Kouzlo Čáslavské? Uměla všechno

Lidove noviny - - Věra Čáslavská - ANTONÍN VAVRDA

PRAHA Žádný tuzemský sportovec nezískal pod pěti kruhy tolik medailí jako sedminásobná olympijská šampionka Věra Čáslavská. V čem byla rodačka z Prahy tak výjimečná?

„Uměla skloubit všechno, co bylo potřeba, do jednoho. Kam přijela, tam na ni zírali s otevřenou pusou. Zaujala jak publikum, tak rozhodčí,“vzpomíná na slavnou předchůdkyni Jana Komrsková, dvojnásobná účastnice olympijských her z let 2000 a 2004.

„Za její doby byla gymnastika sportem dospělých žen, nebyl tam takový důraz na obtížnost, co se týče akrobacie. Větší důraz se kladl na tanec, choreografii. Gymnastika měla být pro diváka hlavně uměleckým zážitkem.“

Gymnastická legenda Věra Čáslavská měla ještě jednu sil- nou stránku. „Byla sebevědomá,“vysvětluje čtvrtá žena z přeskoku z MS 2001.

Gymnastika se změnila, dnes jde spíš o artistiku

Všechno navíc dokázala podložit i vystupováním mimo závodiště a spoustu lidí nejen v tehdejším Československu si získala „tichým protestem“proti sovětské okupaci na stupních vítězů na hrách v Mexiku 1968.

Stejně jako se změnily politické poměry ve světě, kolo času proměnilo i gymnastický sport. „Dříve to byl více tanec, dneska jde hlavně o fyzickou náročnost jednotlivých prvků, moc to nejde srovnávat, jelikož jde o dva rozdílné sporty. Ostatně podobné to máte i v jiných odvětvích, napadá mě třeba volejbal. V tehdejší době to byla spíše taková pinkaná, dneska je to o síle a výbušnosti,“srovnává Komrsková.

Z jejího hlasu lze vyčíst, že se jí nastíněný progres gymnastiky tak úplně nelíbí.

„Já už bych to stopla. Vrátit se do dob paní Čáslavské už moc nejde, ale o nějakou dobu zpět ano, tak abychom si užívali choreograficko-estetický zážitek. Protože na takové obrovské artistické výkony můžeme chodit do cirkusu,“dodává Komrsková. Rozhovor s Janou Komrskovou čtěte na webu Lidovky.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.