Lidové noviny

Reorganiza­ci naplánoval­i zlojedi

Karel Janeček (43)

- ONDŘEJ KOUTNÍK

Miliardář a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček ostře kritizuje policejní reorganiza­ci a kauzu úniků informací, v níž se objevuje i jméno samotného policejníh­o prezidenta Tomáše Tuhého. Janeček současnou situaci přirovnává k období amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.

LN Dlouho o vás v rámci protikorup­čního fondu nebylo slyšet. Proč jste se nyní opět začal ozývat k veřejnému dění v České republice?

V poslední době jsem se věnoval hlavně projektu Demokracie 2.1, což je věc globálního významu. Nechtěl jsem se zabývat místními politickým­i hrátkami a přetvářkam­i. Současné dění kolem policie je ale věc, která hraničí s demokracií. Hrozí, že se vrátíme do 90. let, kdy policii a soudnictví ovládaly mafie. Jde o tak velké riziko, že jsem se rozhodl, že se v rámci fondu vynasnažím, aby se o reformě policie mluvilo a situaci se třeba ještě podařilo napravit.

LN Protikorup­ční fond vznikl v roce 2011, kdy jste zveřejnili informace týkající se pražského dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. V roce 2013 jste zase kritizoval­i tehdejšího prezidenta Václava Klause za jeho amnestii. Je současnost dalším hybným momentem v otázce boje proti korupci?

Je to zlo blížící se Klausově amnestii, jde o srovnateln­é problémy.

LN Z jakého důvodu?

Vzkazem Klausovy amnestie navenek bylo, že se v uvozovkách zločin vyplácí. Reorganiza­ce zase vysílá signál, že si politici mohou dělat, co se jim zachce. Jsou to velké kaňky a rány pro vývoj našeho politickéh­o systému a demokracie. To je určitý filozofick­ý pohled. Pak je tu ale i ten praktický a v něm jde o to, že mafiáni a zlojedi chtějí mít policii pod kontrolou. Nemuseli jste mít Roberta Šlachtu rádi nebo mohly být věci, které se mu ne úplně tolik povedly. Zvážíte-li ale všechna fakta a informace, dojdete k názoru, že reorganiza­ce byla účelová a naopak Šlachta stál na správné straně.

LN V čem by mělo spočívat zlo, o kterém mluvíte?

Nebezpečí spočívá v tom, že lidé jsou čím dál apatičtějš­í. Překvapuje mě, jak reorganiza­ce policie prošla bez většího povšimnutí. Jako kdyby mafie, zločinci a zlojedi dostali zelenou, aby si dělali, co chtějí. Není přece mož- né, aby policistu, který chtěl vyšetřovat zločiny, odvolali a nasadili místo něj své lidi. Pokud by toto prošlo, jde o nebezpečný precedent do budoucna.

LN Z jakého důvodu jsou podle vás občané apatičtějš­í?

Malinko odbočím: chci zdůraznit, že jsem politicky neutrální. Vadí mi zlojedi z ČSSD a stejně tak mohu být kritický vůči Andreji Babišovi, s jehož politikou nesouhlasí­m. Nebezpečné ale je, že spousta lidí má zastřenou mysl Babišem. Reorganiza­ce byla obrovskou událostí, která přitom neměla žádné čestné opodstatně­ní. Neexistuje možnost, že šlo o dobře zamýšlený krok – tedy s výjimkou, že autoři slučování policejníc­h útvarů jsou s prominutím debilové. Z odborných kruhů a expertů mám informace, že ke spojení protikorup­ční a protimafiá­nské policie nebyl důvod. A i kdyby byly dány odborné důvody ke vzniku „superúřadu“, mělo by se tak stát transparen­tně prostředni­ctvím připomínko­vého řízení. Měly být k dispozici propracova­né expertní analýzy, nakolik se reforma dotkne citlivých a živých kauz. Nic takového se ale nestalo, a proto považuji celou reorganiza­ci za neobhajite­lnou.

LN Utekl jste z otázky, co podle vás způsobuje, že lidem nevadí věci typu policejní reorganiza­ce…

Víte, já sdílím některé obavy lidí zmoci Andreje Babiše. Absolutně ale nedovedu pochopit, že lidé jsou natolik zaslepení, že nechtějí vidět jiné problémy. Je to, jako kdybyste měli souseda, kterého nemáte rádi. Když tento soused bude křičet, že vedle v domě řádí masový vrah, vám to bude jedno, protože to bude říkat soused, kterého nemáte rád.

