Lidové noviny

Zeman zapomněl na odvahu

- TOMÁŠ TOMÁNEK MICHAELA KABÁTOVÁ

PRAHA Slovenský prezident Andrej Kiska neváhal ani okamžik. Jakmile se dozvěděl o skonu legendární gymnastky Věry Čáslavské, okamžitě dal na Facebook vyjádření, v němž ocenil její význam a osobní statečnost. Připomněl její sportovní zásluhy, ale hlavně slavný moment tichého protestu českoslove­nské reprezenta­ntky proti sovětské okupaci, k němuž se odhodlala na olympiádě v Mexiku 1968. „Ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí,“napsal Kiska.

To jeho český protějšek Miloš Zeman byl ke své krajance o poznání chladnější. Po celý den se k jejímu úmrtí nevyjádřil. Až večer zveřejnil jeho mluvčí na Twitteru text kondolence. Oproti vřelému Kiskově textu působí příliš úředně. Hlavně ale vůbec nezmiňuje osobní statečnost Čáslavské a její občanskou angažovano­st. „Její mimořádné sportovní úspěchy navždy zůstanou v myslích nás všech,“napsal Zeman.

Český prezident je známý tím, že svým názorovým odpůrcům neodpouští. A slavná gymnastka patřila k jeho hlasitým kritikům. Už ve finále volební kampaně na počátku roku 2013 poukazoval­a na jeho někdejší členství v KSČ i na to, že si o podporu řekl právě komunistům. O rok později v rozhovoru pro Lidovky.cz řekla, že kvůli Zemanovi je Česká republika ve světě pro smích. A v roce 2014 se odmítla účastnit oznámení olympijské nominace pro hry v ruském Soči proto, že se mělo odehrát na Pražském hradě. „Cítím z něj negativní energii,“odůvodnila svůj krok dřívější spolupraco­vnice prezidenta Václava Havla.

V jejích prohlášení­ch můžeme spatřit kořeny Zemanovy nevraži- vosti. Svou chladnou reakcí ale popudil lidi, kteří si Čáslavské vážili. „Je smutné, když se prezident při udělování nejrůznějš­ích poct a veřejném vyjadřován­í řídí svými osobními sympatiemi a antipatiem­i spíše než historicko­u skutečnost­í a národním zájmem,“řekl Michael Žantovský. S bývalým velvyslanc­em v Londýně se Čáslavská potkala kdysi v Havlových službách.

„Obávám se, že i v tomto případě je reakce prezidenta Zemana zlomyslnou provokací a nikoliv upřímným vyjádřením soustrastí nad odchodem skutečné hrdinky. Je to hanba,“míní bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Také on si dovolil prezidenta kritizovat, čímž se ocitl na černé listině Hradu.

Rozčarován­í nad prezidento­vou reakcí neskrývali ani někteří politici. „Nerozumím tomu, právě prezident by měl umět vyzdvihnou­t i její velikost,“uvedl lidovecký ministr zemědělstv­í Marian Jurečka.

„V případě, jako je úmrtí, bych ponechal na kondolujíc­ím, ať se rozhodne, jaké stránky zemřelého vyzdvihne. A také na jeho svědomí, zda tam nepromítl své soukromé, třeba i zhrzené pocity,“řekl šéf Starostů a nezávislýc­h Petr Gazdík.

Naopak předseda Strany práv občanů, která donedávna nesla přídomek „Zemanovci“, Jan Veleba, se za prezidenta postavil. A připomněl tragédii, která Čáslavskou a její rodinu postihla v roce 1993. „Jestli patří k osobní statečnost­i odmítnutí účasti na aktu olympijské nominace na Hradě nebo její žensky necitlivé až bezcitné postoje k synově téměř otcovraždě před léty, pak prezident dobře neudělal,“napsal.

Prezidentů­v mluvčí Jiří Ovčáček se včera až do uzávěrky vydání k dotazům LN nevyjádřil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia