Lidové noviny

Tu knížku mají určitě u Fišera!

Pražské knihkupect­ví v Kaprově ulici končí, dostalo výpověď z nájmu. Pro knihy se sem chodilo už ve 30. letech minulého století

- JUDITA MATYÁŠOVÁ

PRAHA Na Štědrý den bude legendární knihkupect­ví Fišer fungovat naposledy. Jeho majitelka a šéfka nakladatel­ství Paseka Anna Rezková Horáčková se nedohodla s bytovým družstvem Rovnost na podmínkách nájmu a na představě o budoucím využití prostoru nedaleko Staroměsts­kého náměstí. Přitom ani pár dní před svým uzavřením tradiční obchod rozhodně netrpí nezájmem zákazníků.

Na Stříbrnou neděli se u Fišera dveře netrhnou. „Poradíte mi, co mám koupit pro dvanáctile­tou holku?“ptá se zákaznice a prodavačka okamžitě ví, kam zamířit. Na pultě jí představuj­e dva komiksy a jednu dobrodružn­ou knížku. „A kdy zavíráte? Cože, už 24.? A co tady bude?“vyzvídá zákaznice u kasy a prodavačka Doris, která tu pracuje dvacet let, jen bezradně krčí rameny. „Zatím nevíme...“

Do obchodu právě vchází fotograf Bohdan Holomíček. „Ještě si vás musím zdokumento­vat!“hlásá ode dveří a dodává: „Když už tě fotím 35 let, tak i teď,“směje se na Doris. Prodavačky se šikují za pultem a Holomíček cvaká snad dvacet záběrů. „Už jsem si na to jakž takž zvykla, že končíme, ale bojím se toho posledního dne, až budeme vyklízet regály, až tady bude prázdno,“posteskne si Martina, která je tady stejně dlouho jako Doris a zve na poslední akci: „21. prosince bude od 17 hodin tryzna, přijde Martin C. Putna, Petr Borkovec a další štamgasti, kteří k nám chodili celé ty roky.“

Hokr, Kniha, Fišer

Knihkupect­ví vzniklo ve 30. letech. Nakladatel Josef Hokr měl od roku 1936 kanceláře i obchod v Kaprově 10. Dům podle návrhu Bohumila Hübschmann­a si objednalo Družstvo drobných řemeslníků a živnostník­ů. Uvnitř byly dílny a byty. Ve druhém patře bydlela rodina skladatele Jaroslava Ježka. Jeho kolega z Osvobozené­ho divadla František Zelenka mu navrhl Tmavomodrý pokoj, dnes je tu Ježkovo muzeum. Josef Hokr prodával v obchodě hlavně knihy pro děti amládež. Byl to právě on, kdo nabídl Ondřeji Sekorovi, aby příběhy Ferdy Mravence, které vycházely na pokračován­í v Lidových novinách, vydal v knižní podobě. V roce 1949 Hokrův obchod komunisti znárodnili a provoz převzal Národní podnik Kniha. Začátkem 60. let zde začal pracovat Bohumil Fišer (1941–2007) a brzy se z tohoto knihkupect­ví stalo místo, kam jezdili zákazníci z celé Prahy. V roce 1991 si Fišer obchod pronajal a pracoval v něm až do své smrti v roce 2007.

 ?? Prostor v roce 1936 pronajal nakladatel Josef Hokr. FOTO ARCHIV HL. M. PRAHY ?? Zakladatel tradice.
Prostor v roce 1936 pronajal nakladatel Josef Hokr. FOTO ARCHIV HL. M. PRAHY Zakladatel tradice.
 ?? Knihkupect­ví Fišer v 90. letech. FOTO KNIHKUPECT­VÍ FIŠER ?? Hlad po knihách.
Knihkupect­ví Fišer v 90. letech. FOTO KNIHKUPECT­VÍ FIŠER Hlad po knihách.
 ?? Uprostřed Pavel Tigrid, vedle něj Bohumil Fišer. FOTO KNIHKUPECT­VÍ FIŠER ?? Dějiště autogramiá­d.
Uprostřed Pavel Tigrid, vedle něj Bohumil Fišer. FOTO KNIHKUPECT­VÍ FIŠER Dějiště autogramiá­d.
 ?? Knihkupect­ví Fišer v těchto dnech. FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK ?? Jako by nekončilo.
Knihkupect­ví Fišer v těchto dnech. FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK Jako by nekončilo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia