza kolem Lending Clubu ukázala na úskalí nových technologi­í a zatřásla alespoň na chvíli s důvěrou investorů, ale i politiků. A to nejen ve Spojených státech, kde Lending Club působí. V návaznosti na aféru hodlá britský P2P trh, který od roku 2014 narostl z 1,2 miliardy liber na 2,7 miliardy v roce 2015, prověřit tamní

Takzvané peer-to-peer půjčky si poskytují přímo lidé mezi sebou přes specializo­vaná online tržiště.

První skupinou uživatelů jsou lidé, kteří by v bance úvěr nezískali nebo hledají nižší než bankovní úrok.

Druhou skupinu uživatelů tvoří finanční regulátor FCA. Ten přitom varoval, že lidé často ani nerozumějí rizikům, která tato forma investován­í přináší.

... Česko zatím nezasáhla

Tuzemský trh tato kauza ovšem nejspíš příliš nepoškodí. Tedy alespoň podle názoru místních hráčů.

„Zde se podílejí na půjčování peněz mezi lidmi jen malí investoři, kteří to berou zčásti jako hru a hodnotí to podle výsledků tuzemska. Trh je oproti Americe o několik let zpátky a hodně malý, co se týče objemu,“říká Pavel Matoušek z firmy Benefi.

„Momentálně je tu přetlak investorů, kteří chtějí půjčit. V Americe došlo k tomu, žemají nedostatek investorů, takže tam každá negativní aféra způsobí odliv dalších investorů. V České republice je přetlak,“dodal Matoušek. investoři, kteří hledají vyšší zhodnocení volných peněz.

Obdobně mohou online tržiště spojovat i firmy a investory bez bankovního mezičlánku.

P2P půjčky jsou obecně rizikovějš­í jak pro klienty, tak pro investory.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic