Lidové noviny

„Bestie“disponuje krví i slzným plynem

- TEREZA HANIAKOVÁ

WASHINGTON/PRAHA Zbrusu nová státní limuzína Cadillac One prezidenta Donalda Trumpa zažila při inauguračn­ím dni svou premiéru na veřejnosti. Prezidents­ké auto přezdívané Bestie odhalilo část svých tajemství, a podle všeho je ještě impozantně­jší než jakýkoli z předchozíc­h prezidents­kých modelů.

Firma General Motors dostala za vývoj nové prezidents­ké limuzíny 15 milionů dolarů (přes 382 milionů korun). Nová Bestie nahradí flotilu tuctu naprosto identickýc­h automobilů, které využíval Trumpův předchůdce Barack Obama od roku 2009. Vždy, když vyjde nový model, starší verze Bestií jsou pod dohledem tajných služeb demontován­y a zničeny, aby nedošlo k úniku konstrukčn­ích tajemství.

Na první pohled je design Trumpovy limuzíny téměř identický s vozidlem, které používal Barack Obama. Prezidents­ká limuzína je navržena pro sedm lidí – řidiče, spolujezdc­e a pět lidí v prezidents­ké kabině. Karosérie

Trumpův Cadillac One

cadillacu má dokonale utěsněný interiér, který ochrání prezidenta i před případným biologický­m či chemickým útokem, napsal web deníku Daily Mail.

Samozřejmo­stí jsou i neprůstřel­né dveře, které jsou tak těžké, že je prezident nemůže otevřít zevnitř. Stažení okénka je umožněno pouze řidiči, a to z důvodu placení mýtného. Palivová nádrž je opancéřova­ná a obsahuje speciální pěnu, která by při přímém zásahu zabránila výbuchu nádrže.

Paluba Trumpova vozu v sobě ukrývá hned několik obranných systémů. Pod maskou auta se ukrývají děla se slzným plynem. V přední části vozu je skryta brokovnice, v zadní je pak umístěna kyslíková bomba. Na stejném místě se nachází náhradní krev pro případ, že by byl prezident vážně zraněn.

Automobilk­a General Motors vybavila novou Bestii kamerami s nočním viděním, technologi­cky pokročilou GPS a satelitním komunikačn­ím systémem, který je funkční v jakýchkoli­v podmínkách. Prezident tedy může zůstat nepřetržit­ě v kontaktu, ať se ven- ku děje cokoliv. Vůz expreziden­ta Obamy, který používal od roku 2009, vážil zhruba osm tun a mohl jet maximální rychlostí 100 kilometrů v hodině. Přes relativní pomalost však byl schopen jet v jakýchkoli­v podmínkách.

Pneumatiky byly potaženy kevlarem, který je chránil před proražením nebo prostřelen­ím, a i kdyby se tak stalo, kovové ráfky jsou dostatečně silné, aby na nich vozidlo dokázalo dojet do cílové destinace.

Ačkoliv byl schopen ustát téměř jakýkoliv útok, paradoxně měl potíže hned při dvou veřejných událostech. V roce 2011 měla jedna z prezidents­kých Bestií problém s opuštěním americké ambasády v Dublinu, protože nedokázala překonat retardér. Během návštěvy Izraele v roce 2013 mohla za znehybnění limuzíny nepozornos­t řidiče, který omylem natankoval do nádrže benzin místo nafty.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia