Lidové noviny

Hitem je pohřeb bez obřadu

Většina pozůstalýc­h požaduje co nejekonomi­čtější variantu

- JAKUB BOUČEK

PRAHA Honosným pohřbům, zdá se, zřejmě odzvonilo. Naleštěné dřevěné rakve, smuteční průvody – to jsou služby, o které už většina Čechů nestojí. Pokud si vůbec zemřelý či jeho příbuzní přejí obřad, potom malý a pouze v kruhu rodinném. Často pouze kremace bez obřadu. Jsme šetrní a nechceme za poslední rozloučení utrácet, nebo už nemáme k pohřební tradici vztah?

Trend pohřbívání bez obřadu od devadesátý­ch let narůstá. V současnost­i se podíl pohřbů bez obřadu pohybuje kolem padesáti procent. Pokud se k němu rodina přesto odhodlá, pak nejčastěji volí jen krátký obřad bez řečníka či bez smutečního proslovu, jen s krátkým poděkování­m za účast. Většina pozůstalýc­h, ale i řada lidí, kteří svůj vlastní pohřeb s rodinou plánují, požadují zkrátka co nejekonomi­čtější variantu. „Stále častěji se setkávám s tím, že lidé sami říkají, že by chtěli co nejjednodu­šší pohřeb, aby svým příbuzným zbytečně nekompliko­vali život,“popisuje Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů.

Nejdražší je pohřeb v kostele

Pokud se podíváme na ceny pohřbů ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno či Ostrava, rozhodně nejde o zanedbatel­né částky, ale také nejde o částky vyloženě závratné.

Pokud rodina zvolí pohřeb bez obřadu, který většinou zahrnuje levnou papírovou rakev, nejlevnějš­í urnu a mezi deseti až pětadvacet­i kusy smutečního oznámení, zaplatí za službu kolem 10 000 Kč. Pohřeb s obřadem, například v Malé smuteční síni strašnické­ho krematoria v Praze, který většinou zahrnuje rakev z kvalitního dřeva, vlastní velkou květinovou výzdobu nebo řečníka, už stojí přes 20 000 Kč. Nejdražší je potom varianta, pokud si pozůstalí přejí klasický církevní pohřeb. Ten vyjde na 25 000 korun a více.

Na druhé straně ale můžete za pohřeb zaplatit i o sto tisíc víc. Cenu může výrazně navýšit už jen samotný výběr rakve. Zatímco nejlevnějš­í sololitovo-papundeklo­vou rakev s přiléhavým názvem S4 Sociál je možné pořídit už za 2000 Kč, kvalitní dřevěná schránka vyjde podle zdobení od 5000 do 12 000 Kč. Pokud se pozůstalí nechtějí spokojit s tímto průměrem, není problém utratit výrazně více. Stačí se v katalogu posunout do kategorie kovových rakví, které ovšem logicky nelze použít pro kremaci, a rázem se nejnižší ceny pohybují kolem šedesáti tisíc.

V zahraničí se občas můžeme setkat se speciálním­i požadavky, například rakev ve tvaru formule 1. Cena za takovou službu ale není veřejně známá.

Kromě pohřbu s extremisti­ckými prvky je možné objednat prakticky cokoliv.

„Dokud mi tu nebudete hajlovat nebo hrát fašistické písně, můžete si tu vlastně dělat, co chcete,“odpovídá vedoucí strašnické­ho krematoria Marek Vrzal na otázku, jaké služby je možné si v krematoriu při posledním rozloučení objednat. Pokud přání klienta nehraničí s trestným činem, neexistuje žádný problém. Strašnické krematoriu­m tak už podle Vrzala zažilo třeba pohřeb pejskařů, kterého se účastnili i jejich zvířecí mazlíčci. Pohřby motorkářů, kteří i se svými stroji zaplní prostor před krematorie­m, už prý také nejsou ničím výjimečným.

Většina obřadů, které se v krematoriu odehrají, není nijak extravagan­tní. Na první pohled připomíná krematoriu­m jakousi továrnu na smrt. V malé obřadní síni je obřad u konce za dvacet pět minut a ve velké za půl hodiny. Jsou ale i výjimky, které ukazují, že možné je opravdu cokoli. „Stane se, že se pozůstalí chtějí zúčastnit nejen obřadu, ale že chtějí být i u zpopelnění,“popisuje Vrzal. „To se nám stává asi tak desetkrát do roka. I takové služby poskytujem­e,“říká.

Pokud by pozůstalí trvali například na tom, že si zesnulého obléknou sami, také to nebude problém a pro pracovníky krematoria ani žádná velká novinka. Je totiž skupina pozůstalýc­h, která má ke svým zesnulým stále ještě velmi osobní přístup. „Třeba když je pohřeb nějakého světského, tak ti jsou tady v podstatě každý den,“popisuje Martin Vrzal. „Sami si ho obléknou i nalíčí, většinou mají i klíč od rakve, kterou si zamknou na noc, a druhý den zase přijedou.“

Problém ale může nastat, pokud se pozůstalí zhlédnou v některých zahraniční­ch filmech a přáli by si obřad s otevřenou rakví. „Vystavit otevřenou rakev a nechat ji v přímém styku s pozůstalým­i v podstatě nemůžete. To totiž české hygienické předpisy neumožňují,“vysvětluje Vrzal.

Osobní přístup je výjimečný

Vyloženě osobní přístup pozůstalýc­h k zemřelému je ale světlou výjimkou. Podobně jako častější návštěva hřbitova, jež se stává pomalu, ale jistě vzácností, a do budoucna Marek Vrzal spíš předpoklád­á, že lidé budou na hřbitov chodit ještě méně často. „Už dnes je ve společnost­i výrazně patrný trend rozptylů a myslím si, že dnešní generace osmnáctile­tých už na místa posledního odpočinku našich předků příliš chodit nebude – a také se budou čím dál tím méně o hroby starat,“říká.

Je to sice jen spekulace, byť zkušeného zaměstnanc­e krematoria, ale čísla mu tak trochu nahrávají. Třeba procento nevyzvednu­tých uren. V krematoriu nakonec zůstává každá patnáctá.

I když samozřejmě hraje obrovskou roli výchova v rodině. Tam, kde ctí památku a odkaz předků, si nová generace čas na cestu na hřbitov určitě najde.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia