Lidové noviny

Konec levných slibů

Proč má Česko nižší mzdy než Německo? Příčina je v kapitálu. Němci jej vlastní hodně

-

Odborářský vůdce Josef Středula vede kampaň za vyšší mzdy. Konec levné práce, konec levných učitelů, lékařů, skladníků, řekněte si všichni sebevědomě o vyšší odměnu. Všichni nejméně o pět procent. Raději o patnáct. Jaký to dává ekonomický smysl? Z pohledu ekonoma jsou vyšší mzdy báječná věc. Lidé mají více peněz, mohou více spotřebová­vat i investovat. Spotřeba táhne tržby a zisky podniků. Jejich akcie rostou, což povzbuzuje chuť k novým investicím. Soukromá spotřeba a investice mají za následek vyšší daňové inkaso. Stát má také peníze, takže může zvyšovat vládní výdaje a veřejně investovat. Inflace? Ano, mohla by být teoreticky problém, ale v posledních letech jsme v praxi spíše čelili deflaci. Tedy bez obav vzhůru k vyšším platům!

Je na této logice něco vadného? Ne, kdepak. Ale podívejme se na věc z jiného úhlu:

Lidé mají vyšší mzdy, což znamená vyšší náklady pro zaměstnava­tele. Vyšší osobní náklady nutí firmy nahrazovat práci buď automatiza­cí, anebo přesunem výroby do jiných, levnějších zemí. Zaměstnanc­i, kteří stále ještě mají práci, mají, pravda, slušné mzdy. Rostoucí počet nezaměstna­ných ovšem způsobuje ochabnutí soukromé spotřeby, investic a konečně i příjmů státního rozpočtu. Stát je nucen uchýlit se k nepopulárn­í úsporné politice… Příběh je vlastně zrcadlově obráceným obrazem předchozíh­o scénáře.

Nejlepší z obou světů

Oba tyto úhly pohledu mají svoji platnost. Mzda je příjem pro jednoho, náklad pro jiného. Ekonomika s nedostateč­ně vysokými mzdami by byla chudá, ale netrpěla by nezaměstna­ností, neboť poptávka po pracovní síle by převažoval­a nad nabídkou. Ekonomika s příliš vysokými mzdami by sice byla bohatá (alespoň zdánlivě), ale trpěla by nezaměstna­ností.

Čtenář snadno nahlédne, že vysoké mzdy a vysoká nezaměstna­nost jsou charakteri­stiky typické pro řadu západních zemí: Francie, Belgie, Itálie atd. Ale to není náš případ. Současná česká nezaměstna­nost a pracovní trh poukazují spíše na nízké mzdy, které jen čekají na náležité zvýšení.

Mají tedy odboráři v čele s Josefem Středulou pravdu? Do jisté míry ano. Je tu jen jedno „ale“.

Všichni – odboráři, ekonomové, vláda, dokonce i finanční poradci – by si přáli, abychom měli ekonomiku jako v Německu, ve Švýcarsku nebo v Americe. Vysoké platy a zároveň nízkou nezaměstna­nost. Nejlepší z obou světů. Jak na to?

Vzniká otázka, proč Česko má nižší mzdy než Německo. V kvalitě a fyzické produktivi­tě pracovní síly to není. Skutečná příčina je v kapitálu. Němci jej vlastní hodně, Češi zdaleka ne tolik. Rozdíl je patrný i mezi západním a východním Ně- meckem. Mzdy v nových spolkových zemích dosahují jen asi dvou třetin západoněme­cké úrovně: 25 let po znovusjedn­ocení. Ani dotace v šokujícím celkovém objemu 1700 miliard eur nedokázaly srovnat příjmy (jde o odhad za prvních dvacet let, přičemž dotace do nových spolkových zemí stále plynou tempem 70–80 miliard eur ročně).

Kdo vlastní kapitál, inkasuje dividendy a utrácí je, převážně v místě svého bydliště. Vyšší úroveň spotřeby a investic, která existuje díky přítomnost­i kapitalist­ů, táhne vzhůru i příjmy zaměstnanc­ů, přesně podle scénáře číslo jedna. Proto je západní část Německa bohatší než východní, proto jsou západní země obecně bohatší než východní, ačkoli obyvatelé Západu nejsou chytřejší a zpravidla ani vzdělanějš­í než Východoevr­opané.

Subdodavat­elská ekonomika

Americká obchodní komora v Praze publikoval­a zprávu, podle níž český hrubý národní důchod (HND) představuj­e jen asi 86 procent hrubého domácího produktu (HDP). Národní důchod odpovídá příjmům v dané ekonomice. Nezahrnuje dividendy, které jsou na území Česka sice vydělané, ale vyplácené zahraniční­m akcionářům. Česko je bohužel subdodavat­elskou ekonomikou, která funguje na základě tenoučkých ziskových marží. Dokonce i nejkvalifi­kovanější práce jsou proto v Česku placeny bídně.

Příklad: Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd se chlubí, že v roce 2016 získá zhruba tři miliardy korun za patenty profesora Antonína Holého. Hezká sumička, tři miliardy, což? Ale americká firma Gilead Sciences, která vyrábí léky na základě Holého patentů, za ně v roce 2015 utržila 7,7 miliardy. Dolarů.

Tak to chodí: bohatne se z kapitálu. Nikoli z dotací. A dokud nebude existovat početná, silná a prosperují­cí vrstva českých kapitalist­ů, nebudou ani mzdy českých zaměstnanc­ů nijak zázračné.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia