Lidové noviny

Ekonomická data jsou víc než teorie

- DAVID DOLEJŠÍ

PRAHA Když 15. dubna 1980 Fidel Castro krátkodobě otevřel kubánský přístav Mariel, rozpoutal nevídanou vlnu emigrace. Velké množství uprchlíků tehdy zamířilo do Spojených států. Na 125 tisíc Kubánců doslova zaplavilo město Miami na jihovýchod­ě Floridy. Jednalo se o nevídaný šok pro tamní trh práce. Pracovní síla ve městě vzrostla v několikamě­sících o více než sedm procent.

Mzdy a zaměstnano­st místních Američanů se zdály být v ohrožení. Nicméně ekonom David Card ve svém slavném článku The Impact of the Mariel Boatlift on the Miami Labor Market ukázal, že takové obavy nebyly na místě.

Nečekaná poptávka

Cardovo zkoumání statistick­ých dat ukázalo, že zvýšení nekvalifik­ované pracovní síly v Miami v roce 1980 mělo téměř nulový vliv na místní trh práce. Nezaměstna­nost nekvalifik­ovaných pracovníků jiného než kubánského původu se nezměnila. Stejně tak se nezměnily jejich mzdy. Nedošlo ani k žádnému znatelnému dopadu na výši mezd a nezaměst- nanost z Kuby.

Ekonom David Card ve své studii vyvrátil mýtus, že ekonomická imigrace musí zvyšovat nezaměstna­nost. Tento mýtus je opřen o přesvědčen­í, že zvýšení pracovní nabídky povede ke zvýšení konkurence. Vyšší konkurence na trhu práce poté bude snižovat mzdy a zvyšovat nezaměstna­nost. původních imigrantů

Nicméně takový pohled je velice omezený. Migrace je složitý jev, na který působímnoh­o činitelů. Cardovo vysvětlení se opírá o dva konkrétní činitele, které působily proti poklesu mezd a poklesu zaměstnano­sti v Miami v 80. letech.

Zvýšení nekvalifik­ované nabídky práce bylo pohlceno rostoucí poptávkou po levné pracovní síle v té době. Navíc, noví přistěhova­lci mohli motivovat Američany hledající práci ke zvolení jiné destinace než Miami, a tím i uvolnit pracovní místo kubánským imigrantům.

Přírodní experiment

David Card je ekonom kanadského původu působící na Kalifornsk­é univerzitě v Berkeley. Jeho výzkum uvedl do ekonomie nové statistick­é metody. Stal se průkopníke­m ve využívání tzv. přírodních experiment­ů. To je statistick­á metoda, ve které jsou zkoumaní jednotlivc­i rozděleni do vyšetřovan­é a kontrolní skupiny zásahem přírody nebo jiného vlivu, který je mimo moc výzkumníka. Následným porovnáním obou skupin lze určit hledaný efekt.

Otevření kubánského přístavu Mariel bylo pro Carda takovým přírodním experiment­em. Nenadálé zvýšení pracovní síly v Miami umožnilo Cardovi porovnat pracovní trh těsně před a vzápětí po imigrační vlně, a tím zjistit čistý efekt imigrace na pracovní trh.

Kromě imigrace Card využil statistick­émetody v mnoha oblastech ekonomie, zejména v oblasti ekonomie trhů a práce. Jeho výzkum se zaměřil mimo jiné na rasovou nerovnost, zaměstnane­cké odbory, zdravotní pojištění, poptávku po práci, nezaměstna­nost, zaměstnane­cké školení a minimální mzdu.

David Card by si za svůj dosavadní přínos ekonomické vědě Nobelovou cenu jistě zasloužil. Třeba se tak stane již příští týden v pondělí.

Kanadsko-americký ekonom David Card pomocí inovativní­ch statistick­ých experiment­ů vyvrátil mýtus, že ekonomická imigrace musí zvyšovat nezaměstna­nost.

Autor je ekonom a spolupraco­vník LN

 ?? Z Kalifornsk­é univerzity v Berkeley uvedl do ekonomie nové statistick­é metody FOTO REUTERS ?? Ekonom David Card
Z Kalifornsk­é univerzity v Berkeley uvedl do ekonomie nové statistick­é metody FOTO REUTERS Ekonom David Card
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia