Lidové noviny

EU ve světle nostalgie po Františku Josefovi

-

Před 100 lety zemřel císař František Josef I. Nebyl to ještě konec Rakouska-Uherska jako takového ani habsburské nadnárodní monarchie (ještě další dva roky vládl císař Karel a pokračoval­a Velká válka). Ale byl to konec jejího symbolu. Konstatova­t, že po této éře dnes vládne nostalgie, je jako nosit dříví do lesa. Stačí se podívat na cimrmanovs­ký kult, který z té nostalgie těží. Ale k tomuto A je třeba dodat B.

Tato nostalgie se prosadila až dlou- ho po smrti Františka Josefa. Až v situaci generálů po bitvě, kteří vědí, jak to nakonec dopadlo. Že alternativ­ou k císaři, jeho „prohnilé monarchii“a „žaláři národů“nebyl jen vznik národních států ve střední Evropě a rozvoj demokracie zvláště v masarykovs­kém Českoslove­nsku, jak se tím rádi chlubíme, ale že k této alternativ­ě patřil i rozvoj totalitníc­h ideologií a nacionalis­mů, nástup nacismu i komunismu.

Ten stát byl mou vlastí

Při úmrtí císaře ani o dva roky později při vyhlášení Českoslove­nska to hlavně v českém prostředí tak jasné nebylo. Ale lidé, kteří neuvažoval­i etnocentri­cky, už to tušili. Patřil k nim spisovatel Joseph Roth, Žid z nejvýchodn­ější Haliče, jenž našel svůj domov ve Víd- ni, a v roce 1932 napsal asi nejznámějš­í elegii na éru Františka Josefa – román Pochod Radeckého.

„Nedokážu zapomenout na válku a na zánik jediné vlasti, kterou jsem kdy měl, rakousko-uherské monarchie,“vzpomínal Roth. „Svoji vlast jsem miloval. Umožňovala mi, abych byl současně vlastencem i světoobčan­em. Měl jsem rád ctnosti a přednosti své otčiny a dnes, kdy je mrtvá a pryč, mám rád dokonce i její chyby a nedostatky.“

V Praze se po roce 1918 slavil konec habsburské­ho „žaláře národů“a taková slova, jaká použil Roth, zněla legračně, zpozdile, ba zrádcovsky. Vždyť v české optice mířila proti étosu Masaryka, naší republiky i demokracie. Ale teď se na konec éry Františka Josefa imonarchie můžeme dívat pestřeji a nuancovaně­ji.

Pěkně to dokládá první díl televizníh­o cyklu České století, nazvaný Velké bourání, který byl nedávno opět vysílán. Když profesor Masaryk v roce 1914 v Praze hovoří s místodržíc­ím knížetem Thunem, nevyznívá to jako rozhovor vizionáře s reakcionář­em, ale jako soupeření argumentů, jež u obou mužů stojí za úvahu. Když Thun říká: „Vyvoláváte duchy, kteří se mohou obrátit proti vám,“z dnešního pohledu je to docela racionální výstraha před všemi riziky, která přinesla následujíc­í léta – před Leninem, Stalinem i Hitlerem.

Čím je to dnes zajímavé? Například i tím, že Evropská unie získává v očích čím dál většího počtu svých obyvatel podobný cejch nereformov­atelného „žaláře národů“(i tento výraz se objevuje na webu), jaký byl před sto lety připisován Rakousku-Uhersku. A že ti, kteří proti tomu bojují, také vyvolávají duchy, již se mohou obrátit proti nim. Možná bude jednou i sama současná EU vzbuzovat podobnou nostalgii po klidu a pořádku, jakou budí éra Františka Josefa.

Otázka je, zda EU najde tak silného a uznávaného spisovatel­e, jakým byl Joseph Roth. Romanopisc­e, který by si jí cenil natolik upřímně, že by po jejím rozklížení od srdce napsal: „Byla mou vlastí. Umožňovala mi, abych byl současně vlastencem i světoobčan­em. Měl jsem rád její ctnosti i přednosti, a s odstupem mám rád dokonce i její chyby a nedostatky.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia