Do školy s mobilem a tabletem

Podle čeho vybrat školní pomůcky

Lidove noviny - - Ekonomika Speciál - ONDŘEJ VYHNANOVSKÝ

PRAHA Není to jen aktovka s oblíbenou pohádkovou postavou, kterou prvňáčci v roce 2016 při nástupu do školy „potřebují“. Dnešní školáci už spolu nesoutěží v tom, kdo má větší barevnou škálu fixů nebo čí penál má více pater. Měřítkem společenského úspěchu jsou technologie a rodiče na tento argument svých dětí slyší. Skutečnost, že ostatní děti ve škole už mají svůj vlastní smartphone nebo notebook, je důvodem ke koupi takového zařízení pro pětinu rodičů.

Více rozšířené jsou technologie pochopitelně mezi těmi, kteří nastupují do prvního ročníku střední školy. Najít mezi těmito mladými lidmi někoho, kdo nemá ani mobilní telefon, ani tablet, ani notebook nebo osobní počítač, je podle průzkumu společnosti Ipsos prakticky nemožné.

Středoškoláci dnes smartphony nejen standardně používají, ale zároveň jsou stále náročnější na kvalitu a design. A třebaže mezi rodiči se podle průzkumu těší největší oblibě značky jako Lenovo, Asus nebo HP, jejich děti by raději výrobky s nakousnutým jablkem ve znaku. Jenže cena za vrcholné modely Applu nebo jeho rivala Samsungu se snadno přehoupne přes 20 tisíc korun, což je oproti zařízením dříve zmíněných značek za tisíce už znatelný rozdíl.

V kurzu jsou i takzvané power banky, které umožňují nabíjet elektroniku v lavicích, a externí disky pro ukládání videí, Je pro dítě lepší školní batoh, nebo aktovka? Je všeobecně známo, že pro prvňáčky jsou vhodnější aktovky, které se anatomicky přizpůsobí dětským zádům. Díky snadnějšímu systému ukládání věcí zjednoduší malému školákovi orientaci ve školních pomůckách.

Na co je důležité myslet při výběru školního batohu či aktovky? Při výběru batohu či aktovky je důležité, aby si dítě vyzkoušelo, jestli mu taška sedí a cítí se s ní dobře. Taška by také neměla být moc těžká, aby školáka nezatěžovala více, než je nutné. To samé platí u rozměrů – určitě nevybírejte zbytečně velké tašky a berte

fotografií a dalších dat. A při soupisu studijní techniky se nesmí zapomínat ani na softwarové vybavení, jako třeba balíček programů Microsoft Office a další příslušenství.

Pro bezpečnost i zábavu

„Za nutnost považujeme i batoh, který bezpečně ochrání elektroniku i při častém cestování. V průměru se cena elektroniky pro studijní potřeby středoškoláka pohybuje mezi 20 a 30 tisíci korunami,“říká marketingový ředitel největšího českého e-shopu Alza.cz Karel Kučera.

Možnost, jak náklady na své středoškoláky snížit, nabízejí rodičům speciální marketingové akce, které už mnozí prodejci na konci léta pravidelně pořádají. Ať už jde o slevy, nebo o splátky bez navýšení, zbystřit by měli i ti, jejichž ratolest teprve začíná navštěvovat základní školu. Věk, kdy děti přicházejí poprvé do styku s výpočetní technikou, totiž rapidně klesá.

Podle průzkumu, který dělala společ- ohled na výšku svého dítěte. Rovněž preferovaný vzhled a motiv na tašce hrají svou roli.

Jaký penál vybrat? Záleží na věku. Ten nejmenší školák ocení spíše dvou- nebo třípatrové penály plné barevných pastelek a fixek. Staršímu školákovi na prvním stupni postačí jednonebo dvoupatrový penál a žáci druhého stupně naopak preferují spíše pouzdrové penály, kdy si nemusí jednotlivé tužky pečlivě ukládat.

Jaké psací potřeby školák potřebuje? Pro prvňáčky je vhodné volit spíše inkoustová pera či tornáda, na která nemusí školák tolik

nost Ipsos, má 14 procent prvňáčků mobilní telefon už před nástupem do školy a dalších 40 procent ho v souvislosti se zahájením povinné školní docházky dostane. Podobně je tomu s tablety či osobními počítači, které ještě v předškolním věku dostane 31 procent dětí. Podle společnosti Microsoft pak vedou zejména zařízení „dva v jednom“, která kombinují tablet a notebook.

„Pořizování elektroniky prvňáčkům se již stalo samozřejmostí. Se začátkem školní docházky rodiče nejčastěji vybavují děti z důvodu bezpečnosti prvním mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami se zabudovanou GPS. Vybavení prvňáčka elektronikou pořídíme obvykle do pěti tisíc korun,“vysvětluje Kučera s tím, že prioritou při výběru takového zařízení bývá nejčastěji jednoduchost ovládání a bezpečnostní prvky pro ochranu dětí.

Hlavním důvodem, proč lidé vybavují své potomky miniaturními přenosnými počítači všeho druhu, je využitelnost při tlačit. Na současném trhu jsou k dostání i pera, jejichž stopa zasychá rychleji, a jsou tudíž vhodná i pro leváky. Starší školáci mohou dávat přednost spíše propiskám. Ale i u nich je důležité dbát na kvalitu a pohodlnost. Neméně důležité je vybrat vhodné tužky a pastelky, které doopravdy kreslí a malují.

Jaké sešity vybrat? Sešity je vhodné kupovat až v září, poté, co děti dostanou seznam potřebných typů pro jednotlivé předměty. Při nákupu je důležité řídit se číselným označením, které je uvedeno v seznamu, a dávat si pozor, abyste svým dětem nekoupili omylem čtverečkovaný sešit místo linkovaného.

výuce. V průzkumu to uvedlo 73 procent dotázaných.

Všeho moc škodí

Mezi další důvody patří zejména rozvoj počítačových dovedností, který sleduje 62 procent rodičů, a motivace k lepším studijním výsledkům, což plánuje 60 procent lidí. Podle čtvrtiny dotazovaných má vlastní zařízení sloužit jako zdroj zábavy ve volném čase, ale 20 procent rodičů přiznává, že vliv na jejich rozhodnutí má skutečnost, že ostatní děti ve škole mají své vlastní zařízení.

Když už zařízení kupují, orientují se rodiče v 77 procentech případů podle ceny. Pro 51 procent je pak při výběru důležitá využitelnost při výuce a pro 20 procent technické parametry jako kapacita a paměť či operační systém.

Je přitom paradoxní, že podle některých odborníků mají technologické vymoženost na děti přesně opačný efekt, než jaký jejich rodiče očekávají. Snad každého někdy jeho babička varovala, že si tou televizí, ještě navíc v šeru, zkazí oči.

Těžko přesně říci, jaký podíl mají tablety nebo počítače na stoupajícím počtu krátkozrakých dětí, jedna ze studií Světové zdravotnické organizace ale například varuje, že mozek vystavený nadměrnému používání těchto technologií ukázal sklony k nedostatku pozornosti, opožděnému kognitivnímu vývoji, poškození schopnosti učit se, zvýšené impulzivnosti a snížené schopnosti samoregulace.

Z dalších závěrů pak vyplynulo, že u dětí, které mají dovolené mít ve svém pokoji elektronické zařízení, je o 30 procent vyšší riziko obezity a ta s sebou pak přináší další zdravotní rizika. Navíc tři čtvrtiny dětí, které mohou ve svých pokojíčcích tato zařízení používat, trpí permanentním nedostatkem spánku, a to až do té míry, že to ovlivňuje jejich studijní výsledky. V neposlední řadě tu pak vzniká závislost na technologiích, kterou už dnes trpí jedno z 11 dětí ve věku od osmi do 18 let.

Technologické vybavení středoškoláka vyjde na desetitisíce korun. Mobilní telefony, tablety či notebooky za tisíce však rodiče stále častěji pořizují už v předškolním věku.

Jobs dětem tablet nedával

Ve světle těchto informací už se nezdá tolik vtipné přiznání již zesnulého Stevea Jobse, že jeho potomci nepoužívají tablety, protože v jeho domácnosti mají děti přístup k technice omezený. „Doma hlídáme, kolik času tráví naše děti s technikou,“odpověděl v roce 2010 otec populárního iPadu na otázku deníku New York Times, jak moc jeho dětimilují tento tablet.

A nebyl v oboru jediný. Obavy z dlouhodobého vlivu technologií na dětimá i bývalý editor světoznámého časopisu Wired Chris Anderson. „Moje děti mi to vyčítají a žena říká, že jsem fašista. Nikdo z jejich kamarádů a známých prý doma taková pravidla nemá. Já ale vidím nebezpečí současné techniky takříkajíc z první ruky. Ostatně viděl jsem to i na sobě a nechci, aby se něco podobného stalo imým dětem,“vzkazuje prostřednictvím svého blogu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.