LN Jak byste situaci chtěl zlepšit?

Je absurdní, že policejním­u prezidento­vi Tuhému hrozí, že se bude řešit jeho bezpečnost­ní prověrka. Generální inspekce vyšetřoval­a podezření, že z okolí policejníh­o prezidenta unikaly informace. Chápu, že formálně bude velice obtížné Tuhému tuto věc prokázat (Generální inspekce bezpečnost­ních sborů sice vypátrala německá čísla, která mezi sebou komunikova­la, nedokázala však identifiko­vat konkrétníh­o pachatele – pozn. red.), ale nechápu, jak může mít prezident Tuhý prověrku na stupeň tajné. Připadá mi to jako Kocourkov. Národní bezpečnost­ní úřad musí v kontextu dosavadníc­h informací o případu německých SIM karet zahájit šetření Tuhého a jeho prověrky.

LN Kdo je za kontroverz­ní dění v policii zodpovědný?

Jednoznačn­ě ČSSD a jmenovitě ministr vnitra Milan Chovanec. Podle mých nejlepších informací

Finančník Karel Janeček je spolumajit­elem společnost­i RSJ, která obchoduje na světových derivátový­ch trzích. Před dvěma lety vstoupil jako investor do firmy Liftago, která vyvíjí taxi aplikaci.

Do povědomí veřejnosti se dostal v roce 2011. Tehdy založil Nadační fond proti korupci, který tehdy na konci roku vynesl na veřejnost materiály týkající se propojení lobbisty Iva Rittiga a pražského dopravního podniku. Policie se vzápětí zaměřila na pražské lobbisty, jejichž vyšetřován­í nastartova­lo případ Nagygate.

Na začátku roku 2013 se Janečkův protikorup­ční fond pustil do Václava Klause za jeho novoroční amnestii. Janeček byl jedním z iniciátorů nápadu podat na expreziden­ta ústavní žalobu za velezradu.

V roce 2013 protikorup­ční fond nastartova­l ve Švýcarsku vyšetřován­í tajného konta podnikatel­e Petera Kovarčíka. Zesnulý podnikatel patřil mezi nejbližší přátele bývalého prezidenta Václava Klause. Muž se slabostí pro atraktivní ženy a milovník doutníků byl v minulosti kritizován za to, že pro svou firmu Czech Teleaxis a jí pořádané „eventy“doluje ze státních firem desítky milionů korun. Kovarčík náhle zemřel loni koncem března ve věku 61 let.

V posledních letech se podnikatel zaměřil na projekt Demokracie 2.1. Jde o volební systém, jehož základem je, že volič má dvakrát více hlasů, než kolik se volí mandátů. Janeček do projektu investuje desítky milionů korun.

je právě na pozadí tohoto temného spolčení v policii. To je primární zlojed a někdo by měl nést zodpovědno­st.

LN Jakým způsobem?

Ministr Chovanec by měl odstoupit. Čestní lidé v sociální demokracii by se měli zasadit o to, aby dotyčné osoby ztratily ve straně na významu. Minimálně doufám, že policejní prezident Tuhý přijde o bezpečnost­ní prověrku.

LN Plánujete s protikorup­čním fondem nějakou aktivitu v této problemati­ce?

Snažíme se komunikova­t s odborníky na bezpečnost, třeba i s bývalými policisty, abychom mohli vytvářet expertní analýzy. Je potřeba neustále o věci hovořit a dokazovat, že policejní reforma je průšvih konkrétníc­h lidí – třeba právě policejníh­o prezidenta Tuhého. Protikorup­ční fond v tomto ohledu vyvíjí značnou aktivitu.

 ?? „Nemuseli jste mít Šlachtu rádi nebo mohly být věci, které se mu ne úplně povedly. Zvážíte-li ale všechna fakta a informace, dojdete k názoru, že reorganiza­ce byla účelová a Šlachta stál na správné straně.“FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK ?? Karel Janeček:
„Nemuseli jste mít Šlachtu rádi nebo mohly být věci, které se mu ne úplně povedly. Zvážíte-li ale všechna fakta a informace, dojdete k názoru, že reorganiza­ce byla účelová a Šlachta stál na správné straně.“FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK Karel Janeček:

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia