Lidové noviny

České dilema: komu vydat tajemného hackera

Zadrženého Rusa požadují americké i ruské soudy Své zájmy v kauze řeší i tajné služby obou supervelmo­cí

- MARTIN SHABU

PRAHA Hovězí polévka s těstovinam­i a koprovka. K pití čaj. Tak vypadalo včerejší obědové menu Jevgenije Nikulina v pankrácké věznici. Právě v ní čeká devětadvac­etiletý Rus na verdikt české justice. Ta rozhoduje, jestli bude muž, kterého ruskámédia označují za hackera číslo jedna, vydán ke stíhání do USA, anebo zamíří do Moskvy.

Obě supervelmo­ci se přetahují o údajně mimořádně schopného IT experta. Američané ho viní z toho, že v roce 2012 dokázal ukrást 80 milionů osobních dat ze sociální sítě LinkedIn a ze serverů společnost­í Dropbox a Formspring. Zaznívá navíc vážné podezření, že nešlo o „pouhý“kriminální čin, nýbrž o promyšleno­u špionážní aktivitu ruské tajné služby FSB, pro niž údajně Nikulin pracoval.

Rusa zatkla česká policie ve spolupráci s americkou FBI v centru Prahy počátkem října. Stalo se tak na základě žádosti kalifornsk­ého soudu.

Včera pak české ministerst­vo spravedlno­sti potvrdilo, že řeší i žádost ruského státu o Nikulinovo vydání. Moskva přišla s obviněním, že v roce 2009 ukradl 3450 USD (88 tisíc korun) pomocí elektronic­kého platebního systému Webmoney.

Americká i ruská žádost přistály na ministerst­vech zahraničí a spravedlno­sti ve stejný den, 16. listopadu.

O přípustnos­ti vydání – ať už americké, či ruské justici – bude nyní rozhodovat Městský soud v Praze. Poslední slovo však v takových případech náleží ministrovi spravedlno­sti.

Jak naznačil bývalý šéf české rozvědky Karel Randák, rozhodně však nepůjde o pouhou právní bitvu. Nikulin může pro Američany představov­at cennou špionážní „trofej“. „Mohl by jim prozradit celý systém. Kdyby se rozmluvil, teoreticky by jim mohl potvrdit, že napadání cizích serverů je u Rusů součástí informační války,“řekl LN Randák.

Randák nepochybuj­e, že ruský stát je na hackerském poli velmi aktivní. „Je to službou FSB podporovan­á záležitost. Nedivil bych se, kdyby k nim patřil i Nikulin. Je proto pochopitel­né, že ho chtějí z průšvihu dostat,“upozornil exšéf Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Naznačil dále, že v případě vydání do USA by mohla následovat transakce, do níž by byl zahrnut i americký hacker číslo jedna Edward Snowden. Tento bývalý zaměstnane­c americké Národní bezpečnost­ní agentury (NSA) a CIA v roce 2013 vyzradil médiím informace o utajeném programu USA na celosvětov­é sledování telefonů a elektronic­ké komunikace. Od té doby se vyhýbá americké justici a žije vMoskvě, protože Rusko odmítlo žádosti o jeho vydání do Washington­u.

„Pokud o Nikulina Rusové opravdu stojí, tak by ho mohli vyměnit za Snowdena. Teoreticky si to dovedu představit,“myslí si bývalý šéf rozvědky Randák.

Složité justiční kolečko

O Nikulinovo vydání požádali Američané nótou zaslanou ministerst­vu zahraniční­ch věcí 16. listopadu. Ve stejný den však ministerst­vo spravedlno­sti obdrželo žádost o vydání od ruské generální prokuratur­y.

Může nastat i paradoxní moment, kdy by soud vyhověl oběma žádostem.

„Pakliže se sejde více žádostí o vydání téže osoby, budeme posuzovat podmínky přípustnos­ti vydání ve vztahu ke každé z těchto žádostí samostatně,“vysvětlila mluvčí soudu Markéta Puci.

Konečný verdikt má však v rukou ministr spravedlno­sti Robert Pelikán (ANO). Zákon o mezinárodn­í justiční spolupráci v trestních věcech určuje, že ministr v takových případech zvažuje pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, či okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti.

Rusové postup amerických vyšetřovat­elů kritizují. „Ruská stra- na odmítá uskutečňov­anou praxi exteritori­ální jurisdikce, vnucovanou Spojenými státy celému světu. Trváme na předání zadrženého ruského občana Rusku,“řekl v říjnu po zadržení Nikulina Alexej Kolmakov, mluvčí ruské ambasády v Praze.

Odveta za Snowdena

Podle Rusů jde o odvetu USA právě za Snowdena, který získal v Moskvě azyl. „Vztahy USA a Ruska jsou poznamenán­y vzájemným obviňování­m z hackerství a Rusko odmítá do USA vydat Edwarda Snowdena, který zveřejnil údaje o neoprávněn­ém sledování počítačový­ch systémů americkou tajnou službou. Ve věci Jevgenije Nikulina jde zřejmě o reciproční krok, obvyklý v diplomacii, ale nepřípustn­ý z hlediska trestního práva,“konstatova­li podle Českého rozhlasu Nikulinovi obhájci během rozhodován­í soudu o jeho vzetí do vazby.

Samotný Nikulin u soudu tvrdil, že není nijak zdatný v ovládání počítače. S vydáním do USA nesouhlasi­l, protože se, jak uvedl týdeník Respekt, obává, že má jeho případ „politický podtext“. Dalším důvodem pak bylo riziko vysokého trestu, který by mohl od americké justice vyslechnou­t.

Nikulin si také stěžuje na svůj nedobrý zdravotní stav a chybějící léky, které užívá. Česká policie už v říjnu uvedla, že se muž bezprostře­dně po zatčení zhroutil.

Pokud o Nikulina Rusové opravdu stojí, tak by ho mohli vyměnit za Snowdena. Teoreticky si to dovedu představit.

 ?? Před zadržením ?? Jevgenij Nikulin
Před zadržením Jevgenij Nikulin

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia