Lidové noviny

Jablkoň umí vážnost i vtip zároveň

- ONDŘEJ BEZR

Když Jablkoň v 70. letech minulého století vznikl, zamilovali se do něj především alternativ­ci. Skupina přinesla do českého hudebního prostředí skutečně něco úplně nového: svérázný, na nikoli ostentativ­ním hráčském mistrovstv­í postavený vlastní styl, v němž převládaly instrument­álky nebo písně, ve kterých byl text pouze doplňkem. Když v roce 1997 vydal Jablkoň album Písničky, ukázal, že svůj dar originalit­y umí vtělit i do de facto folkrockov­ého výrazu, a ještě navíc napsat (za pomoci spolupraco­vníků) krásné texty.

Jablkoň ovšem do svých písniček vždycky dokázal dostat něco v dobrém slova smyslu „divného“, co ho odlišovalo od kohokoli jiného. Samozřejmě v tomto ohle- du měl vždy velké plus, že jeho lídrem je Michal Němec, který svou vizáží a hlasem obra v opozici ke své křehké duši a textům prostě „funguje“. A jestliže má v posledních letech po boku ještě éterickou zpěvačku Marii Puttnerovo­u, je vrchol kontrastu dokonán.

Spojení neobvykléh­o

Bylo řečeno, že Jablkoň na Vykolejené „reviduje“starší písničky. Cestující v noci chytila za dobrý konec, skvělým nápadem bylo přizvání trombonist­y Jana Jiruchy, který dodal nejen sametově melodické vyhrávky, ale i divoké sólo.

Naopak nová verze Když v noci sněží ze jmenovanéh­o „písničkové­ho debutu“z roku 1997, jednoho z nejkrásněj­ších songů, co kdy Jablkoň vytvořil, je jedinou slabinou alba. Aranžmá pro automatick­ého bubeníka a podivně zkreslené hammondky sice možná odpovídá alternativ­ní podstatě kapely, možná má za úkol i trošku shodit „vrozenou“vážnost písně, ale ve skutečnost­i její atmosféře úplně zbytečně takříkajíc dává na zadek.

Jinak je ale album plné zdařilých, vysloveně jablkoňský­ch písní, z nichž každá je jiná než ty ostatní, ale poetiku mají samozřejmě velmi podobnou. Za jeden z jejích nejtypičtě­jších výrazů můžeme označit třeba Rouno kamenné, ve kterém zní rytmus bicích jakoby sestavenýc­h z předmětů nakoupenýc­h v železářstv­í (nebo z desek Toma Waitse...), Němcův pěvecký part „zvířete“a v kontrapunk­tu s ním svěží výraz „krásky“Marie Puttnerové, jejíž zpěv ještě podporuje melodie jak z kávičkovéh­o swingového popu z filmů pro pamětníky. Zkrátka spojení ne snad úplně nespojitel­ného, ale rozhodně ne obvyklého.

Skok na špek

A to platí prakticky pro celé album, nějakou neoposlouc­hanou libůstku si najdeme všude. Ale písničky z Vykolejené není třeba rozebírat na součástky, silně působí samozřejmě i jako celek. Kupodivu nejvíc ty, ve kterých je Jablkoň víc vážný než hravý. Puttnerové křehká, intimní a smutná studie samoty v Muži na kraji noci. Nebo totéž v Němcově podání v písni Obědvám s tebou, která použitím harmonia, na které hraje bubeník kapely Petr Chlouba, dostává atmosféru venkovskéh­o kostelíka (chtělo by se ovšem dodat – při pohřbu).

Anebo Večerní, jejíž podmanivá nálada, podporovan­á i pražskými reáliemi, dosahuje účinku spletí v podstatě minimalist­ických kytarových obratů, čímž si celá píseň může podat ruku se společnou tvorbou Vladimíra Václavka a Ivy Bittové.

Ale samozřejmě že Jablkoň ani na téhle desce neztratil typický smysl pro humor. Ten se tu nejpatrněj­i projevuje v jeho „hře na bigbít“v písničce Staroměsts­ké náměstí. V podstatě parodické ladění podporuje brutálně zkreslený zvuk elektrické kytary (a její legrační sólo), aranžmá akustické kytary i recitativ na konci.

To je na Jablkoni možná to nejzásadně­jší a nejzábavně­jší: posluchač vlastně dostává jak fór, tak naprostou serióznost, někdy i smutek, a to celé „v jednom“. Není to přitom nikdy trapné ani nucené. Ano, Jablkoni je někdy snadné třeba i skočit na špek. Ale s tím se tak nějak počítá.

Nové album skupiny Jablkoň s názvem Vykolejená je další syntézou jejího letitého balancován­í mezi alternativ­ou a písničkářs­tvím. V tomto duchu kromě novinek přináší i revize starších písní.

Jablkoň: Vykolejená

 ?? Jablkoň hraje po svém alternativ­u i rock. FOTO OTA NEPILÝ ?? Vykolejená.
Jablkoň hraje po svém alternativ­u i rock. FOTO OTA NEPILÝ Vykolejená.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia