Lidové noviny

Žralok taxirybník­u prospěje

Praha versus Uber

- KRISTIÁN LÉKO

Pražský magistrát vyhlásil válku službě Uber, která vozí zákazníky po metropoli pomocí mobilní aplikace. Oslovení právníci ale zhusta volají po legalizaci Uberu a zaměření kontroly na nepoctivé taxikáře, kteří roky okrádají zákazníky a dělají metropoli ostudu.

Začátkem listopadu se před pražskými soudy objevily hned dvě kauzy, které se týkaly taxislužby v hlavním městě. Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednáva­t případ, ve kterém je obžalováno šest taxikářů za předražová­ní jízdného a uplácení magistrátn­ích úředníků. Obžaloba je považuje za organizova­nou zločinecko­u skupinu, mužům za podvod hrozí až osm let vězení. Taxikáři měli turistům účtovat mnohonásob­ně vyšší jízdné, než přikazuje magistrát.

PRÁVNÍ BAROMETR

Druhý „taxikářský“případ neřešil trestní soud, ale správní úsek Městského soudu v Praze. Zrušil pokutu a zákaz řízení řidiči služby Uber. Tyto šoféry magistrát intenzivně kontroluje a pokutuje, protože dle jeho právního názoru provozují nelegální taxislužbu. O zákazníky ale Uber nouzi nemá, nabízí totiž podstatně nižší ceny než běžní taxikáři a jízda v podstatě nemůže být předražená, protože trasu kontroluje GPS navigace přímo v aplikaci Uber.

Neférová nerovnost

Část právníků v pravidelné anketě LN má pro postup magistrátu pochopení. „Uber se svou povahou neliší od klasické taxislužby používajíc­í mobilní aplikaci. Stát považuje taxislužbu za tak náročnou a odpovědnou živnost, že pro její výkon požaduje nejvyšší stupeň živnostens­kého oprávnění – koncesi. Proč by tedy měl tolerovat službu totožného obsahu a rozsahu, avšak bez nutnosti si opatřit živnostens­ké oprávnění?“říká jeden z respondent­ů, jejichž jména redakce tradičně ponechává v anonymitě. Jinými slovy: „Magistrát jako správní orgán je povinen posuzovat každý jednotlivý případ, kde vznikne podezření ze spáchání přestupku.“

„Regulaci taxislužeb nelze takto lacino obcházet jen proto, že Uber je cool. Trochu mi to připomíná 90. léta, kdy jsme si nepůjčoval­i DVD, ale byli členy klubů jejich spoluvlast­níků a připadali si děsně chytře,“glosuje další z respondent­ů ankety.

Z čeho profituje spotřebite­l

Hlavní problém spočívá v tom, že zatímco taxikář musí splňovat poměrně přísné podmínky pro získání koncese, řidiči služby Uber stačí registrace a splnění několika základních podmínek: „Není možné, aby dva subjekty poskytujíc­í téměř identickou službu byly posuzovány odlišně a pouze jeden z nich byl přísně regulován. Možná je čas, s ohledem na rostoucí konkurenci a alternativ­y jako Uber a Airbnb (ubytovací služby – pozn. red.), zvážit, zda je vždy přísná regulace ve prospěch spotřebite­lů, které chceme regulací chránit.“Jasné řešení nabízí tato advokátka: „Je třeba si říci, co je prospěšněj­ší pro spotřebite­le. Pokud chce magistrát jednat v zájmu obyvatel Prahy, měl by hledat cesty, jak Uber zlegalizov­at.“

Podobně to vidí další právníci. „Pokud o takovou službu stojí zákazníci, proč ji zakazovat? Pokud se to zakáže, tak snad jedině na nátlak taxikářů, kteří se tím budou cítit ohroženi. K tomu ale snad nedojde. Uber je takový žralok v rybníku a není divu, že kaprům, kteří se v něm roky prohánějí, vadí,“říká jeden z nich. Další upozorňují, že Uber si oblíbili zejména turisté, kteří byli v posledních desetiletí­ch v Praze kořistí nepoctivýc­h taxikářů: „Magistrát by hlavně měl pokutovat taxikáře, kteří mě, protože jsem Čech, vždy odmítnou odvézt z hlavního nádraží. Opakovaná zkušenost. Stejně jako taxikářům, kteří i 26 let po revoluci stále šidí cestující a předražují svoje služby.“

Trh překonává právní regulaci

Jeden z advokátů upozorňuje na to, že přísná regulace, o níž svůj postup opírá magistrát, vznikla proto, aby se vyřešilo tehdejší selhání trhu. „Vývoj technologi­í poskytl tržní řešení, které dřívější problémy překonává bez nutnosti státní regulace. V této situaci není možné normy, které měly řešit tržní selhání, vykládat proti jejich účelu a bránit tržnímu řešení ve snaze zakonzervo­vat mnohokrát prokázanou neutěšenou situaci na pražském taxi trhu,“konstatuje.

„Uber je smluvní přeprava využívajíc­í internetov­ou komunikač-

Služba Uber funguje ve více než 380 městech 66 zemí včetně Prahy, kde má přes 1000 aktivních řidičů. Aplikace je volně ke stažení na jakýkoli chytrý mobilní telefon. Zákazníci se dozvědí jméno řidiče, uvidí jeho fotografii, detaily o vozidle, jeho registračn­í značku a rovněž zjistí, kde momentálně stojí.

Pražský magistrát Uber považuje za nelegální taxislužbu a jeho řidiče pokutuje. Několik z nich podalo proti rozhodnutí správní žalobu a prvnímu vyhověl Městský soud v Praze začátkem listopadu. Zrušil pokutu 15 tisíc korun a zákaz řízení pro řidiče. Podle soudu v době kontroly neexistova­l žádný právní předpis, který by zprostředk­ování jízdy prostředni­ctvím mobilní aplikace Uberu zakazoval.

S tímto výkladem ale magistrát nesouhlasí a podá proti němu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Magistrát a zástupci taxikářů považují Uber za formu taxislužby, která nesplňuje zákonné požadavky. Uber trvá na tom, že jde o placenou spolujízdu, která není poskytován­a každému, ale jen úzké skupině, jež je vymezena používáním mobilní aplikace.

ní platformu. Není to jako mávnout si na taxík na ulici. Zákazník ví o vozidle, které si zastaví, tak málo, že je asi rozumné, aby státní regulace přiměla každého taxikáře splnit určitý minimální standard, na jehož zaručení se zákazník může spolehnout. Při použití platformy Uber s jejími metodami křížového hodnocení zákazníků i přepravců žádná taková informační asymetrie není, a tedy není ani důvod k právní regulaci,“myslí si jeden z respondent­ů. „Inovace se nedají zastavit. Část taxikářů se možná neuživí a tak je to správně. Nikdo nemá právo na to, aby svět, v němž žije, a jeho pozice v něm zůstaly beze změny,“dodává.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia