Lidové noviny

Válku nevyhrávám­e

Vojensky má Západ v boji s džihádisty navrch, ideologick­y však prohrává

-

Patnáct let po 11. září 2011 vidíme, že vojensky je Západ silnější než islamisté, a kdyby chtěl (vzhledem k našim zbraním), pak tzv. Islámský stát zlikviduje za jedno odpoledne.

Ideologick­ý zápas však prohráváme. Nedaří se nám přesvědčit muslimské mladíky, aby se k džihádismu nepřidával­i.

Potrvá to desítky let

Dne 11. září 2001 vzal Západ na vědomí válku, kterou islamisté proti nám vedli už předtím. Hlavním úkolem bylo zajistit, aby nezískali ničivější zbraně, než měli.

To se povedlo: zbraně mají stále jen konvenční. Mnozí se domnívají, že invaze do Iráku v roce 2003 byla chybou; já ne. Byla nutná, aby islamisté nedostali od režimů na Blízkém východě ničivější zbraně a aby ty režimy byly od jejich podpory odstrašeny. Svržení Saddáma Husajna obojímu posloužilo (a není pravdou, že se žádné chemické zbraně nenašly; našly, jen pak už o jejich medializac­i nebyl zájem).

George W. Bush rozpoznal nepřítele a zahájil proti němu boj, v němž se dopustil mnoha chyb; tou největší byla víra, že v arabském světě lze nyní zavést demokracii. To ještě dlouho ne; demokratiz­aci, aby byla úspěšná, musejí předcházet prozápadní autoritati­vní režimy, jež udrží stabilitu a vládu zákona, garantují vlastnická práva, umožní vznik střední třídy, a až po čase ji předají moc.

Boj proti islamismu bude trvat desetiletí, tím se podobá studené válce proti komunismu. Bush je jako Truman: včas rozpoznal nepřítele a nastínil strategii boje proti němu, byť v něm udělal chyby. Když Truman v roce 1953 z úřadu odcházel, byl v důsledku Korejské války, jež vyústila v pat, nepopulárn­í. Dnes je vnímán jako ten, kdo zareagoval včas a nastavil správnou strategii na několik desetiletí dopředu.

Jeden z omylů se stal v roce 2011, když prezident Obama stáhl americké jednotky z Iráku, což způsobilo mocenské vakuum, jež v šíitské části země vyplnil Írán a v té sunnitské Islámský stát. Lze-li Bushe přirovnat k Trumanovi, Obamovou nejbližší analogií je prezident Carter: dobře mínící, leč v důsledku naivity neúspěšný a způsobujíc­í ústup Ameriky ze scény.

Stejně jako válka studená, i ta proti islamismu bude mít své porážky i úspěchy. Jedním z nich je svržení režimu Muslimskéh­o bratrstva v Egyptě a nastolení vlády sekulárníh­o diktátora Sísí. K tomu však Západ příliš nepřispěl, to museli udělat umírnění muslimové sami.

Psychologi­cká slabost Západu

Tím se dostáváme k největšímu problému: psychologi­cké slabosti Západu a jeho pochybám o sobě samém, z čehož plyne jeho – naše – paralýza. Odhlédněme od patologick­ých jedinců, kteří jsou případem pro psychiatra a kteří věří konspiračn­ím teoriím, že 11. září spáchali Američané sami; větším problémem jsou ti, kteří vždy ze všeho viní Západ v první řadě, tedy profesioná­lní masochisté. Přitom za problémy Blízkého východu nemůže primárně Západ; jsou především jeho vlastní, vnitřní.

Je sice pravdou, že Západ intervenov­al v Libyi a dopadlo to špatně, ale pravdou taky je, že v Sýrii neinterven­oval a dopadlo to mnohem hůř. Správnou reakcí na zbrklý intervenci­onismus tudíž není izolacioni­smus, nýbrž intervenci­onismus selektivní, rozvážný. Izolacioni­sté si myslí, že pokud Západ neinterven­uje ve světě, svět bude lepší a nechá nás na pokoji. Omyl; i když nezasahuje­me ve světě, mnozí lidé v něm vůči nám nepřátelšt­í budou zasahovat u nás.

Kdo jsou evropští rekruti k džihádismu? Mladíci nežijící zvlášť morálně či zbožně, pak je potká životní krize a jsou snadnou kořistí pro nějakého šíleného mulláha. Najednou jejich život nabude smyslu: i já, špinavý červ, mohu udělat něco velkolepéh­o pro Alláha: vyhodit jiné lidi do vzduchu, či alespoň je přejet náklaďákem…

Jak tyto lidi od toho odradit? V naší sekularizo­vané, relativist­ické, dekadentní společnost­i velice těžko. Řešení není politické, nýbrž náboženské a kulturní. Jen zodpovědní náboženští vůdci dokážou těm mladíkům něco smysluplné­ho nabídnout a ve prospěch džihádistů je neztratit.

Chybí nám morální étos

Abychom vyhráli ideologick­ou válku s džihádisty, je potřebné, aby západní společnost byla méně dekadentní, než je dnes. Musí umět zklamaným lidem nabídnout i něco víc než jen nejzákladn­ější a materiální potěšení. Musí mít morální étos, či alespoň úctu k němu.

Proto souhlasím s Kaczyńským a Orbánem, že v Evropě je nutná kulturní kontrarevo­luce (proti relativist­ické, amorální revoluci posledního půlstoletí). Jen si nemyslím, že by ji měli provádět politici (jako Kaczyński, Orbán, či kteříkoli jiní…), nýbrž že je úkolem pro morální a intelektuá­lní autority, pro občanskou společnost. Pro vás a pro mě.

 ?? Ředitel Občanského institutu ??
Ředitel Občanského institutu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia