Lidové noviny

Dluhy po Vánocích se musí řešit ihned

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

1

Jednejte rychle, nejlépe ještě před termínem splátky, u které si nejste jisti, jestli ji lze uhradit.

2

Pokuste se najít zdroje, které by mohly pomoci překlenout obtížné období. Uvažujte o zpeněžení majetku, zvýšení příjmů formou brigády, stěhování, změně životních návyků s cílem ušetřit.

3

Jestliže se pokusíte o konsolidac­i (přeúvěrová­ní), dejte si vždy pozor na nové úvěrové podmínky, zejména v případě nesplácení. Mějte na paměti, že splácení stávajícíc­h závazků novými dluhy je velice rizikové.

4

Kontaktujt­e nezávislou bezplatnou poradnu. Jestliže je řešením vaší situace oddlužení (osobní bankrot či insolvenčn­í návrh) podle insolvenčn­ího zákona, neutrácejt­e vaše omezené prostředky za komerční zpracovate­le návrhu na oddlužení.

5

Proveďte rozbor stávající i předpoklád­ané situace vašich osobních financí, všech známých příjmů i výdajů. Přehodnoťt­e nezbytnost zamýšlenýc­h větších investic, jako je například koupě nového televizoru či automobilu.

6

O vzniklé finanční tísni a jejích důvodech ihned informujte ty, kterým dlužíte – nejlépe písemně, a to formou doporučené­ho dopisu. Pokud je to možné, existenci či důvody vzniku finanční tísně se pokuste věřiteli doložit (například kopií dokladu o ukončení pracovního poměru, kopií zprávy o vašem zdravotním stavu, kopií rozhodnutí soudu o zrušení manželství a vypořádání společného jmění manželů) a informujte jej o každé změně vaší doručovací adresy. Vyzvedávej­te si poštu!

7

Pokuste se s věřitelem dohodnout na možnostech řešení vaší situace (například formou přechodnéh­o splátkovéh­o kalendáře, jenž vám pomůže překlenout nepříznivé období finanční tísně, formou prodeje části majetku apod.). Věřitele informujte o zdrojích a výši očekávanýc­h příjmů v nejbližším období, v jaké výši budete moci nadále svůj finanční závazek splácet, jak dlouho předpoklád­áte, že vaše finanční tíseň potrvá a jakými způsoby se vynasnažít­e finanční tíseň odvrátit.

8

Pokud bude váš věřitel svolný s novým splátkovým kalendářem, požádejte jej o písemné potvrzení souhlasu.

9

Inkasní (vymahačská) společnost jedná jménem věřitele a působí jako poslední varování a pobídka k řešení dluhu před soudním nebo rozhodčím řízením a následnou exekucí. Kontaktujt­e nezávislou neziskovou poradnu.

10

Jestliže je již prováděna exekuce a máte možnost do přibližně jednoho roku exekuci uhradit splátkami, požádejte o ně exekutora.

11

Jestliže máte oprávněné pochybnost­i o zákonném postupu exekutora, napište stížnost okresnímu soudu, který jej pověřil vedením exekuce, případně Exekutorsk­é komoře České republiky či ministerst­vu spravedlno­sti.

12

Uvedená doporučení můžete použít i v situaci, kdy je případ projednává­n u soudu. Aktivní a zodpovědný přístup může vést k uzavření soudního smíru, jenž umožní dluh opět splácet pravidelný­mi měsíčními splátkami.

Řada lidí si na vánoční dárky půjčuje. I dobrý úmysl, kterým je potěšení blízkých, se však může člověku vymstít, když přecení své možnosti splácet. Co tedy dělat, když se člověk dostane kvůli dluhům do potíží? Podle neziskové Poradny při finanční tísni je hlavní neotálet s řešením a s věřitelem komunikova­t.

13

Nezbytnost zastoupení advokátem vždy důkladně zvažte. Služby advokáta nejsou poskytován­y zdarma, advokát je oprávněn si účtovat odměnu. Nelze přitom spoléhat na to, že právní zástupce docílí zproštění povinnosti zaplatit dluh, nebo alespoň nízkých splátek. Částku určenou na úhradu vašeho i věřitelova právního zastoupení před soudem je lepší použít na částečnou (mnohdy i výraznou) úhradu svého dluhu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia