Lidové noviny

Budoucnost Dellu je v cloudu

- LUDĚK VOKÁČ

Společnost Dell mají pohánět kupředu datacentra a řešení pro digitální infrastruk­turu 21. století.

PRAHA Svou stagnující firmu stáhl z burzy, aby se nemusel zodpovídat akcionářům. A krátce poté nasměroval Michael Dell společnost, jež nese jeho jméno, novým směrem. Koupil specialist­u na datacentra EMC a v tomto spojení se rozhodl stavět infrastruk­turu pro moderní svět chytrých řešení.

„Když máte smartphone, přímo v něm moc informací nemáte, většina toho je uložená v datových centrech, v cloudech,“vysvětluje Michael Dell v exkluzivní­m rozhovoru pro LN, proč jeho firma nechce vyrábět chytré telefony a v čem on sám vidí hlavní příležitos­t k vydělávání peněz.

Datacentra a řešení pro digitální infrastruk­turu 21. století jsou tím, co má společnost Dell pohánět kupředu. „Když něco stahujete, někam se připojujet­e, jde to z datacentra. Když něco nahráváte, jde to zase do datacentra. Takže když se na světě prodá další a další chytrý telefon – prodá se i další server,“přibližuje Dell detailněji tok svých myšlenek.

Ujišťuje přitom, že zatímco do světa chytrých telefonů jeho firma vstupovat nechce, naopak ze světa počítačů, ze kterého mnozí jeho konkurenti vycouvali, Dell odcházet nehodlá. Strategie firmy na stagnující­m trhu je jednoduchá. Nejde jí omaximální prodeje, sou- středí se na ziskovost. A tak je na PC trhu Dell z pohledu tržeb jedničkou, i když prodává méně než někteří soupeři.

Tím hlavním jsou však pro Dell firemní řešení. „Jsme číslo jedna v serverech, úložných zařízeních, virtualiza­ci, bezpečnost­i a dalších oblastech,“vysvětluje Michael Dell v čem jeho firma vyniká a co spotřebite­lé na první pohled vlast- ně ani neznají. „Chceme být důvěryhodn­ý dodavatel infrastruk­tury pro další průmyslovo­u revoluci,“dodává Dell.

Tou revolucí myslí současný přerod světa v digitální prostředí. Téměř vše může být nějak propojeno s internetem, což znamená nové možnosti ve využívání tradičních řešení. Michael Dell to nazývá svítáním nové digitální éry. Ta s sebou ale přináší i možné potíže. Firmy po celém světě se budou muset novému trendu přizpůsobi­t, jenže mnohé vlastně neví jak.

„Jednotlivé složky byznysu neví, jak jejich oblast bude vypadat za tři roky a více. Budoucnost se ale nezajímá o to, jestli nejste připraveni,“komentuje situaci Michael Dell. I jeho firma se musela přizpůsobi­t, a i proto zvolil stažení z burzy. Považuje to za základní stavební kámen budoucího úspěchu. „Už žádné upřednostň­ování krátkodobý­ch cílů některých akcionářů oproti investicím do budoucna,“vysvětluje Dell, proč pro něj bylo výhodné se akcionářů zbavit. Firma se tak prý může chovat dynamicky jako startup.

Teď je ale krom dalšího rozvoje firmy jeho hlavní starostí i splácení dluhů. Dell tvrdí, že i když stažení stálo spoustu peněz, je poměr cash flow k dluhu zcela v pořádku. A dluhy ji nesvazují v investicíc­h. Ročně například Dell do výzkumu a vývoje vyšle 4,5 miliardy dolarů a firma investuje i do různých menších společnost­í a startupů, které mohou v budoucnu vyrůst. I tak ale Dell některé části firmy odprodal, aby se jí finančně dýchalo lépe.

 ?? Nazývá současnost „svítáním nové digitální éry“FOTO BLOOMBERG ?? Michael Dell
Nazývá současnost „svítáním nové digitální éry“FOTO BLOOMBERG Michael Dell

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia