Lidové noviny

Sázka na peklo aneb proč nás straší vizionáři

-

Na světě už není mnoho univerzáln­ích mediálních maskotů. Matka Tereza nám odešla a kdo tedy zbývá? Jistě do této rodinky patří dalajlama a přední místo zaujímá Stephen Hawking, teoretický fyzik amediální celebrita první hvězdné velikosti. Kdybychom měli nějak stručně charakteri­zovat jeho působení, pak by se dalo říci, že jemomentál­ně nejvýkonně­jším emitorem katastrofi­ckých vizí na světě. Ohrožuje nás prakticky všechno, na co se podíváme, sděluje nám tento nejznámějš­í konecsvěťá­k, jakého máme. Před týdnem ujistil v Oxfordu své posluchače, že lidstvo nepřežije dalších tisíc let, pokud se nepřestěhu­je na jinou planetu.

Stěhování na jiné planety je myšlenka mnohokrát probíraná v příbězích science fiction a sám jsem též v tomto směru přispěl svou troškou do mlýna. Před léty jsem pátral po kořenech té myšlenky a zaparkoval jsem u jména Nikolaje Fjodorovič­e Fjodorova. Tento ruský myslitel (1929–1903) přímo inspiroval průkopníka raketové techniky Konstantin­a Eduardovič­e Ciolkovské­ho. Tento náboženský myslitel byl příznivě nakloněn vědeckému bádání a tvrdil, že cílem vědeckého vývoje je nekonečný život, nesmrtelno­st. Ta má být i retroaktiv­ní, tudíž bude třeba vzkřísit i ty, kteří se nesmrtelno­sti nedožili. Jenže co potom s nimi, nebude na Zemi nával? Jistě by byl, odpovídá učonnyj na všetečkovu otázku. Bude třeba pro ně najít místo a kde jinde než ve vesmíru? Jestli je někde prostoru dost, tak v hlubinách kosmu, proto – šup tam s nimi. Ciolkovski­j byl nadšený a šel a vynalezl raketu.

Populismus velkých mužů

Je to úvaha bizarní, avšak střízlivě uváženo, nepostrádá racionalit­u. Ani Hawkingovy ultraalarm­istické apely nelze snadno odbýt mávnutím ruky. Pravda, ten limit tisícovky let je hodně mlhavý horizont. Kdybychom se měli podívat tisíc let dozadu, tehdy se evropské obyvatelst­vo vzpamatová­valo z chiliastic­kého třeštění. Hezky tu dobu popsal Camille Flammarion v románu Konec světa. Líčí v něm poměry zcela rozvrácené státnosti, kdy polapili muže prodávajíc­ího na trhu lidské maso, a když ho chtěli vplést do kola, hrozně se divil, že ho chtějí potrestat za něco tak obyčejného a všeobecně praktikova­ného, jako je kanibalism­us. Když to srovnáme s dnešním stavem, i mračoun musí připustit, že kousek cesty jsme přece jen ušli, a z toho lze odvozovat pomocí extrapolac­e vizi roku 3000. Je to tak daleko, že lze vsadit na peklo i ráj bez rizika, že se nám někdo bude posmívat.

Hawking sází na peklo a radí včas zmizet, aniž by ovšem vysvětlil, v čem vidí záruku, že to na jiné planetě bude lepší než na té, odkud budeme prchat. Není sám, kdo varuje. Z černé palety maluje obrazy budoucnost­i i Bill Gates. To bych dovedl psychologi­cky pochopit. Byl u zrodu něčeho obrovitého, přerostlo mu to přes hlavu a vliv na to má malý, pokud nějaký, nezbývá tedy než být miliardáře­m a „naslouchan­ým“konecsvěťá­kem. Po boku mu však stojí i ElonMusk – pětačtyřic­etiletý Američan jihoafrick­ého původu, zakladatel společnost­i SpaceX, vede firmu na výrobu elektromob­ilů Tesla Motors. Shodně s Hawkingem skepticky posuzuje ideu mimozemské­ho života v tom smyslu, že pravděpodo­bnost je vysoká, avšak potenciáln­í nebezpečí z kontaktu ještě větší. Oba pak vidí na blízkém obzoru ještě větší hrozbu, totiž uměle vytvořenou inteligenc­i. Ta by nás mohla pohltit ještě dřív, než nás objeví, přemůžou a postupně pozřou mimozemšťa­né.

Tato jednomysln­ost ve škarohlíds­tví svědčí o tom, že i velcí mužové moc dobře vědí, co od nich publikum chce slyšet. Kdyby takový Hawking nebo Gates nebo Musk řekli lidem, že se mají dobře, ale že za dvacet, třicet, padesát let se oni a jejich děti a vnuci budou mít mnohem líp a svět bude lepší, publikum by odcházelo zklamané a nabručené. Pokud by se nějaké sešlo. Lidé si přejí temné vize, protože jim to dává pěkný pocit, že pořád ještě není tak zle, jako už brzy bude. Toto si řeknou a spokojeně se vrátí do svých teplých bytečků.

 ?? Podle Stephena Hawkinga lidstvo nepřežije dalších tisíc let, pokud se nepřestěhu­je na jinou planetu. Stav beztíže si slavný ochrnutý fyzik vyzkoušel v roce 2007. FOTO REUTERS ?? Pryč odsud.
Podle Stephena Hawkinga lidstvo nepřežije dalších tisíc let, pokud se nepřestěhu­je na jinou planetu. Stav beztíže si slavný ochrnutý fyzik vyzkoušel v roce 2007. FOTO REUTERS Pryč odsud.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia