Lidové noviny

„Ovčáček svůj mandát plní“

Hradní kancléř Mynář nepovažuje výroky prezidento­va mluvčího na sociálních sítích za problemati­cké

- JAKUB ZELENKA

éf hradních úředníků Vratislav Mynář připustil, že by mohl zanést Twitter do pracovní smlouvy Jiřího Ovčáčka. Kvůli negativním ohlasům si však vlastnoruč­ně udělá analýzu toho, co prezidentů­v mluvčí na síť píše. „Mohu ho požádat a požádám ho, aby legitimizo­val soukromý twitterový účet, aby uvedl jestli je soukromý, nebo pracovní, to mohu. Mohu mu to dát do pracovní smlouvy,“řekl kancléř v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Odborníci i politici často kritizují kontroverz­ní vyjádření Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích, přesněji na Twitteru. Na serveru Lidovky.cz jsme proto udělali analýzu, kdy nám vyšlo, že pan Ovčáček publikoval přes 500 kontroverz­ních příspěvků, v nichž se do někoho naváží a není zřejmé, zdali jde o názor mluvčího, či prezidenta. Jak jste spokojený s tím, jak pan mluvčí Twitter používá?

Pokud máte konkrétní tweet, který se vám nelíbí, řekněte mi ho a já vám na to dokáži reagovat.

Lidovky.cz: Teď bych se rád ptal obecně. Máme tu téměř 500 kontroverz­ních tweetů, Mimo jiné o premiérovi...

V principu si myslím, že komunikace pana Ovčáčka – nejen na sociálních sítích, ale vůbec to, co vydává za prohlášení, a jiné výstupy – se rámcově domlouvá s panem prezidente­m.

Lidovky.cz: To znamená?

To znamená, že není nic, o čem by nebyl pan prezident rámcově informován. Ty rámce, ze kterých prostě nemůže vybočit názor pana Ovčáčka, který reprodukuj­e názor pana prezidenta, ten je v pořádku se stanovisky pana prezidenta. Můžeme sice polemizova­t o nějakých slovíčkách, ale primárně si myslím, že za kancelář, za Hrad a pana prezidenta v tom nevidíme problém.

Lidovky.cz: Jsou názory a účet pana Ovčáčka na Twitteru osobní? Pokud ne, proč to není označeno?

Žádná norma a žádný zákon nenařizuje mluvčímu komunikova­t přes Twitter formou svého vlastního účtu nebo jestli musí být zřízen pod Kanceláří prezidenta republiky. Nejsem si jist, jestli něco takového existuje. Myslím, že v žádném případě ne. Ta otázka je trošku mimo rámec.

Všichni přece víme, jak ve skutečnost­i fungují sociální sítě, a jestli se snažíte dopídit se k tomu, jestli to je registrova­né na Jiřího Ovčáčka, že to nemá nic společného s panem prezidente­m, tak je to zástupná otázka.

Lidovky.cz: Tak jinak. Souhlasíte s výroky pana Ovčáčka na Twitteru?

Vím po diskusi s Jirkou Ovčáčkem a hlavně s panem prezidente­m, že mandát pan Ovčáček dodržuje. Lidovky.cz: Takže to máme brát tak, že všechny tweety tlumočí názory pana prezidenta?

Neberte jenom Twitter. Berte všechna vyjádření Jiřího Ovčáčka. Pokud Ovčáček řekne, že tlumočí názory pana prezidenta, tak to berte jako názory pana prezidenta.

Lidovky.cz: Odborníci pana mluvčího ale kritizují, že vystupuje ze své role a stává se dokonce politickou figurou. Když je všechno v pořádku, proč jste v České televize řekl, že si necháte udělat analýzu tweetů Jiřího Ovčáčka?

Protožemě k tomu někdo vyzýval. Jako normální úředník se rád na něco podívám a nechci dělat unáhlené závěry. Nejsem uživate- lem sociálních sítí, nemám Twitter a nemám Facebook. Pro mě tahle moderní doba prostě není. Když něčemu nerozumím, tak si to nechám vytáhnout. Zachytil jsem stejnou informaci (kritiku Ovčáčkova Twitteru – pozn. red.), nespokojen­ost, kterou si pro dobro kanceláře nechám prověřit. Nehledejme v tom špionství, nehledejme v tom žádnou zákeřnost. Když něčemu nerozumím a jsem k něčemu vyzván, tak si myslím, že je dobré si to prověřit a pak podat odpověď.

Lidovky.cz: Spíš se snažíme se dopídit, jestli je ten účet soukromý, nebo ne. Téměř každý mluvčí či novinář má ve smlouvě či v etickém kodexu uvedeno, že odděluje své stanovisko a stanovisko média či instituce, kterou zastupuje.

Samozřejmě mohu promluvit s panem Ovčáčkem a řeknu mu, aby označoval, kdy mluví za sebe a kdy mluví za pana prezidenta. Říkám ale, že 99 procent výstupů, kdy mluví ústy pana prezidenta, to znamená na tiskových konferencí­ch či jinde, tak to má prokonzult­ováno s panem prezidente­m. To je pravda.

Lidovky.cz: Uvedu vám tedy příklad jednoho tweetu, jak jste chtěl. Ovčáček použil fotku členů skupiny Ztohoven u soudu a k ní napsal: „Tvář novodobého českého fašismu.“To si přesně myslí i pan prezident?

Prosím, teď mě nechytejte za jedno slovíčko. Neříkejme procentuál­ně, jestli toto je to správné procento.

Rozumím, kam se mě snažíte dotlačit. Můžu a udělám to. S panem Ovčáčkem si promluvím, aby uváděl informace, které jsou jeho, ryze jeho vlastní názor. Mohu ho požádat a požádám ho, aby legitimizo­val soukromý twitterový účet, aby uvedl, jestli je soukromý, nebo pracovní, to mohu. Mohu mu to dát do pracovní smlouvy. Teď se mě nesnažte chytit na jednom z 500 příspěvků na Twitteru, jestli tento konkrétní má zkonzultov­aný s panem prezidente­m, to po mně nemůžete chtít.

Lidovky.cz: Kdy a kdo udělá analýzu, o které jste mluvil v ČT?

Tu analýzu udělám já sám. Vyjedu si tu komunikaci, jeden den si udělám trochu volnější a pročtu si tu komunikaci. Řekněme třeba za posledních čtrnáct dnů. Předpoklád­ám, že tam nic závažného nenajdu. Samozřejmě ve vybraných věcech promluvím s panem prezidente­m, jestli má o nich povědomost, a tím je pro mě analýza hotová.

Lidovky.cz: Podle naší analýzy ale pan mluvčí přiostřuje a počet kontroverz­ních příspěvků stále stoupá...

Pane kolego, vy si můžete myslet, co chcete. Vaše analýzy jsou vaše analýzy. Nikdo vás k nim nevyzýval. Já si udělám vlastní, to prosím ponechte na mně.

 ?? Jiří Ovčáček (vlevo) a jeho nadřízený v Kanceláři prezidenta Vratislav Mynář. FOTO MAFRA – A. SATINSKÝ ?? Mluvčí a kancléř.
Jiří Ovčáček (vlevo) a jeho nadřízený v Kanceláři prezidenta Vratislav Mynář. FOTO MAFRA – A. SATINSKÝ Mluvčí a kancléř.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia