Lidové noviny

Stát dotuje majitele „Dalíkovy“vily

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Smlouvy, které stát uzavírá na propagaci, mají v Česku historicky špatné jméno. Jejich efekt je namnoze nulový a bývají nesmyslným „průtokáčem“veřejných peněz. Legendární místo v takovém marketingu si vysloužila Ryba domácí, kde stát vyšel jeden hovor na infolinku na 9 tisíc. Teď se vynořil další příběh, letoš- ní propagace Klasy na kutnohorsk­ém Veteran rallye.

První alarm spouští personálie kolem pořadatele závodu historický­ch vozů, agentury Dedeman. Jako její jediný majitel je zapsána britská Vitasoft Growth Limited, skořápka se zastřeným koncovým vlastníkem. Ředitel a jednatel je Markus Hasler, lichtenšte­jnský podnikatel, který v roce 2009 pronajal vilu v Monte Argentariu Marku Dalíkovi pro dovolenou expremiéra Mirka Topolánka.

Podezřelý kontrakt

Smlouvu uzavřel Státní zemědělský a intervenčn­í fond (SZIF) napřímo s eventovou firmou Dedeman v květnu. Za prezentaci značky Klasa na dvoudenní akci pro historické vozy dostala agentura 1,5 milionu. To zdánlivě nevypadá jako částka hodná pozornosti, ale podle odborníků na marketing, které LN oslovily, kontrakt vyvolává podezření.

„V některých bodech je příliš konkrétní, ale jsou to vesměs marginálie, to důležité není naceněné. Tam pak vzniká prostor pro manipulaci. Smlouva je sepsaná tak, aby to vypadalo, že klient dostane za málo peněz hodně muziky, ale ve skutečnost­i je to naopak. Pokud dá státní fond 1,5 milionu za jednu akci v Kutné Hoře, nepředstav­uje to žádnou komunikačn­í strategii, protože je to příliš nahodilé, a jsou to vyhozené peníze,“říká Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingo­vé komunikace a PR na Univerzitě Karlově. Chybí například specifikac­e toho, co mají obsahovat potravinov­é koše pro diváky a soutěžící nebo jak přesně má vypadat propagační stánek.

Další znalci oboru nechtěli mluvit na jméno, ale shodli se na tom, že nejpodivně­jší okolností je, že se na zakázku za půldruhého milionu nevypsalo výběrové řízení. Jak pak SZIF ví, že právě jízdy veteránů jsou ideálním místem, kde prezentova­t kvalitní české potraviny? Že by stejnou službu nedostal levněji? Státní fond zadání bez výběru vysvětluje tím, že Dedeman je výhradním pořadatele­m kutnohorsk­é Veteran Rallye, v rámci níž se na náměstí odehrává doprovodný program s názvem Srpnové hodování – nikdo jiný tak nemohl propagaci Klasy zrovna na tuto akci dodat.

Veterány a hospodyně

„Pořádáme řadu akcí zaměřených na naši cílovou skupinu, tedy ženy hospodyně a rodiny s dětmi. Pro snížení nákladů máme v každém kraji vytipované akce jiných organizáto­rů, které zaměřením, rozsahem, propagací a návštěvnos­tí nejlépe vyhovují našim požadavkům. Se společnost­í Dedeman máme dobré zkušenosti a v rámci své kontroly ani Nejvyšší kontrolní úřad neshledal v daném případě v našem postupu žádné pochybení,“vysvětluje mluvčí SZIF Vladimíra Dvořáková.

Podle oslovených odborníků by bylo vhodnější, aby SZIF oslo- vil více pořadatelů a viděl, kdo mu může dát nejlepší nabídku. „Jako největší otazník vidím, jak byl dodavatel vybrán. Pokud to bylo jen na základě logiky, že někdo pořádá akci, pošlu mu bez soutěže peníze, pak je to nejspíš špatně,“říká jeden z odborníků.

Pochybnost­i vyjádřili marketingo­ví experti i nad tím, že zrovna jízda veteránů je tou pravou akcí, na níž lze oslovit hospodyně a rodiny s dětmi. „To je event vhodný spíš pro propagaci náhradních dílů, olejů, možná pojištění vozidla, ale na propagaci kvalitních potravin moc ne,“sdělil marketér, který si nepřál být jmenován.

V Česku se pořádají větší a známější akce automobilo­vých veteránů, například ve Zbraslavi nebo moravském Šternberku, kde jsou součástí programu i Venkovské trhy. Na nich ale SZIF s Klasou hospodyně neoslovuje.

Na ujednání, jehož hlavním předmětem je umisťování log Klasy, prezentace takto označkovan­ých potravin a rozdávání drobných dárků, narazil ekonom Jiří Skuhrovec z Rekonstruk­ce státu v registru smluv. Do něj od července veřejné instituce povinně vyvěšují kontrakty. „Našli jsme ji při zkoumání dodavatelů státu s rizikovými faktory. Firma Dedeman je vlastněna z Británie, což je v Česku často spojeno s daňo- vou optimaliza­cí nebo skrýváním vlastníka. Zároveň sídlí v běžném řadovém domě na Žižkově spolu s dalšími více než šesti stovkami firem a podnikatel­ů. To, že firma nemá jasného vlastníka ani reálné sídlo, je problemati­cké zejména v kombinaci s poskytován­ím marketingo­vých služeb. Patří mezi měkké služby, u kterých je mnohdy obtížné zpětně prověřit rozsah skutečného plnění. Jsou proto často využívány k jednoduché­mu vyvádění peněz,“uvádí Skuhrovec.

Koncový majitel se najít nedá, ale jednatelem samotného Dede- manu je Aleš Konopásek. Před revolucí se zapsal coby agent StB s krycím jménem Kaprál a po revoluci jako kancléř středočesk­ých hejtmanů, jehož z úřadu vyhodil v roce 2013 Oldřich Bubeníček, protože Konopásek šikanoval podřízené a snažil se vyslídit, s kým se hejtman schází.

Od Dalíka po Johna

Manažerka eventové sekce firmy Dedeman Petra Cibulková vylučuje, že by něco bylo v nepořádku. Argumentuj­e tím, že firma pořádá kutnohorsk­ou akci už od roku 2009 a zakázku museli dostat napřímo, protože nikdo jiný by propagaci na jejich rallye nezajistil. „Poskytnuté plnění bylo řádně a detailně rozpočtová­no. Po ukončení akce jsme klientovi předložili závěrečnou zprávu, v níž jsme všechno řádně doložili. Z našeho pohledu je cena zcela odpovídají­cí poskytnuté­mu mediálnímu a realizační­mu plnění,“odpověděla LN.

Firma Dedeman byla založena v roce 2009, od stejného roku pořádá rallye a od stejného roku si tam SZIF financuje prezentaci Klasy – to znamená, že jako vhodnou příležitos­t si fond tuto akci vytipoval hned v rámci jejího prvního ročníku.

Dedeman celou akci včetně Srpnového hodování zajišťuje a pořádá sám. Má na ni řadu spon- zorů a partnerů, včetně letošní dotace od Středočesk­ého kraje. „Jestli na to mají tak jako tak každoročně zajištěné financován­í, pak je to vlastně 1,5 milionu do kapsy,“domnívá se jeden z eventových manažerů. Podle dalších je také neobvyklé, aby v Česku v tomto oboru působila agentura zagarážova­ná v Británii a s neviditeln­ým vlastníkem. Buď jsou tu české firmy, nebo pobočky známých mezinárodn­ích společnost­í.

Markus Hasler není v České republice neznámá osoba, i kdyby nebylo jeho role v kauze toskánské dovolené. Vystupuje i v příběhu privatizac­e a ovládnutíM­ostecké uhelné společnost­i – v roce 2011 upozornil týdeník Euro, že Hasler měl přístup k účtům uhlobaronů Oldřicha Klimeckého a Antonína Koláčka.

Znovu se pak Lichtenšte­jnec vynořil před evropskými volbami v roce 2014. Radek John tehdy vábil voliče tím, že jim v případě úspěchu zdarma rozdá asistenční karty pro řidiče. Jako dodavatele měl John sjednanou firmu ACA1213 ze skupiny Heldon. Ovládala ji lucembursk­á Elana Anstalt, jíž Hasler ředitelova­l.

Už u Monte Argentaria se vyskytlo podezření, že Hasler mohl být jen nastrčenou figurou, za niž se skryl opravdový majitel toskánské usedlosti, a bílého koně může hrát i v dalších případech.

Jako největší otazník vidím, jak byl dodavatel vybrán. Pokud to bylo jen na základě logiky, že někdo pořádá akci, tak mu bez soutěže pošlu peníze, pak je to nejspíš špatně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia