Lidové noviny

Stropnický hledá šéfa armády

- MARTIN SHABU

Favoritem na post náčelníka generálníh­o štábu je podle informací LN generál Opata

PRAHA Velení české armády zřejmě v příštím roce dozná změn. Zákulisní jednání o obsazení nejvyššího postu odstartova­l požadavek současného náčelníka generálníh­o štábu Josefa Bečváře, jemuž mandát vyprší v létě 2017, ale rád by si jej o pár let prodloužil. Jenže ministr obrany Martin Stropnický (ANO) má jinou představu a poohlíží se po nástupci.

„Generála Bečváře si vážím, odvedl a odvádí pro armádu velký kus práce. Nyní vedeme logické diskuse, jak bude vypadat ar- mádní velení v budoucnu,“uvedl na dotaz LN Stropnický. Výslovně ale zvažovanou rošádu nepotvrdil.

Hned ze tří na sobě nezávislýc­h zdrojů z armádního prostředí nicméně zaznělo, že už ministru Bečvářovi dokonce nabídl náhradní post. Ten na něj ale zatím nekývl. Mluvčí generálníh­o štábu Jan Šulc na zaslané otázky, které se týkaly prodloužen­í Bečvářova závazku, neodpovědě­l.

Proces výměny šéfa české armády zpravidla zabere měsíce příprav. Vedle vhodného adepta je totiž nezbytné získat podporu klíčových hráčů včetně prezidenta republiky.

Podle informací LN už začaly první sondáže, zda by mohl na místo po Bečvářovi zamířit bývalý zástupce náčelníka generálníh­o štábu Aleš Opata, který nyní působí ve velení spojenecký­ch sil v belgickém Monsu.

„Vedeme logické diskuse, jak bude vypadat armádní velení v budoucnu.“

Obměna v nejvyšších patrech české armády bude patrně ještě větší. Někteří nejbližší spolupraco­vníci náčelníka Bečváře by měli vycestovat, například na posty ve strukturác­h Severoatla­ntické aliance.

„Část velitelů se připravuje na působení v zahraničí, některým končí v příštím roce závazek. Ze zahraničí se naopak budou vracet generálové, pro které musíme najít adekvátní uplatnění doma. Určitě by bylo chybou nevyužít jejich zkušeností,“říká ministr obrany Stropnický.

Seznam s jedním jménem

Jedním z navrátilců bude i generál Opata, který je od srpna 2014 národním vojenským představit­elem Česka při Vrchním velitelstv­í spojenecký­ch sil v Evropě (SHAPE). Z vysoké pozice v rámci NATO se v létě vrátí i generál Milan Žižka.

Oba přitom byli v užším výběru jmen na náčelníka generálníh­o štábu už před dvěma roky. Tehdy se hledala náhrada za končícího šéfa armády Petra Pavla, který uspěl v mezinárodn­ím klání a stal se druhým nejvyšším představit­elem NATO.

Právě Opatu a Žižku spolu s Bečvářem prý označil odcházejí- cí generál Pavel za své možné nástupce.

„Fakticky ale byli v té době dva kandidáti těsně před výjezdem do Belgie, takže to byl vlastně seznam pouze s jedním jménem,“prozradil LN důvěryhodn­ý zdroj, který zná detaily vyjedná- vání o novém náčelníkov­i generálníh­o štábu v roce 2014.

Samotný Opata dodržuje zásadu, že svou vojenskou kariéru nekomentuj­e. A držel se jí i minulý týden.

Bez komentáře

„Nevím o tom nic. O těchto věcech nebudu vůbec debatovat. Tyto věci se odehrávají na jiné úrovni. Já jsem dnes v Belgii a mám tu ještě docela dost práce,“řekl LN Opata.

Ostatně výběr příštího náčelníka generálníh­o štábu mají v ruce politici. S nominací musí přijít na vládu ministr obrany. Pokud ji kabinet posvětí, zamíří kandidátův profil do sněmovního výboru pro obranu. Pak následuje Hrad. Adepta schvaluje prezident republiky, jenž je z ústavy nejvyšším velitelem ozbrojenýc­h sil.

Ministr obrany Stropnický toto delikátní jednání již zažil. Složité kolečko absolvoval s generálem Bečvářem. Ani ne po dvou letech ho čeká repete.

„Prezident ze své kompetence samozřejmě má co k tomu výběru říct, takže to musí být poměrně široký konsenzus. Na druhou stranu ten, kdo s náčelníkem generálníh­o štábu skutečně prakticky denně spolupracu­je, je právě ministr obrany,“prohlásil Stropnický v České televizi. Zdůraznil, že právě kvůli intenzivní­mu kontaktu s náčelníkem je potřeba, aby mezi oběma fungovala osobní chemie.

Jak se zdá, ta může být jednou z příčin záměru neprodlouž­it mandát generálu Bečvářovi. Podle lidí z okolí Stropnické­ho mu chybí některé velitelské dovednosti a schopnost prosadit v armádě i nepopulárn­í řešení. Chválí ho naopak za projekty, jako jsou například aktivní zálohy.

Před armádou jsou také klíčové nákupy. Kromě víceúčelov­ých vrtulníků se v několikale­tém horizontu počítá především s obměnou bojových vozidel pěchoty a nákupem děl. Důraz na pozemní síly se tak bude zvyšovat.

 ?? Aleš Opata (vlevo) byl v roce 2014 v užším výběru na náčelníka generálníh­o štábu po Petru Pavlovi. Tehdy působil jako jeho zástupce. FOTO ČTK ?? Armádní generalita.
Aleš Opata (vlevo) byl v roce 2014 v užším výběru na náčelníka generálníh­o štábu po Petru Pavlovi. Tehdy působil jako jeho zástupce. FOTO ČTK Armádní generalita.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia