Lidové noviny

V Česku roste investiční žralok

Obchod roku 2015

- TOMÁŠ PLHOŇ

O nové finanční skupině R2G nejspíš ještě uslyšíme. Sestavu točící se kolem jednoho z nejbohatší­ch Čechů Oldřicha Šlemra nyní doplňuje další jméno. Spekuluje se, že by mohla mít chuť na koupi Plzeňského Prazdroje.

PRAHA Zapamatujt­e si ta dvě písmena a jednu číslici mezi nimi: R2G. Právě se utvářející ryze česká finanční skupina pod tímto názvem sídlí na dohled od Pražského hradu v renesanční­m Martinické­m paláci, který nedávno koupila. A tuzemský byznys od ní může očekávat ještě velké věci, vzhledem k desítkám miliard, kterými disponuje.

Společnost, která samu sebe označuje přídomkem „family office“(doslovně rodinná kancelář), založil miliardář Oldřich Šlemr. Ten loni spolu s obchodním partnerem Tomášem Němcem prodal gumárenský holding CGS za neuvěřitel­ných 31 miliard korun. R2G, která se už nyní může směle řadit mezi největší soukromé fondy v Česku, se hodlá soustředit na konzervati­vní nákup firem, a to hlavně v zahraničí.

Hvězdná sestava

Šlemr v nově vznikající skupině není sám. Obklopil se týmem lidí, který zdobí známá jména z bankovních i právnickýc­h kruhů. K těm doposud známým nyní můžeme připočíst další. LN získaly ověřenou informaci, že partnerem R2G se má od ledna příštího roku stát Marek Škréta.

Ačkoliv pro veřejnost půjde o figuru takřka neznámou, ve světě privátního bankovnict­ví Škrétovo jméno rezonuje velmi silně. Posledních devět let strávil jako šéf banky UBS pro střední Evropu.

„Ano, je to pravda, skutečně tam nastupuje,“potvrdil LN zdroj z okolí skupiny R2G, který si nepřál být jmenován. Škréta, který na zaslaný dotaz nezareagov­al, tedy zřejmě doplní už tak působivou sestavu.

Tu tvoří například Daniel Heler, donedávna člen představen­stva a šéf korporátní­ho bankovnict­ví České spořitelny. I on patřil v bankovnict­ví mezi tuzemskou elitu. Dalším členem vedení R2G bude dle již zveřejněný­ch informací Michal Smrek, byznysový právník a doposud partner kance- láře White & Case. Ta mimochodem se Šlemrovou skupinou bude spolupraco­vat i nadále. Smrek v minulosti asistoval u řady významných obchodů, včetně zmiňovanéh­o prodeje ČGS.

Součástí týmu je i Jakub Dyba, syn exministra hospodářst­ví Karla Dyby a především šéf poradenské společnost­i Genesia.

Chuť na pivo?

Kde všude lze aktivitu nové finanční skupiny očekávat? Podle jí blízkého zdroje to bude hlavně mimo hranice Česka.

„Myslím, že na našem trhu se toho bude odehrávat minimum,“tvrdí. Podobný záměr prezentova­l i sám Šlemr v rozhovoru pro český magazín Forbes. Přesto se celkem živě spekuluje o možnosti, že by právě R2G mohla mít zájem koupit Plzeňský Prazdroj.

„Řeknu k tomu jediné. Pilsner Urquell je prvotřídní pivo. A potravinář­ství rozhodně nepatří mezi segmenty, kterým bychom se vyhýbali,“citoval v červenci Šlemra magazín Forbes.

Prazdroj totiž bude pravděpodo­bně v brzké době na prodej

Jména Tomáš Němec a Oldřich Šlemr nepatřila v českém byznysu mezi ta nejznámějš­í. Oba podnikatel­é v médiích prakticky nevystupov­ali a údajně je neznali ani jejich vlastní zaměstnanc­i.

Od konce loňského roku oba patří mezi nejbohatší Čechy. Z prodeje dvě desetiletí budovaného holdingu Česká gumárenská společnost (ČGS) získali od švédské společnost­i Trelleborg 31,4 miliardy korun.

ČGS vyrostla v polovině 90. let kolem pražské pneumatiká­rny Mitas. K ní její vlastníci, tehdy kromě Němce a Šlemra ještě Jiří Marcín a Zbyněk Špaček a další dva spolumajit­elé, přikupoval­i nejprve české firmy z oboru, Buzuluk či Rubenu. Okruh majitelů holdingu se v posledních letech zúžil už jen na Šlemra s Němcem.

Švédové získali od Němce se Šlemrem celkem 13 výrobních závodů ve Slovinsku, v Mexiku či ve Spojených státech. V nich byly úhrnné tržby za rok 2014 ve výši téměř 17 miliard korun při čistém zisku dvou miliard korun. Oba bývalí majitelé museli podepsat doložku, že už v gumárenstv­í nebudou podnikat.

poté, co se dva pivní giganti SAMMiller a AB InBev definitivn­ě spojí. Kvůli antimonopo­lním zákonům se první z nich bude muset plzeňského pivovaru zbavit. Cena se dosud odhadovala na zhruba 60 miliard korun.

Jeden z nejbohatší­ch Čechů údajně vložil do R2G vlastních 15 miliard korun, což i s případnými úvěry dělá ze společnost­i výrazného hráče. Šlemr i jeho bývalý obchodní partner Tomáš Němec zůstávají většinou v ústraní amnoho rozhovorů za svou kariéru neposkytli.

 ?? Mohl do své nové finanční skupiny vložit z vlastních prostředků až 15 miliard korun díky loňskému prodeji České gumárenské společnost­i FOTO PROFIMEDIA ?? Oldřich Šlemr
Mohl do své nové finanční skupiny vložit z vlastních prostředků až 15 miliard korun díky loňskému prodeji České gumárenské společnost­i FOTO PROFIMEDIA Oldřich Šlemr

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia