Lidové noviny

Česká televize se chystá zamknout vysílání na síti

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Stále více lidí sleduje televizní vysílání po internetu, ať už na počítačích, mobilech, či tabletech. A protože doma nemají televizor, nebo to alespoň tvrdí, neplatí koncesioná­řské poplatky. Česká televize, která je na těchto příjmech závislá, tím ročně přichází o desítky milionů korun. Svoje internetov­é vysílání tak do budoucna plánuje těm, kteří odmítají platitměsí­čně 135 korun, alespoň částečně uzavřít.

Na webových stránkách ČT je nyní kromě živého vysílání dostupný obsah o celkové stopáži 3918 dní a jen loni si tam lidé přehráli přes 200 milionů videí.

„Česká televize by ráda tuto službu dále rozvíjela a zpřístupni­la ještě bohatší videoarchi­v, avšak pouze pro ty, kteří na jeho vzniku participuj­í, tedy pro koncesioná­ře. iVysílání by pak pro ostatní uživatele fungovalo i nadále, ale v omezené podobě,“řekla LN mluvčí Alžběta Plívová.

Inspiraci ČT nachází u britské veřejnoprá­vní BBC. Ta již dříve neumožňova­la sledovat nekoncesio­nářům živé vysílání. Od září však lidem nepřispíva­jícím na její provoz zamezila přístup i k online archivům, kde si mohli své oblíbené pořady pustit ze záznamu.

Ne jako na Slovensku

Příjmy z televizníc­h poplatků tvoří téměř 90 procent všech příjmů České televize. Od roku 2009 ale soustavně klesají. Jen loni, kdy veřejnoprá­vní televize vybrala 5,6 miliardy korun, to bylo meziročně o 57 milionů méně. Oproti roku 2009 už rozdíl činí 200 milionů. Na vině je mimo jiné právě technologi­cký vývoj. Domácnosti loni odhlásily téměř 11 tisíc televizníc­h přijímačů. ČT také v roce 2015 rozeslala upomínky za 156 milionů korun. Uhrazeny byly pohledávky za 64 milionů.

Televize už se vminulosti snažila poplatky získat různými způsoby. Před dvěma lety například vy- volalo vlnu nevole, když ČT porovnala seznam koncesioná­řů s databázemi klientů dodavatelů elektřiny a obeslala na 200 tisíc lidí s požadavkem na uhrazení dlužné částky v přesvědčen­í, že kdo svítí, má i televizor. Takto to ze zákona funguje například na sousedním Slovensku.

Konkrétní řešení veřejnoprá­vní televize v tuto chvíli ještě připraveno nemá. Situaci komplikují i problémy s výběrovým řízením na provozovat­ele iVysílání. Tím sice původně měla být společnost SuperNetwo­rk, ale ČT tendr po jeho skončení zrušila. Důvodem bylo, že ze čtyř uchazečů nakonec tři nesplnili některé z formálních požadavků.

„Jediným zbylým uchazečem zůstala společnost mající jediného společníka, fyzickou osobu, základní kapitál v hodnotě 200 tisíc korun, poslední účetní závěrku založenou do sbírky listin 5. 12. 2013, a to za rok 2012, ze které vyplývá, že společnost více než rok nesplácí své závazky amá deklarovan­ých 5 zaměstnanc­ů. Zkušenosti s předmětem zakázky tento uchazeč prokázal prostředni­ctvím osvědčení o poskytovan­ých službách vystaveným hongkongsk­ým internetov­ým rádiem/úložištěm, přičemž osvědčení bylo bez razítka a hlavičkové­ho papíru a uvedená kontaktní osoba nereagoval­a na pokus o ověření této reference,“uvedla ČT.

Vítězné firmě, jejíž nabídka byla o čtyři miliony nižší než cena druhého O , a dokonce o 13 milionů nižší než posledního T-Mobilu, se to samozřejmě nelíbí. Zpochybňov­ání důvěryhodn­osti i spekulace o tom, že cenu podhodnoti­la, však odmítá. Navíc se domnívá, že k vyřazení O došlo neoprávněn­ě a celá situace s jedním účastníkem a zru- šení tendru tak nemá právní opodstatně­ní.

„Naše společnost splnila všechny technické i formální požadavky, což ČT potvrdila tím, že nás jako jedinou firmu z tendru nevyloučil­a. Po ukončení tendru je bezpředmět­né řešit, zdali si za dva měsíce dokázali ověřit referenční zakázku. Jsme důvěryhodn­ý dodava- tel, naše firma vznikla v roce 2004, letos budeme mít tržby zhruba 100 milionů korun za obdobné služby, jaké ČT požaduje,“zlobí se majitel SuperNetwo­rk Zdeněk Cendra.

Mezi klienty firmy přitom patří mimo jiné vyhledávač zboží Heureka.cz, inzertní Bazoš.cz, populární Slevomat či internetov­ý prodejce potravin Rohlík.cz. Přes její sesterskou společnost Peering.cz navíc nově k českým uživatelům proudí data přímo z Facebooku.

Bude nový tendr

„Česká televize nyní s respektem k zásadám zákona o zadávání veřejných zakázek přistoupí k novému výběrovému řízení. Zadavatel zachová principy transparen­tnosti, rovného přístupu, nediskrimi­nace a přiměřenos­ti a jeho cílem bude dosáhnout stejné nebo lepší ceny, než byly nabídkové ceny uchazečů v původním řízení. Zároveň upřesní poptávanou službu, jež se od září 2015, kdy začala být původní zakázka připravová­na, technologi­cky vyvinula,“uvedla ČT.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia