Turista Dalík překvapil policii

Lidove noviny - - Front Page - MARTIN SHABU ONDŘEJ KOUTNÍK

Marek Dalík má dnes nastoupit do vězení. Včera ráno však odcestoval

PRAHA Sázková agentura Fortuna včera přišla s netradiční sázkou. Bookmakeři vypsali kurzy na to, zda odsouzený lobbista Marek Dalík dnes nastoupí, či nenastoupí do vězení. Na útěk před spravedlností vypsali kurz ve výši 3,6:1. „Vyvolal pochybnosti, zda soudu nepošle pohlednici z Baham, Belize, Seychelských ostrovů, Jihoafrické republiky nebo jiné oblíbené destinace, kam tradičně míří čeští ekonomičtí migranti,“stálo v tiskové zprávě sázkové agentury.

Důvodem pro vytvoření této sázkové příležitosti byl včerejší Dalíkův nečekaný výlet do zahraničí. Vše začalo o půl sedmé ráno. Europoslanec Petr Je- žek (ANO) na Twitter pověsil fotografii Dalíka s textem: „Podoba, anebo Marek Dalík? Letiště Ruzyně teď.“Dalík však slíbil, že k výkonu čtyřletého trestu dnes nastoupí. „Ztratit se nechystám. Soudkyně informována předem. Zítra jsem zpět,“napsal webu Neovlivní.cz.

Vzbudil zájem policie

Podle europoslanců ANO Ježka a Pavla Teličky odletěl stejným strojem jako oni do Bruselu. Dalík tím vzbudil zájem policie. Podle informací LN kontaktovali vyšetřovatelé Ježka hned po jeho příletu, aby jim podal bližší informace.

Ve středu se v kuloárech začala šířit spekulace, že Dalík z Bruselu pokračoval směrem do Jižní Ameriky. LN se snažily Dalíka kontaktovat, na dotazy však nereagoval. Městský soud v Praze uvedl, že neočekává, že by někdejší kamarád expremiéra Mirka Topolánka do vězení nenastoupil.

Mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci včera LN sdělila, že Dalík neměl cestování mimo republiku zakázané. Lobbista ve své reakci pro Neovlivní.cz navíc uvedl, že soudkyni dal o své cestě do zahraničí vědět.

Zda mluvil pravdu, však včera nebylo možné ověřit. „Ve spise o tom záznam není. Pokud pan Dalík psal soudkyni e-mail, nemohu takovou informaci nyní ověřit. Paní soudkyně má dovolenou,“řekla Puci LN a dodala: „Nemyslím si, že je to v tuto chvíli důležité. Rozhodující je, že zítra nastoupí. Obecně odsouzený nehlásí soudu, jestli hodlá, nebo nehodlá nastoupit. My předpokládáme, že respektuje výzvu a nastoupí do vězení. Dá se říci, že soud nezajímá, co pan Dalík do té doby dělá.“

Dalík na dotazy LN nereagoval. Nejdříve zavěsil a poté neodpověděl na SMS zprávu.

Přípravu nepodcenil

Na možný nástup do vězení se Marek Dalík systematicky připravoval. Vyplynulo to z jeho slov pro pondělní vydání časopisu Euro. „Neznám lidi, kteří by byli ve vězení, podařilo se mi sejít se se dvěma, kteří tam byli z politických důvodů; nedopustili se něčeho kriminálního. Snažím se sbírat zkušenosti, chystat se na to po všech stránkách, organizačních, právních, osobních a jiných,“uvedl někdejší vlivný muž české politiky a byznysu.

Poslední roky aměsíce utlumoval své podnikatelské aktivity. „Některé záležitosti teď ještě dokončuji, jiné jsem prodal, abych se i tímto způsobem připravil na pobyt ve vězení,“dodal.

Už v květnu 2014 skončil coby Včera ráno o půl sedmé

předseda představenstva v PR společnosti New Deal. V této firmě vlastnil v minulosti dvě třetiny akcií. Patřila mu také řada nemovitostí.

Krátce před definitivním verdiktem o své vině například prodal padesátiprocentní podíl v tenisovém areálu VIS Teniscentrum ve Vestci u Prahy.

Právě o vesteckém klubu se zmínil Dalík i v posledním rozhovoru. Kvůli této akvizici se prý rozkmotřil i s expremiérem Mirkem Topolánkem. „Měli jsme společně koupit podíl ve vestec- kém tenisovém klubu. Já to zainvestoval a byli jsme dohodnuti, že on mi zaplatí podíl a já na něj převedu polovinu. Nikdy tak ale neučinil, ačkoli ten nákup vzešel do jisté míry z jeho popudu, na jeho doporučení a naléhání,“řekl Dalík s tím, že to Topolánkovi vyčítá, protože pro takovou investici neměl dostatek argumentů.

Kdo zná pravdu?

V posledních týdnech také naznačil, že existuje ještě jedno vysvětlení okolností zakázky na pandury, kvůli které má jít do vězení. Podle něj ho neřekl soudu, protože na něj naléhalo okolí a nedoporučil mu to ani obhájce. Tuto verzi však prý znají dvě desítky lidí včetně Topolánka a exministra obrany Martina Bartáka. Kontrakt na pandury podle něj řešil i bývalý nejbližší spolupracovník prezidenta Miloše Zemana Miroslav Šlouf či prezidentův současný ekonomický poradce Martin Nejedlý.

Dokonce připustil, že by mohl novou verzi příběhu někdo dosvědčit: „Budeme skutečně usilovat o obnovu procesu, protože je- den z těch aktérů se rozhodl vypovídat a je ochoten se pod výpověď i podepsat.“

Dalík stále odmítá, že by si řekl o úplatek. Na jednáních okolo armádních pandurů prý měl jen potvrdit, že vhodnou osobou ke komunikaci je Miroslav Výboh, poradce slovenského premiéra Roberta Fica. „Já jsem vlastněměl jen potvrdit, že on – Výboh – je ta správná osoba pro vyjednávání, což jsem udělal. Já tu částku (18 milionů eur – pozn. red.) ani vyslovit nemohl, protože jsem ji v té době neznal,“uvedl mimo jiné.

Pověsil europoslanec Petr Ježek na Twitter fotografii Dalíka s textem: „Podoba, anebo Marek Dalík? Letiště Ruzyně teď.“FOTO TWITTER PETRA JEŽKA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.