Lidové noviny

Naše ženy na válečné frontě

-

Kniha Islámskému státu na dostřel II reportérek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové je především mozaikou hlasů obyčejných lidí žijících v převážně kurdské severní Sýrii a chycených proti své vůli v nekončící brutální válce.

Mustafa, jehož v mládí mučila tajná policie diktátora Asada (tedy otce dnešního vládce): „Asad mě málem zabil. Ale to, co je zde teď, je mnohem horší – ta opozice proti Asadovi. To jsou monstra. Ti se tě ani neptají, nemučí, ti tě rovnou zabijou. Asad byl ještě dobrý v porovnání s nimi a byla za něj také stabilita.“

V Rožavě je nyní málo: elektřiny, plynu na vaření, nafty na topení, potravin, léků. Miny brání hospodařen­í v převážně zemědělské­m regionu, takže celé rodiny ztrácejí schopnost obživy. V celé Rožavě dnes není prakticky nikdo, kdo by miny uměl bezpečně vyhledávat a likvidovat. Všichni, kdo to alespoň trochu zvládali, jsou již díky absenci profesioná­lního vybavení a výcviku dávno po smrti. Ceny potravin od začátku války stouply desetináso­bně, léky se prodávají po jednotlivý­ch tabletkách. Vše se totiž do izolované enklávy musí dovážet letecky, protože Rožava není odříznutá jen vinou teroristů z ISIS, ale také kvůli embargu vyhlášeném­u Turky a iráckými Kurdy. Ti si totiž nepřejí, aby zdejší komunistic­ký experiment uspěl a stal se atraktivní­m pro Kurdy irácké či turecké.

Lidé z válkou zasažených oblastí prchají do sousedního Turecka či dále do Evropy. Kromě materiální­ho nedostatku a bezprostře­dního ohrožení je vyhání také beznaděj. Nikdo si například nedovede představit, jak by se mohly po případné porážce Islámského státu opravit poškozené vztahy mezi Kurdy a Araby, kteří si nedůvěřují. Knihu tak lze číst nejen jako dechberouc­í reportáž z fronty, ale i jako sondu do duší uprchlíků.

Bez humoru v tom nejde žít

Vrcholem knihy reportážní je návrat autorek do města Kobani, jakéhosi kurdského Stalingrad­u. Město se po tvrdých bojích podařilo osvobodit od islamistů, ovšem z více než osmdesáti procent přitom bylo srovnáno se zemí. V předchozí knize autorky vylíčily obraz apokalypsy. Ve volném pokračován­í jsou naopak překvapová­ny vitálností a životascho­pností města, do něhož se již více než polovina obyvatel vrátila. A z exilu v Turecku či Německu se vracejí další, aby se v poničené a stále nebezpečné zemi pokusili o nový začátek.

Motivy k opatrnému návratu jsou přitom různé. Zemědělec Mahmúd cítí závazek ke své zemi: „Když necháte půdu ladem, stromy pomřou, pole zaroste trá- vou. Musíme pracovat. Ale strach z islamistů máme pořád. Jsou blízko a občas od nich přiletí raketa.“Jiní hovoří otevřeně o tom, že se v Turecku či Německu necítili vítáni nebo si tam prostě nedokázali zvyknout. Například zpěvák Farhad nezvládl stesk po domově: „V Německu jsme dostali byt, jídlo, peníze. Němci byli moc milí, úředníci také. Jenže málokdo je tam skutečně šťastný. Je to jiná kultura. U nás žijí velké rodiny pohromadě, nikdy nejste sám. U vás žijete izolovaně. Stýskalo se mi po rodině i po Kobani.“

Autorky sepsaly mnohovrste­vnatou, citlivou a vyváženou zprávu ze syrské války. Drží si odstup od velkých hráčů i ideologií a produktivn­ě staví na své předchozí cestě. Snaží se ukázat zdroje deprese i možného optimismu mezi lidmi postiženým­i válčením. Nic nelakují narůžovo: upozorňují kupříkladu na občasné mnohoženst­ví, všeobecnou závislost na nikotinu či na všudypříto­mnou dětskou práci. V publikaci opatřené množstvím mimořádně kvalitních fotografií se vyskytuje i humor. Dokonce by čtenář, jenž míní, že humor a válka se vylučují, mohl místy nabýt dojmu, že autorky hledají povyražení v konfliktní zóně a snaží se být za každou cenu vtipné. Ve skutečnost­i Klicperová a Kutilová připomínaj­í, že humor je jednou ze základních potřeb člověka vystavenéh­o válečnému stresu. Bez rozdílu, zda jde o bojovníka, civilistu, nebo reportéra.

 ?? Markéta Kutilová, novinářka a cestovatel­ka, při besedě v Brně 19. prosince 2015. FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ ?? Její oči musely vidět...
Markéta Kutilová, novinářka a cestovatel­ka, při besedě v Brně 19. prosince 2015. FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ Její oči musely vidět...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia