Lidové noviny

V penzionu vzpomínek

-

Jsou muži, kteří v krizi středního věku mění manželky. Jiní mění auta a někteří dokonce pohlaví, píše britský historik Tony Judt ve svých pamětech nazvaných Penzion vzpomínek, které na sklonku minulého roku vydalo v českém překladu nakladatel­ství Prostor. On sám svou krizi středního věku spojenou s rozvodem s druhou manželkou vyřešil po svém: „Začal jsem se učit česky.“

To bylo na počátku 80. letminuléh­o století. „Díky ovládnutí češtiny se ze mě stal zcela odlišný typ vědce, historika i člověka.“Z historika zaměřeného na Francii se přeoriento­val na střední Evropu, odkud pocházeli jeho židovští předci. V polovině 80. let se také zapojil do pašování knih do komunistic­kého Českoslove­nska a přednášel tu na bytových seminářích organizova­ných disidenty. „Praha byla tenkrát šedivá a smutná. (...) A přesto jsem tam žil ve víru nadšení a vzrušení a pokaždé se vracel do Oxfordu nabitý energií a nápady.“

„Má česká dobrodružs­tví mi nepřinesla novou ženu a už vůbec ne nové auto. Byla však tou nejlepší krizí středního věku, jakou jsem si mohl přát. Navždy mě vyléčila z metodologi­ckého solipsismu postmodern­ího akademismu. (...) Ukázala mi, že mezi nebem a zemí je víc věcí, než se kdy snilo naší západní filozofii, a já jsem – byť opožděně – některé z nich zahlédl.“

Vzpomínky Tonyho Judta (1948–2010) jsou mimořádně zajímavým osobním pohledem na svět od 50. let minulého století. Českého čtenáře jistě překvapí nejen kapitolou o řešení autorovy krize středního věku. Třeba pasáže o britském školství první poloviny 60. let, které za nejvhodněj­ší vzdělávací metody považovalo fyzické tresty a psychické týrání žáků, ukazují, že Západ, o kterém se za železnou oponou snilo, měl opravdu k ráji na zemi daleko. Podobně deziluzivn­ě působí třeba i líčení poměrů v izraelském kibucu, kde se autor snažil – marně – naplnit svou židovskou identitu.

To, že si Tony Judt navzdory své tragické situaci dokázal uchovat jasné myšlenky a předat je dál, připomíná hrdiny antických bájí čelící s klidem neodvratné­mu osudu

Judtova kniha není jen inspirativ­ní, ale také neobyčejně smutná. Autor ji dokončil těsně před smrtí na amyotrofic­kou laterální sklerózu, nevyléčite­lnou nemoc, která během několika měsíců paralyzuje celé lidské tělo. „Zásadní vlastností této neurodegen­erativní choroby je, že vám zůstane jasné vědomí, takže můžete přemýšlet o minulosti, současnost­i i budoucnost­i, ale postupně ztrácíte jakoukoliv možnost převést svoje myšlenky do slov.“V knize, již diktoval už zcela ochrnutý, líčímuka, která mu jeho nemoc přinášela. To, že si i navzdory své tragické situaci dokázal uchovat jasné myšlenky a předat je dál, připomíná hrdiny antických bájí čelící s klidem neodvratné­mu osudu.

Poslední kapitola je holdem Švýcarsku a jeho železnici: „Nemůžeme si vybrat, kde začneme svůj život, ale můžeme ho zakončit, kde chceme. Vím, kde to bude: pojedu bez cíle tím malým vláčkem, dál a dál, už napořád.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia