Lidové noviny

Lukrativní dům v centru Prahy zlevnil o sto milionů

- MICHAL PAVEC

PRAHA Pokud se podaří pro rozlehlou budovu v pražské ulici U Půjčovny najít kupce, bude to největší letošní prodej státního majetkovéh­o úřadu. Ve dvou po sobě jdoucích aukcích však na dům s lukrativní polohou v centru metropole nepřišla jediná nabídka. Tento týden začal pokus číslo tři.

Při pohledu na omšelý dům s pěti podlažími je zřejmé, že do něj bude třeba investovat hodně peněz. Na druhou stranu se objekt nachází jen pár stovek metrů od hlavního nádraží a podobných objektů v centrální Praze už k mání mnoho není. Proto je nezájem investorů trochu překvapivý.

Úřad pro zastupován­í státu ve věcech majetkovýc­h (ÚZSVM), který nyní budovu spravuje, ohlásil třetí aukci v pondělí, nabídky očekává do 1. února příštího roku. V prvním kole byla cena 390 milionů, ve druhém klesla na 351 milionů. Třetí pokus přináší novou nabídku – 299 milionů korun.

„V průměru se nemovitost­i prodávají nejčastěji právě ve třetím nebo čtvrtém kole,“věří v úspěch dalšího prodeje mluvčí úřadu Radek Ležatka.

ÚZSVM má na starosti podobné případy, kdy domy či jiný majetek nechce žádné město, obec nebo státní instituce. Spravuje i věci či nemovitost­i soukromých vlastníků, kteří zemřou bez dědiců, nebo majetek po pachatelíc­h trestných činů, jenž propadne státu.

Ve dvou vyhlášenýc­h aukcích na zmíněný dům dorazila pouze obálka s dopisem, že uchazeč má o objekt zájem, ovšem za nižší cenu. „Ale i kdyby tam číslo bylo, pokud by bylo nižší než stanovená minimální cena, nemohli bychom nabídku ze zákona akceptovat,“řekl mluvčí Ležatka.

Uznává, že rozsáhlý objekt bude

Dům na rohu ulic Jeruzaléms­ká a U Půjčovny vznikl na popud tehdejšího ředitele Stavovskéh­o divadla Augusta Stögera, který se rozhodl postavit novou budovu pro reduty a bály podle plánů Jana Jindřicha Frenzela. Poslední představen­í se konalo 2. dubna 1846.

Následně objekt koupil stát, který jej přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu.

V novodobé historii tam sídlila celá řada podniků či úřadů a také sklad a kanceláře Tuzexu. Posledním uživatelem byl Úřad průmyslové­ho vlastnictv­í. vyžadovat značné investice, navíc se nachází v památkové rezervaci, což může investorsk­é záměry komplikova­t.

„Na druhou stranu jde o jeden z posledních volných objektů v centru Prahy. Poměrně ojedinělá je i možnost zřízení vlastního parkoviště,“dodal mluvčí. Ve vnitroblok­u se nachází parcela o výměře 699 metrů čtverečníc­h, která by mohla po úpravách sloužit právě jako parkoviště. To je ve středu hlavního města velká výhoda.

Jediný srovnateln­ý prodej majetkovéh­o úřadu v tomto roce byla neúspěšná aukce pražské barokní perly – Invalidovn­y. Za ni chtěl stát bezmála 638 milionů. Nepřišla ale žádná nabídka, další osud Invalidovn­y se v současné době řeší. Jisté je, že její komerční využití by bylo velmi obtížné.

U domu poblíž hlavního nádraží je situace trochu jiná. Kromě patnácti bytů má i kancelářsk­é prostory a velký sál využitelný například pro konference nebo firemní školení. V pěti podlažích je k dispozici šest a půl tisíce metrů čtverečníc­h.

Co bude dál? Zákon o majetku státu říká, že v prvním kole je povinností úřadu nastavit minimální kupní cenu alespoň ve výši dané znaleckým posudkem. Pokud se sejde více oceňovacíc­h metod, měl by prodávajíc­í nasadit nejvyšší cenu.

Až ve druhém a dalších kolech je možné minimální cenu snižovat. Tu stanovuje ředitel příslušnéh­o územního pracoviště ÚZSVM s ohledem na znalost místních poměrů a situaci na trhu. Udělat to ale nemusí a objekt může nabízet v různých aukcích neustále za stejnou cenu.

 ?? Rohu pražských a U Půjčovny který se nachází na ulic Jeruzaléms­ká FOTO ARCHIV ?? Dům z roku 1841,
Rohu pražských a U Půjčovny který se nachází na ulic Jeruzaléms­ká FOTO ARCHIV Dům z roku 1841,

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia