Ženský svět v tělocvičně

Lidove noviny - - Kultura - LUBOŠ MAREČEK

Hra Odhalená pravda je velmi zručně, vtipně a chytře napsaná sonda do ženského světa zcela v duchu svižných britských komedií s nezaměnitelným a místy až peprným humorem. Jde o rozmanité životní osudy dámského sexteta, které se potká v zapadlé vesnické tělocvičně při kurzu tance u tyče. Dnes tak módní „pole dance“sice hraje v příběhu hlavní roli, již autor využil v předepsaných svůdných oblečcích, vábivém tanečním stylu a finálním řešení, tato volnočasová aktivita je však jenom atraktivní kulisou při nahlížení do zamotaných neutěšených osudů těchto hrdinek mezi dvacítkou a padesátkou. Jedné chybí chlap, další sex, jiné hodný manžel nebo třeba sebevědomí.

Velká příležitost pro šest aktérek

Zpočátku až rozjívená i lehce přisprostlá atmosféra ženského popichování se zlomí v okamžiku, když nejstarší Sára vytáhne silikonovou protézu vlastního ňadra. Mastektomii prodělala pochopitelně kvůli recidivující rakovině. Přidejte k tomu lidový slovník protagonistek, jak jej v překladu přesně vystihla Dana Hábová, a navrch story umně balancující s diváckým sentimentem zejména ohled- ně umírající Sáry. Je jasné, proč se po světě The Naked Truth hraje.

Jak dopadla její brněnská verze, která posléze vyrazí brázdit tuzemská jeviště kupříkladu do pražského Studia Dva a dalších měst? Inscenace je nejnovějším a třetím projektem společnosti StageArtCz, kterou společně založili herci Petr Halberstadt a Radim Fiala. Prvně jmenovaný za producentské asistence druhého nyní scénář zrežíroval. Na Halberstadtovu inscenaci sedí v dobrém i kritičtějším tónu označení herecká režie. Nejen díky jeho profesi, ale zejména pro počáteční vedení dámské šestky.

V prvních minutách dvouhodinového večera byla cítit úpornost protagonistek. Všechny chtěly nápadně odlišit své charaktery, vytvořit z vlastních figur bezmála škatulky, v nichž jedna musí být předpisově naivní, prostořeká, upjatá či tvrdá.

Naštěstí jisté zjednodušování, které lze přičíst premiérové nervozitě, ale i dvojí alternaci všech figur, brzy opadne. Halberstadt se pevně drží textu, který je vedle hereckých příležitostí devízou večera. Dokáže totiž setrvale rozesmávat i jímat, diváka k sobě skutečně neustále poutá. Režisér také dodržel autorsky předepsané schéma hry uzavřené do jediného prostoru a oddělující jednotlivé výstupy světelným střihem.

Z výše napsaného je zřejmé, že titul je velkou příležitostí pro šest jeho aktérek. Halberstadta nutno pochválit za zajímavý casting, všechny protagonistky předvedly naplněné výkony, které se navzájem nepřetlačují ani neutlačují. Všemu jakoby opticky vévodí mohutná Bev Anežky Rusevové, která svoji robustnost, oděnou toliko v těsných kalhotkách a černém topu, prodává bez náznaku nervozity. Získává si nejdříve sympatie publika. Bez náznaku umělé melodramatičnosti, ale s naléhavostí plynoucí nejen z tíhy diagnózy zase vytvořila slábnoucí Sáru Gabriela Míčová. Předpisovou povrchní fiflenu, která po odchodu manžela prohlédne, nabídla Hana Kusnjerová coby Trisha. Přesně dávkovanou tvrdostí je výrazná i Markéta Plánková jako Rita.

Dojemná komedie The Naked Truth (Odhalená pravda) britského autora Davea Simpsona byla uvedena poprvé roku 2008 v Manchesteru. V Brně ji uvedlo Divadlo Bolka Polívky, v lednu a březnu se inscenace představí také v pražském Studiu Dva. Celé představení ústí do krátké taneční show, která jasně demonstruje, že pole dance všechny herečky absolvovaly a jako náročnou disciplínu i zvládly

Odhalená pravda Autor je divadelní publicista

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.