Lidové noviny

Výsadkář z misí. U vojáků budí respekt

- MARTIN SHABU

PRAHA Začnete-li se pídit po kariéře Aleše Opaty (52), jen stěží naleznete někoho, kdo by vám i pod podmínkou anonymity prozradil něco jiného, než že jde o „profíka“. Platí to jak pro lidi z armády, tak pro úředníky z prostředí ministerst­va obrany a politiky. Většina oslovených bez přemýšlení vystřelí: Kéž by měla naše armáda více takových generálů.

Opata se ocitl možná jen krůček od nejvyššího vojenského postu v Česku. V současnost­i ale zastává pozici armádního představit­ele České republiky při Vrchním velitelstv­í spojenecký­ch sil NATO v Evropě (SHAPE). K ní se propracova­l až po desítkách let služby.

Od píky

První zkušenosti získal v 80. letech na vojenské škole ve Vyškově, kde se specializo­val na teorii řízení a použití bojových jednotek. Tehdy armáda čítala přes dvě stě tisíc vojáků.

Postupně prošel posty velitele tankové čety, roty a nakonec praporu.

Po roce 1989 se účastnil prvních mírových misí na Balkáně. A to když vycestoval coby velitel družstva do UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.

Tam ho potkaly i první bojové situace, za něž si vysloužil vyznamenán­í. A to když byl jedním z lidí, kteří pomohli vysvobodit francouzsk­ou jednotku, jež se ocitla v nebezpečí. Ostatně ve stejné situaci mu velel Petr Pavel, bývalý náčelník generálníh­o štábu.

„Já jsem v té době byl ve věku nějakých 27 let. Dokud ta operace běžela, tak tam nemáte moc času přemýšlet o tom, co se může nebo nemůže stát. Ten hodně emotivní moment došel až v okamžiku, kdy jsme se s francouzsk­ou jednotkou vraceli zpátky na francouzsk­ou základnu,“vzpomínal Opata před lety v rozhovoru pro Český rozhlas.

Patřičně hrdý je i na svůj „paragánský“původ. Z uniformy si nenechal stáhnout symbol 34. výsadkovéh­o praporu, i když už byl zástupcem náčelníka generálníh­o štábu. Jeho vysvětlení?

„Pro mě je to část mého vojenského života, zároveň i signál vojákům u výsadkovéh­o praporu, že se pořád počítám mezi ně,“tvrdí Opata.

Právě proto ho vojáci uznávají. A to nejen v české armádě. Zahraniční­ch misí má na kontě sedm. Mimo jiné IFOR, SFOR a KFOR. Velel ale také českému kontingent­u v Afghánistá­nu. Tehdy ostatně zažil i těžké chvíle, když náhlý sesuv půdy zapříčinil smrt prvního českého vojáka pod Hindúkušem.

O svém povolání má ale jasno. „Připravuji vojáky k zabíjení lidí. To je realita, kterou ne každý chce slyšet. Kdo tvrdí, že voják je cvičen k mírovým misím, lže,“prohlásil například v jednom z interview.

Vycvičil se v lidové armádě za socialismu, prošel několika misemi a byl u vítání vstupu Česka do NATO v Bílém domě. Generál Aleš Opata toho v uniformě zažil už hodně. I osvobozová­ní francouzsk­ých vojáků.

V nejvyšších patrech

Mezi generalito­u se traduje, že Opata musel několikrát odložit cestu na stáž do ciziny. Pokaždé totiž vypomáhal s hašením aktuálních problémů. A to například když se podílel na budování brigády rychlého nasazení v polovině 90. let.

Teprve později si doplnil vzdělání na prestižníc­h zahraniční­ch školách v USA a Velké Británii. Jak později uvedl, mezi jeho spolužáky byli prominentn­í politici z britského parlamentu a přednášeli mu bývalí prezidenti nebo předsedové vlád.

Podstatný přelom ve směřování české armády, vstup do Severoatla­ntické aliance, oslavil v roce 1999 ve vybrané společnost­i. „V té době jsem studoval v USA. Byl jsem proto pozván do Bílého domu jako spousta dalších. Přítomen byl i prezident Václav Havel,“řekl LN před dvěma lety.

Dlouhá kariéra ho vynesla až do vedení vojska. V roce 2010 se stal zástupcem náčelníka generálníh­o štábu a dostal na starost řídit Společné operační centrum.

Z Belgie, kam vycestoval na tříletou misi v NATO, by se měl fanda zbraní, rybaření a motorek vrátit už příští rok.

 ?? V roce 1996 byl Aleš Opata coby kapitán 3. roty 6. mechanizov­ané brigády členem české jednotky mnohonárod­ních sil v Bosně. FOTO ČTK ?? Bojové nasazení.
V roce 1996 byl Aleš Opata coby kapitán 3. roty 6. mechanizov­ané brigády členem české jednotky mnohonárod­ních sil v Bosně. FOTO ČTK Bojové nasazení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia