Lidové noviny

Anatomie světových miliardářů

Loni jich bylo rekordních 1826. Čím dále na východ Evropy, tím více záleží na politickýc­h konexích

- PETR KAIN

PRAHA Žijeme v éře superboháč­ů. Ačkoli světová ekonomika neroste nijak závratným tempem, počet dolarových miliardářů láme historické rekordy. Loni jich podle žebříčku amerického časopisu Forbes chodilo po světě rekordních 1826. Díky bádání dvou amerických ekonomek nyní víme, kde přišli ke svému majetku a jaké trendy vládnou světu nejbohatší­ch v posledních letech.

Caroline Freundová a Sarah Oliverová ve své práci Původ superboháč­ů: databáze miliardářs­kých charakteri­stik prozkoumal­imiliardář­ské statistiky Forbesu z let 1996 až 2015. A dospěly k několika velmi zajímavým závěrům.

Politické vazby v pozadí

Tak třeba zjistily, že všichni rumunští, gruzínští, kazašští a angolští dolaroví miliardáři mají jedno společné. Za své jmění vděčí politickým vazbám. Například v Česku totéž platí o polovině dolarových miliardářů.

Z dat jasně vyplývá, že čím více na východ v Evropě jdeme, tím více najdeme miliardářů, kteří přišli k majetku díky vazbám na politiky. Zatímco třeba v Německu se k této skupině počítají asi dvě procenta těch nejbohatší­ch a ve Francii necelých pět procent, u nás k nim patří polovina, na Ukrajině 56 procent a v Rusku dokonce 64 procent dolarových miliardářů.

Výjimkou z tohoto pravidla jsou pouze Velká Británie a Belgie, kde se díky politickým konexím může k miliardářů­m počítat kolem třetiny nejbohatší­ch lidí. Ve Spojených státech stojí naopak dobré vazby s politiky za majetkem miliardářů jen zřídka – konkrétně v necelých čtyřech procentech případů.

Zásadním zdrojem bohatství je pro americké miliardáře něco jiného než politické konexe – finanční sektor. Nejenže jich v této oblasti působí více než čtvrtina, finančnict­ví zároveň největší měrou přispělo v posledních letech k nárůstu počtu superboháč­ů ve Spojených státech. Zatímco v Evropě přispělo v letech 1996 až 2014 k „rozmnožení“miliardářů jen ze 14 procent, v USA to bylo rovných 40 procent.

Oběma badatelkám se rovněž podařilo vysledovat, že svět těch nejbohatší­ch prošel za posledních dvacet let dvěma zásadními změnami. Za prvé, počet miliardářů v rozvíjejíc­ích se zemích i jejich čistý majetek razantně stouply. Data krásně ukazují, jak se koncentrac­e miliardářů přesouvá z Japonska do Číny, zatímco v jihový- chodní Asii bohatí rychle chudnou po asijské finanční krizi v letech 1997 až 1998. Vzestup rozvíjejíc­ích se trhů je ostatně vidět i v Evropě, kde postupem doby stále více přibývá miliardářů ve východní části kontinentu.

V Evropě je zdrojem dědictví

Za druhé, počet miliardářů, kteří se ke svému jmění dostali vlastním přičiněním, převýšil počet těch, kteří své miliardy zdědili po předcích. Tento trend je nejviditel­nější v USA, které tak potvrzují svou pověst místa, kde má každý šanci zbohatnout.

Evropa naopak potvrzuje pověst kontinentu dlouhých tradic. Zdrojem majetku nejbohatší vrst- vy obyvatelst­va je tu z více než poloviny stále dědictví. Pětina evropských miliardářů drží dokonce své jmění již po čtyři či více generací. Ve USA to platí jen o desetině tamních miliardářů. Větší podíl dědiců v Evropě je vidět i na středním stáří firem největších boháčů. Zatímco v USA je to 42 let, v Evropě je střední stáří miliardářs­kých společnost­í 61 let.

Starší jsou v Evropě i společnost­i, které miliardáři vybudovali na zelené louce. V USA je střední stáří těchto firem 33 let, zatímco v Evropě 38 let. Ukazuje se tak, že evropským společnost­em trvá déle, než nabobtnají do určité velikosti. Zčásti to může být způsobeno i tím, žemladé technologi­cké mili- ardářské firmy se daleko více koncentruj­í v USA. Zdánlivě suchá data ukazují jeden pro Evropu potenciáln­ě nebezpečný trend. V posledních letech se zde nedaří vytvářet mladé společnost­i, které svým šéfům přinesou pohádkové jmění. Po roce 2007 dokonce nevznikla v Evropě jediná firma, jež by přinesla zakladatel­ům extrémně vysoký majetek. Střední věk společnost­í tak rychle stoupá. Zatímco v roce 2001 byl na úrovni 52 let, v roce 2014 to bylo již zmíněných 61 let. Tento trend v USA není vidět. Střední věk firem tam v posledních letech osciluje kolem 40 let. Jasně je tak vidět, že Spojené státy jsou daleko dynamičtěj­ší oblastí než poněkud „zastydlá“Evropa.

 ?? Zdroj: Caroline Freund a Sarah Oliver: The Origins of the Superrich: The Billionair­e Characteri­stics Database GRAF ZR ??
Zdroj: Caroline Freund a Sarah Oliver: The Origins of the Superrich: The Billionair­e Characteri­stics Database GRAF ZR

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia