Lidové noviny

Jirko, děkujeme, nemlčíme

- JUDITA MATYÁŠOVÁ

PRAHA Měla to být návštěva jako každá jiná. Jiří Brady je absolvuje již od 90. let, odkdy se může vracet do rodné země. Okolnosti tomu však chtěly jinak.

„Jezdí sem pravidelně, vždy na přelomu října a listopadu,“potvrdil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), když v neděli večer čekal na svého strýce na pražském letišti. Přesně 72 let ode dne, kdy byla v koncentrač­ním táboře Osvětim zavražděna Bradyho mladší sestra Hana.

Osmaosmdes­átiletý Brady původně zamýšlel v Česku pobýt jen několik dní. Jeho plány se ale radikálně změnily. „Letenku jsme si kupovali už před pár týdny. Mysleli jsme, že pobyt proběhne jako vždy, ale teď manžela čeká několik rozhovorů, vystoupení v televizi, setkání na praž- ském magistrátě... O víkendu pojedeme do Nového Města na Moravě, odkud Jirka pochází. Potom se ještě zastavíme v Brně za kamarády,“popisuje nabitý program Bradyho manželka Tereza.

Terezínská štafeta

Jedním z bodů programu je také dnešní koncert na pražském Strossmaye­rově náměstí, který nese název: Jirko, děkujeme, nemlčíme. Jeho organizáto­ry jsou studenti z celého Česka, kteří se od roku 2010 zabývají osudy židovských teenagerů v Terezíně. Mezi ně patřil před transporte­m do koncentrač­ního tábora v Osvětimi i Brady, který o hrůzách holokaustu celý život přednáší.

Studenti v projektu Terezínská štafeta postupně zmapovali nejen to, v jakých podmínkách mladí lidé v Terezíně žili, ale také jejich práci pro časopis Vedem, který za války vydávali přímo v ghettu. „Uchvátily nás nejen texty, ale i to, jak statečně snášeli těžkosti, jak dokázali bojovat humorem, tvořením i tím, že byli kamarádi a drželi v dobách zlých pohromadě,“říká Matouš Bičák, který je jedním ze zakladatel­ů projektu.

Postupně se do pátrání po osudech mladých v Terezíně zapojilo 15 škol z celé republiky i někteří pamětníci. Brady jim od počátku projektu pomáhá s doplňování­m informací. Studenti s ním natočili téměř hodinový dokument Terezínské toulky.

Tichá většina promluví

Právě citát z tohoto filmu byl inspirací pro dnešní koncert. „Pan Brady říká, že když tichá většina, lidé, kteří by měli promluvit, nepromluví, špatně to dopadne. Proto jsme se rozhodli my, tichá většina, nadále nemlčet,“napsali stu- denti v prohlášení. Na webu Terezínské štafety také popsali program dnešní akce:

„Na náměstí od 16.30 hodin zazní terezínské písně, zhudebněné texty Petra Ginze, Hanuše Hachenburg­a a Zdeňka Ornesta: kamarádů Jiřího Bradyho, kteří s ním byli v Terezíně. Nejsme lhostejní k hodnotám, které naše ústavní špičky reprezentu­jí. Stejně jako kluci a holky v Terezíně věříme, že naslouchán­í si, společenst­ví, přátelství, dialog a mír jsou hodnoty, které nejsou naší společnost­i vzdálené a které by neměly být ponižovány pod zájmy ekonomické. Vezměte si na klopu žlutou stuhu jako symbol naděje a útlaku vězňů za druhé světové války.“

Kromě koncertu studenti zvou na výstavu, která přibližuje život v Terezíně. K vidění je na radnici Prahy 7 do 18. listopadu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia