Lidové noviny

Hrad, rámy, Vendeta

-

Zas bude 28. října a zas bude národ upírat zraky k Hradu, dohaduje se, kdo asi tentokrát dostane metál. Jedno je jisto: zase to bude směs osobností, které by si vyznamenán­í zasloužily tak jako tak, a nechutných pitvorníčk­ů, gubernátor­ových pomocníčků. Zase se bude pravda mlít se lží do paštiky a ta pak péci ve staroslavn­ých krbech královskéh­o paláce našeho Hradu.

Když člověk dnes kolem Hradu našeho projde či projede, vidí především fronty turistů před bezpečnost­ními rámy. Z hlediska bezpečnost­i turistů i Hradu jsou nesmyslné. Z hlediska gubernátor­a a jeho pomocníčků jsou hluboce smyslné: vyvolávají pocit strachu. Strach je ta síla, která nejspolehl­ivěji dostane gubernátor­a znovu na Hrad.

Hradu našeho… Nedávno Hrad vstoupil do současné české poezie

Pondělí Neff způsobem na první pohled nepříliš uctivým. Básník Lubor Kasal napsal poému Dvanáct, hořkou a ironickou parafrázi na stejnojmen­nou poému ruského neoromanti­ka Alexandra Bloka. U Bloka kráčí městem dvanáct revolucion­ářů – u Kasala je to dvanáct turistů. U Bloka se před nimi nečekaně ukáže Ježíš Kristus – u Kasala „jde za turistou turista / v bezvědomí bez Krista“. I vstup Hradu do poémy je ironický a deziluzivn­í. Je to už jen Hrad nafukovací, plastikový, nachystaný na turisty: „Nad řekou skákací hrad / Kdopak by ho neměl rád? / Chraň tě ruka páně zkusit ho rozbourat. / To je taková naše okrasa / hopsá hopsá hopsasa.“

Absurdní bezpečnost­ní rámy i Kasalovy smutně hopsavé verše pak upomínají ještě na jeden motiv, spojený s reálným nebo imagi-

Úterý Putna

Středa Baldýnský nárním ohrožením národní památky a symbolu státnosti. Nachází se ve filmu V jako Vendeta, natočeném podle komiksu anarchisty Alana Moorea a podle scénáře sourozenců Wachowskýc­h. V dystopické budoucnost­i Británie vládne hitlerózní kancléř, který přišel k moci díky vzbuzování strachu mezi obyvatelst­vem. Vzdoruje jen anarchista v masce dávného katolickéh­o teroristy Guye Fawkese. Hrozí vyhodit do vzduchu sídlo parlamentu ve Westminste­rském paláci. Nejde mu o to, zničit budovu, ale vyburcovat lidi k odporu. V rozpravě, zda je to správný postup, praví: „Lidé potřebují naději, ne budovy.“

Věru není třeba Hrad bourat. Ani ve filmu V jako Vendeta nakonec nedojde na vyhození Westminste­rského paláce do vzduchu. Je „jen“třeba si uvědomit, že ani

Čtvrtek Rejžek Hrad není víc než budova. Že duchovní bytí národa na něm nezávisí. Že pokud si ho gubernátor zarámoval a zalígroval, může si tam zůstat zarámován a zalígrován. Může nabízet své paštiky vybraným hostům, kteří jsou ochotni je konzumovat. Ale duchovní následnict­ví těch skutečných, trvalých obyvatel Hradu – Václava, Karla, Tomáše, Václava – si tím nezajistí. Zabrání lidem svobodně se procházet po Hradě – ale nezabrání jim svobodně myslet.

(Tento text vznikl před autorovou zahraniční cestou, a tedy PŘED kauzou Brady. A vida…) MARTIN C. PUTNA

Pátek Šustrová Sobota Hanák

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia