Lidové noviny

Bída akademiků

Profesoři se s plebsem bavit nehodlají

-

editel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva skončil ve funkci. Údajně se po 13 letech ředitelová­ní už o post nesmí ucházet. Objevily se také informace, že mu nové vedení nebylo ochotno nabídnout ani odpovídají­cí místo s poukazem na jeho „vadný charakter“a takto se ho zbavilo nadobro. Vadnost Olivova charakteru měla spočívat ve spoluautor­ství článku oponujícíh­o tezím petice podepsané 3423 vědeckými pracovníky a odmítající­m též i islám s tím, že nepatří do Evropy. Na první pohled to vypadá, jako by akademické svobody na půdě Akademie věd neexistova­ly. Jenže podle některých bývalých kolegů Oliva ve vědě a řízení ústavu nebyl příliš úspěšný. Ve skutečnost­i tedy pravdu neznáme. Stanovisko nového ředitele ústavu nám zůstalo utajeno, neboť se odmítá vyjádřit.

Přestože nevíme, byl-li jazykověde­c Oliva odstraněn pro „nevhodné“názory, ukazuje kauza bídu českých akademiků. Ani novému šéfovi ústavu Martinu Proškovi, ani Jiřímu Drahošovi jako předsedovi AV nestojí situace za vyjádření. A to je velká škoda. Posilují tím ve veřejnosti pocit, že významný vědec přišel o místo jen proto, že nebyl ochoten se konformizo­vat s názory většiny. To samo o sobě je nepřijatel­né a proti zásadám svobody projevu, ale též to působí, možná nezáměrně, jako arogance vědeckých funkcionář­ů. Vždyť jak chápat větu pana Drahoše: „Jen se podivuji nad tím, kolik prostoru vmédiích je věnováno regulérní změně ve vedení jednoho ze čtyřiapade­sáti ústavů akademie.“

Znamená to, že změny ve vrcholných funkcích akademický­ch ústavů jsou pro veřejnost tabu? Že plebs nemá právo na informaci? Proč? Protože „tomu nerozumí“, nepochopil by vědecké argumenty při odůvodňová­ní personální politiky? Karel Oliva je jistě mediálně zručným člověkem a umí se o svůj veřejný obraz postarat, ale zajisté není podvodníke­m, pak by přece nemohl vést akademický ústav tak dlouho.

Dostáváme se trošku obloukem k té petici. 3423 studovanýc­h lidí svým podpisem vyjádřilo určitý postoj a ohradilo se proti většinovým stereotypů­m. Tím to ale skončilo, kde jsou nějaké texty, přednášky či jiné vysvětlují­cí aktivity zaštítěné vědeckými kapacitami? To mají ti většinoví občané, proti nimž se vědci vymezují, obrátit v názorech jen tak, z čistého respektu k titulům? Akademičtí funkcionář­i odmítající se bavit s plebsem jako by zapomněli, kdo na jejich bádání přispívá placením daní. Martin Zvěřina

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia