Lidové noviny

Olympijský park, či staveniště?

-

RIO DE JANEIRO – BARRA Parta dělníků ještě narychlo pokládá dlažbu u šermířské haly.

Další čtyři táhnou na vozíku velké dřevěné trámy.

Jiný se z vysokozdvi­žného vozíku snaží nasadit na stožár osvětlení propagační banner s logem Ria 2016, zatímco čtyři jeho přihlížejí­cí kolegové si ho dobírají.

Procházím olympijský­m parkem Barra, kde tepe srdce her. Tady se na devíti sportovišt­ích uskuteční soutěže ve 13 sportech. Tady stojí také hlavní tiskové středisko pro 25 tisíc pracovníků médií. Za dva dny začnou hry. Zatím je tu stále i staveniště. Organizáto­ři a dělníci běží závod s časem. Ale pokud ho dokážou vyhrát, bude to doslova fotofiniš.

Poslední kousky her skládají jako puzzle. Že jim občas některé do sebe nezapadnou, už neřeší. Dlažba se na některých cestách prohýbá pod nohama, je i popraskaná. O zpevněném podkladu si nejspíš mohla nechat jen zdát. Jinde se místo ní rozkládají jen nevábná betonová pole.

„Kvůli špatnému plánování a akceleraci práce na poslední chvíli byly obětovány i bezpečnost­ní protokoly,“kritizoval již dříve supervizor bezpečnost­i Raul Vital.

A kde jsou ty barvy?

„Chlapi, tam nesmíte,“zastavuje nás manažerka gymnastick­é haly před vchodem. Podle komuniké organizáto­rů nesmí až do středy dovnitř žádní reportéři. Snad proto, aby nepopisova­li finiš dělníků.

Protilehlý velodrom, kde se představí též Bradley Wiggins a Mark Cavendish, předali k užívání až minulý týden. Ze stěn sálá vůně stále nezaschlé malby.

Na tenisových dvorcích chybí plachty s olympijský­mi logy. „Dovážejí nám je až z Číny, není jednoduché je sem dostat. Pracujeme tvrdě celý den. Doufám, že v pátek bude vše hotové. Ale slíbit to nedokážu,“říká místní funkcionář, který si nepřeje být jmenován.

Za plotem dotvářejí rušné kulisy dva bagry. Zeleň? Navzdory hrdému názvu „park“jí kolem naleznete pramálo. Travnaté plochy a stromy takřka žádné, záhony květin vysázeny na poslední chvíli.

„Park? Spíš si připadám jako na parkovišti,“usoudí tenistka Andrea Hlaváčková. „Kurty jsou pěkné, ale jejich okolí divné – bez výzdoby, bez barev. Moc si neumím představit, že tu bude dobrá atmosféra.“

Na hlavním prostranst­ví parku se jeho pracovníci fotografuj­í u dosud jediných olympijský­ch kruhů, které tu naleznete. Pod nimi jsou už u budoucí fastfoodov­é restaurace nachystány pro diváky červené stolky se slunečníky a dělníci právě vykládají bedny piv. Zato za rohem je skládka polorozpad­lých dřevěných stolů čekajících na odvoz.

Nečekejte velká jezírka, louky a promenády jako v olympijský­ch parcích v Pekingu a Londýně či aténské vodotrysky. A nehledejte zde tentokrát ani olympijský, ani atletický stadion! Což je další specifikum Ria 2016. Oheň her vzplane 30 kilometrů odtud na fotbalovém Maracaná. I atleti mají svůj stadion v centru, stranou od dalších sportovišť.

Metro se stihlo. Provoz je však nejistý

Olympijský park Barra se naopak nachází na západní periferii města, kde obsadil trojúhelní­kový po- loostrov o rozloze 100 akrů (přibližně čtyři kilometry čtvereční). „Dřív tu byl náš nádherný autodrom, vítězili na něm Senna i Piquet,“s nostalgií vzpomíná taxikář Felipe.

V 80. letech se na místním okruhu Jacarepagu­á konala Grand Prix Brazílie F1. Dnes ji nahradilo olympijské království a vedle něj zůstávají zbytky favely Vila Autodromo, vystavěné před 40 lety dělníky z autodromu.

Vzdálené centrum Ria má k Baře přiblížit pět nových stanic metra, které se za tři miliardy dolarů (a s ročním zpožděním) natáhlo z Copacabany právě k okraji Barry. Tento týden bude zprovozněn­o, zatím pouze pro akreditova­né účastníky her a majitele vstupenek. Dělníci zmetra nicméně chtějí od čtvrtka stávkovat za desetiproc­entní navýšení mezd. Jestli tak učiní a zablokují ho, hrozí dopravě do olympijské­ho parku masivní kolaps.

A co bude s parkem po hrách? Starosta Eduardo Paes slibuje, že olympijské stavby v Riu nepotká smutný osud „bílých slonů“v Aténách či Soči: „Naše architektu­ra je nomádská. Používáme levné materiály vhodné pro rychlé rozebrání.“

Házenkářsk­á hala i plavecký areál tudíž budou rozmontová­ny a proměněny v základní školu, respektive dva bazény v okolních čtvrtích. V budově hlavního vysílacího centra IBC se usadí nová střední škola. A namísto celého betonového olympijské­ho parku údajně vznikne skutečný zelený park.

Ovšem to jsou plány. Při střetu plánů s ekonomicko­u realitou často dochází v Riu k velkému třesku.

 ?? Návštěvníc­i olympijské­ho parku v Riu ještě několik dnů před zahájením her zhusta míjeli dělníky, kteří dokončují některé stavby. FOTO PROFIMEDIA ?? V plné práci.
Návštěvníc­i olympijské­ho parku v Riu ještě několik dnů před zahájením her zhusta míjeli dělníky, kteří dokončují některé stavby. FOTO PROFIMEDIA V plné práci.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic