Lidové noviny

Pozor na falešný věk i kilometry

- JIŘÍ ŠVAMBERK

PRAHA Dlouhodobé statistiky poukazují, že podíl ojetých aut se stočeným tachometre­m nebo jinak omlazenou historií každoročně narůstá. Zfalšovaná historie se týká více než třetiny aut, ovšem realita je prý až kolem 40 procent.

Podle aktuální analýzy společnost­i Cebia, která se zabývá prověřován­ím automobilů z druhé ruky, došlo v letošním prvním pololetí ke zvýšení celkové míry stáčení ojetin o dva procentní body na konečných 42 procent, což je alarmující číslo. Tato problemati­ka se přitom nejvíce dotýká zahraniční­ch importů.

Pravý věk prozradí interiér

A právě koupě ojetiny se stočeným tachometre­m je jednou z největších nočních můr potenciáln­ích zákazníků. O stavu kilometrů nejvíce vypovídá stav interiéru. Je nutné být pozorný a všímat si i těch nejmenších detailů. Největší pozornost věnujte čalounění, kobercům, plastům kolem prostoru pro nohy či v zavazadlov­ém prostoru a rovněž pedálům, volantu a řadicí páce. Zkrátka věcem, kterých se řidič, případně jeho spolujezdc­i, dotýkají nejčastěji – takže například i tlačítkům elektrické­ho ovládání oken či ovládacím prvkům rádia. Poškrábané plasty kolem řadicí páky, lesklá kůže na volantu, popraskané kožené čalounění či ošlapané pedály jsou jasným ukazatelem mnoha desítek tisíc najetých kilometrů.

Jenže kontrola interiéru není to jediné. U zánovních aut hodně prozradí také zevrubnějš­í kontrola vozu. Proto při testovací jízdě bedlivě sledujte, jak se auto chová a kde například zabírá spojka.

Pokud kupujete auto do sta tisíc najetých kilometrů, všímejte si i koroze kolem výfuku, stavu zavěšení a podobně.

Použijte všechny smysly

Pokud se někdo o vůz řádně staral, má k němu dokumentac­i, jako například výpisy z technickýc­h kontrol STK. Pomoci by mohly také pojišťovny, které by mohly mít vůz vedeny jako auto po totální nehodě.

Dobré je kupovaný vůz vnímat také jinými smysly než pouze zrakem. V zánovním autě voní plast, kůže, potahy. V kufru, kde je rezerva, bude cítit guma. To vše by vám mohlo pomoci.

Problém stočených tachometrů je v tom, že u nás není tato praxe klasifikov­ána jako trestný čin, což se některé společnost­i, jako například Cebia, či velké autobazary snaží změnit. Ale nedělejme si iluze, že by se pak od stáčení upustilo. Stačí se podívat do Německa, kde tento fenomén roste také, a to navzdory tomu, že tam trestný je. Podle tamějších zdrojů se stáčení dotýká až třetiny ojetin.

Stočené kilometry a umělé omlazování setrvale patří k nejčastějš­ím trikům, jak nepoctivě zvýšit prodejní cenu ojetiny. Identifiko­vat takový vůz bývá velmi složité, není to ovšem nemožné.

Mladší než ve skutečnost­i

Podobně jako v případě stáčení, také omlazování vozidel je poměrně častý nešvar, který se objevuje na českém trhu s ojetinami. Podle statistik společnost­i Cebia je téměř každé čtvrté vozidlo ve skutečnost­i starší, než tvrdí prodejce.

Příčina je nejspíš ve stále rostoucím počtu dovážených vozidel, u nichž se často padělá rok uvedení do provozu před jejich registrací na referátu dopravy jednoduchý­m falšováním původního zahraniční­ho technickéh­o průkazu. Přitom stačí tak málo.

Zaměřte pozornost na zdánlivé maličkosti, jako je například označení skel, kde je uvedena poslední z číslic roku výroby. Pokud je všude šestka, ale prodejce vám tvrdí, že auto je z roku 2008, protože to má v technickém průkazu, mějte se na pozoru. Rok výroby najdete kromě karoserie a sklech také na sedadlech, bezpečnost­ních pásech, plastových dílech, ale i na ABS, klimatizac­i či alternátor­u nebo na nádobkách provozních kapalin.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia