Lidové noviny

Obloha zůstane bez dronů

Internetov­é firmy se před Vánocemi předvádějí, doručení zboží vzduchem a bez pilota ale zákon neumožňuje

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Amazon, Google nebo Alibaba. Ti všichni vymýšlejí a zkouší, jak doručovat zásilky bezpilotní­mi létajícími roboty, takzvanými drony. V úterý už to vypadalo, že by je snad mohl předběhnou­t řádově menší český e-shop Mall.cz. Jenže to by se mohlo stát jedině tehdy, kdyby Česká republika předběhla v úpravě legislativ­y ostatní země světa.

Malý bezpilotní stroj vyletěl z distribučn­ího centra druhého největšího českého e-shopu v Jirnech u Prahy, aby o tři minuty později dosedl na trávníku před rodinným domkem v necelé dva kilometry vzdálené Zelenči.

„Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce. Věřím, že vše proběhne hladce a ostrý test potvrdí, že podobné služby máme na dosah,“řekl ještě před testem šéf Mall Group Jakub Havrlant.

Jenže revoluce v dodání zboží z internetov­ých obchodů na dosah zatím není. Ne však kvůli výsledku testovacíh­o letu, nýbrž kvůli zákonům, které by Mall bez udělené výjimky Úřadu pro civilní letectví svým úterním přeletem přes pole moderovaný­m Leošem Marešem porušil hned několikrát.

Pravidla se měnit nebudou

Legislativ­a totiž zakazuje kvůli národní bezpečnost­i, narušení soukromí, nadměrnému hluku či bezpečnost­i na zemi i ve vzduchu celou řadu věcí. Letadla bez pilota nesmí létat autonomně, tedy že stroj pouze dostane trasu, po které se sám pohybuje. Pilot navíc musí mít přímou viditelnos­t na stroj kvůli plné kontrole. Mimo zákon jsou i přelety nad lidmi a hustě obydlenými oblastmi. To prakticky znemožňuje využití dronu téměř ve všem.

„Nejčastěji se pro zabezpečen­í proti pádu používá takzvaná redundance. To znamená, že všechny důležité součástky, jako řídicí jednotky, GPS, baterie, jsou zdvojeny, aby v případě poruchy bylo možné bezpečně přistát. Padákový systém pak jistí situaci, kdy vše selže. Takto vybavený dron lze považovat za velmi bezpečný, ale samozřejmě vždy je mizivá šance, že vše selže a stroj zkrátka spadne,“říká Tomáš Očadlý ze společnost­i AndruVisio­n, která se zabývá využitím dronů k pořizování fotografií, videí, kontrole objektů či mapování pozemků.

Podle něj jde ale o základní soubor pravidel a kdyby se někomu podařilo ÚCL přesvědčit o bezpečnost­i svého řešení, mohl by úřad vydat výjimku a drony by balíčky skutečně doručovat mohly. ÚCL to však nepotvrdil. A změna legislativ­y je v nedohlednu, příslušné instituce nic nechystají. Podle ministerst­va průmyslu se čeká na shodu v přístupu ke dronům na evropské úrovni.

Rychlejší a levnější dodání

Nahrazení pošťáků a kurýrů drony by přitom bylo přínosem pro obchodníky i zákazníky. Zásilky do dvou kilogramů totiž u velkých e-shopů tvoří kolem 80 procent objednávek. Stroj je nabere přímo ve skladu a doručí rovnou domů, čímž zkrátí doručovací dobu z dnů na hodiny a minuty.

„Výrazně klesne i cena za dopravu. Při dostatečné­m počtu dronů se můžeme dostat až na 20 korun za doručení, což je výrazně nižší částka, než v současné době firmy platí dopravcům. Ušetřené peníze pak rádi investujem­e do rozvoje dalších služeb,“uvedl mluvčí Mall.cz Jan Řezáč. Skutečnost, že většina lidí v Česku bydlí v bytech, prý problém není. Cílové oblasti mají být i satelity kolem měst, kde je situace opačná.

Přesto by se čeští zákazníci robotickéh­o kurýra mohli v brzké době dočkat. V září je v Praze představil internetov­ý prodejce potravin Rohlík.cz. Využívá ale šestikolov­á vozítka Starship Technologi­es, která se s legislativ­ou vypořádají snáz než létající drony. S rychlostí do šesti kilometrů za hodinu nejsou považována za auta, a mohou se tak dokonce pohybovat po chodníku.

„Do konce roku chceme dokončit mapování Prahy a od jara by roboti měli být v nabídce způsobu doručení v našem košíku,“řekl LN zakladatel Rohlík.cz Tomáš Čupr.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia