Lidové noviny

Biatlonová unie je k Rusům laxní

- TOMÁŠ MACEK NOVÉMĚSTO NA MORAVĚ

Ruský doping a jeho řešení, to bylo jedno z hlavních témat posledního biatlonové­ho týdne. Obšírně se k němu vyjádřil i (33), který se aktivně podílí na snaze závodníků přimět Mezinárodn­í biatlonovo­u unii IBU k ráznému postupu proti Rusům.

Michal Šlesingr

Zúčastnil jste se schůze biatlonist­ů, která se konala už při Světovém poháru v Östersundu. Probíral se na ní také ruský doping?

Řešíme ho dlouho, hlavně s Lowellem Baileym (americkým biatlonist­ou), který je přímo ve čtyřčlenné komisi sportovců IBU. Probíráme tohle téma od podzimu, už po první McLarenově zprávě jsme byli dost napružení. Hlavně z toho, jak laxně se ke kauze stavěla IBU. Popudilo nás, co udělal šéf IBU Besseberg. Nejprve nechal Rusy s Ťumení kandidovat na mistrovstv­í světa 2021 a potom ještě večer před volbami veřejně vystoupil a otevřeně Ťumeň podpořil. Něco takového si dovolí v době, kdy existuje spousta důkazů ruských podvodů?

Co jej k tomu mohlo vést?

Myslím, že to nebylo pro nic za nic. Ale teď už IBU dost teče do bot, protože i my jako sportovci jsme se začali šikovat proti nim. Snažíme se spojit, aby s námi nemohla IBU jen tak zametat.

Jakou formu protestu můžete zvolit? Hovoří se o bojkotu nebo stávce.

V Östersundu jsme to probrali. Ve chvíli, kdy se nám nebude líbit, jak s ruským dopingem nakládají, dáme jim to jasně najevo. Sportovci a média na ně mají asi největší páku. Když si potom stoupneme na start hromadného závodu a po výstřelu tam na protest zůstaneme pět minut stát, už to něco bude ukazovat.

Rusové možná vyběhnou.

To by taky něco ukázalo. Každopádně by šlo o ohromný prostor pro zviditelně­ní našich názorů. Všichni by se pak ptali, co se stalo a proč protestuje­me. Pro IBU je dost velkým strašákem, že by se to vše rozmazalo. Navíc další úroveň protestu může být, že na určitý svěťák vůbec neodcestuj­eme.

Do březnové Ťumeně?

Ještě uvidíme, jak se IBU zachová. Zatím jsem na její přístup nakrklej. Tu McLarenovu zprávu jsem docela důkladně studoval. Pročítal jsem i různé dokumenty, které k ní byly přístupné. Takže jsem jednoznačn­ě pro postih Rusů.

Jak velká je podpora pro tuto akci mezi samotnými biatlonist­y?

Už teď jde určitě o nadpolovič­ní většinu. Asi by s tím protestem měly problémy některé východní státy. Ale věřím, že by se minimálně chtěly prezentova­t jako ty, které proti dopingu taky bojují. A pokud bychom se rozhodli pozdržet start, tak i Rusové, kteří by případně zůstali stát s námi, mohou poslat nějaký signál. Myslíte svým funkcionář­ům?

Bohužel, vzhledem k systému, jaký je v Rusku nastavený, jsou tam ti sportovci tak trochu v pasti. Oni za to v podstatě ani nemohou. A tohle je způsob, jak se jim dá pomoci. Musíme vytvořit tlak na jejich národní federaci. Tak jim pojďme pomoci, aby to tam nebylo pořád jako kdysi u nás za socíků.

Navrhl byste pro ruský biatlon celoplošný trest? Nejen odebrání závodů, ale třeba i roční vyloučení ze všech soutěží?

To je samozřejmě složité, jak se k tomu postavit. Je blbé potrestat čisté sportovce, pokud v Rusku takoví jsou. I když na druhou stranu je těžké uvěřit, že v tom jejich systému by zůstal někdo čistý. Řeknu to asi takhle: Když se kácí les, občas lítají třísky. Je možné, že to někdo z Rusů odnese. Ale do budoucna to pro jejich sportovce může být díky naší akci lepší. Pokud bychom naopak byli laxní a sportovci, kteří z dopingu benefitova­li, by nám proklouzli, budou biti všichni ti, kdo byli čistí. Což nikdo z nás nechce.

V Novém Městě nyní veřejně vystoupil proti Rusku také Jiří Hamza, šéf českého biatlonu. Co jste jeho prohlášení říkal?

Myslím, že to udělal dobře. Proč chodit kolem horké kaše? Ruský postoj se nám nelíbí dlouhodobě. Já už dokonce psal několika lidem na IBU, aby mi poskytli informace o všech dopingovýc­h případech v historii biatlonu. Odepsal mi nakonec jediný člověk: že ty případy nemá v jednotné složce, že je přehled obtížně dohledatel­ný, ale že všechny už dříve zveřejnili, tedy kromě těch na národní úrovni. Tak jsem si to našel sám. A jestliže bylo ze 17 dopingovýc­h případů v historii biatlonu (na mezinárodn­í úrov- ni) devět z Ruska, jde o poměrně jasně vypovídají­cí fakta.

Komise sportovců IBU se v Novém Městě sešla s činovníky IBU. Dospěli k něčemu?

Lowell Bailey mi říkal, že IBU dost otočila a je ochotná sportovcům naslouchat. Předtím se chovali jako lidé, kteří do ruského skandálu nechtějí šťourat a snaží se vše ututlat. Takhle se v minulosti snažila ututlat doping cyklistick­á unie UCI – a jak to dopadlo. Nesmíme něco takového dopustit. Tutlat takové věci je jako nadělat si ve vlastní kuchyni. Ve čtvrtek by po mimořádném zasedání exekutivy IBU mohlo být jasněji.

Není to právě obvyklé, aby se sami sportovci snažili vzít osud svého sportu do vlastních rukou.

Když to nikdo jiný nechtěl udělat, někdo to udělat musí.

 ?? Michal Šlesingr do elitní desítky ani jednou nepronikl – nejlépe dojel ve stíhacím závodě na 19. místě. FOTO ČESKÝ BIATLON - PETR SLAVÍK ?? Smůla v Novém Městě.
Michal Šlesingr do elitní desítky ani jednou nepronikl – nejlépe dojel ve stíhacím závodě na 19. místě. FOTO ČESKÝ BIATLON - PETR SLAVÍK Smůla v Novém Městě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia