Lidové noviny

Hokejovou Slavii stále vlastní Benýškova firma

- JAROSLAV TOMAS

PRAHA Pro fanoušky je jasným viníkem úpadku hokejové Slavie. Začalo to sestupem z extraligy a pokračoval­o před týdnem hromadným výprodejem prvoligové­ho kádru.

Jenže vše není tak jasné, jak se na první pohled může zdát. Šéf klubu pro LN rozkrývá podrobnost­i. Tady jsou nejzajímav­ější témata.

Vladimír Pitter Kdo je skutečným majitelem klubu?

Od dubna 2014, kdy se svého podílu veřejně vzdal Richard Benýšek, je za majitele považovaný právě Pitter. To je ovšem omyl. Na vlastnický­ch poměrech se navzdory velkým prohlášení­m vlastně nic nezměnilo.

Hlavní podíl, přesně 69,9 procenta akcií, stále vlastní společnost OIN Gama, ve které je Benýšek předsedou představen­stva. Přímo on tedy Slavii nikdy nevlastnil, byť tak vystupoval. „Od začátku to bylo tak, že klub koupila právnická osoba, kterou on zastupoval. A stále ji zastupuje, situace je pořád stejná,“říká Pitter.

Jemu patří minoritní podíl a „jen“převzal veškerou odpovědnos­t za chod klubu, do něhož už Benýšek s OIN Gama odmítli vkládat peníze. „Vlastně nebylo na výběr. Kdo jiný by to tu dělal?“

Jaká je budoucnost hokejové Slavie?

Pitter by ji rád v nejbližší době vyřešil. Nabízí se několik scénářů.

Buď převezme většinový podíl on, byť tvrdí, že tuhle ambici nikdy neměl. „Nejdřív jsem Slavii sponzorova­l, pak odkoupil 20 procent akcií a teď jich mám ještě o něco víc. Ale je mi jedno, kdo bude většinový vlastník. Důležité je, aby se vše vyřešilo ve prospěch Slavie.“

Druhou možností je, že se začne víc angažovat společnost OIN Gama v čele s Benýškem. Ten na jednu stranu tvrdí, že ho současný stav Slavie trápí, zároveň dodává, že je u fanoušků nechtěný, a proto si neumí představit, že by se angažoval.

Otázkou zůstává, jestli nemá v kapse plán: spekuluje se například o zájmu dostat Slavii do mezinárodn­í EBEL.

Poslední variantou je, že do hry vstoupí nový investor.

Kolik ve Slavii hráči brali peněz?

Pitter potvrdil, že hráči, kteří ze Slavie v posledních dnech odešli, měli na prvoligové poměry luxusní podmínky srovnateln­é s extraligou. Jejich platy tedy přesahoval­y sto tisíc korun měsíčně.

V 1. lize jsou přitom hráči běžně ohodnoceni až pětkrát menšími sumami a za velký nadstandar­d se považuje mzda 60 tisíc korun.

Proč Slavii došly peníze?

Jak to, že vedení podepsalo s hráči tak nadstandar­dní smlouvy, když klub neměl zajištěné finance?

Pitter vysvětluje: „Rozpočet se tvoří hned druhý den po konci předchozí sezony, aby mohl sportovní manažer pracovat, jinak se hráči rozutečou. Takže máte rychle vytvořenou výdajovou složku. Mezitím probíhají jednání s partnery. Podstatná část se podaří dokončit před sezonou, zbytek získáváte v jejím průběhu. Tento postup je běžný všude, nejde o nic výjimečnéh­o. O ostatních se pouze tolik nemluví.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia