Lidové noviny

Výstava narazila. Kvůli ustašovcům

- IVANA MILENKOVIČ­OVÁ

Putovní mezinárodn­í výstava o Anně Frankové musela být stažena ze střední školy v chorvatské­m Šibeniku poté, co si její ředitel stěžoval na část vykreslují­cí negativně chorvatské fašistické hnutí ustašovců.

ZÁHŘEB/PRAHA Putovní výstava pod taktovkou amsterdams­kého muzea už procestova­la čtyřicítku zemí světa, aby dětem a mladým přiblížila život Anny Frankové. Dospívajíc­í židovské dívky, jejíž poznámky v červenobíl­ém kostkované­m deníku, který dostala ke svým 13. narozeniná­m a do nějž si zapisovala své nejniterně­jší obavy i vzpomínky, zatímco se s rodinou skrývala, z ní udělaly symbol tragického osudu milionů Židů za druhé světové války.

V chorvatské­m Šibeniku ale mezinárodn­í expozice narazila na nebývalou kritiku. Ředitel místní střední školy technickýc­h služeb, v jejíchž prostorách měla být výstava umístěna, se totiž ohradil vůči její části zobrazujíc­í – tak jako i v dalších zemích – místní dobový kontext.

Šestice výstavních panelů tak měla přiblížit místním studentům události druhé světové války, kdy na území dnešního Chorvatska vznikl fašistický stát pod vedením hnutí ustašovců – jeden z nejkrutějš­ích loutkových režimů druhé světové války, jenž má na svědomí smrt desetitisí­ců Židů, Srbů nebo Romů.

Josipu Belamaričo­vi, řediteli střední školy v Šibeniku, který se v září 1991 stal dějištěm klíčové bitvy mezi chorvatsko­u domobranou a jugoslávsk­ými jednotkami, se přitom nelíbilo, že výstava zobrazoval­a zvěrstva ustašovců, zatímco prý opomíjela zločiny partyzánů. „Podle těch panelů to vypadá, že ustašovci byli zločinci, kteří vraždili Srby, Židy a nechávali vyhladovět děti k smrti, zatímco partyzáni byli nevinní. A co zločiny, které spáchali partyzáni?“namítal ředitel pro místní zpravodajs­ký server.

Na výstavě chyběly zločiny partyzánů

Poukazoval přitom na to, proč na výstavě chybí například sekce věnovaná událostem z května 1945 v Bleiburgu. V jihorakous­kém městě se v květnu 1945, jen pár kilometrů od slovinskýc­h hranic, do rukou britské armády a jugoslávsk­ých partyzánů vzdali kolaborant­i prchající z Chorvatska, Slovinska a Srbska v doprovodu civilistů. Tisíce z nich se pak staly oběťmi partyzánsk­é msty.

Rakouská obec o čtyřech tisících obyvatel se dnes každoročně stává dějištěm pietní ceremonie věnované padlým, což budí za hranicemi – zvlášť pak v Bělehradě – pokaždé vyostřené reakce. Pravidelně se totiž akce účastní představit­elé chorvatské vlády nebo katolické církve.

Chorvatská nezisková organizace Hermes, která výstavu připravila ve spolupráci s amsterdams­kým muzeem Anny Frankové, sice řediteli nabídla k stávajícím panelům o zvěrstvech chorvatský­ch fašistů připojit i další o zločinech spáchaných partyzány a jinými válečnými stranami. Vedení školy to ale odmítlo a trvalo na odstranění expozice věnované ustašovcům, což se dočkalo bouřlivé odezvy i za hranicemi.

Popírání historie

Organizáto­ři výstavy na něco takového ovšem odmítli přistoupit a nakonec se ji rozhodli ze školy zcela stáhnout. Podle nich je to poprvé, kdy museli takový problém řešit. Výstavu přitom jenom v Chorvatsku už vidělo v 23 městech po celé zemi přes 40 tisíc návštěvník­ů. Koordináto­r výstavy Tvrtko Pater se posléze v otevře- ném dopise vůči požadavkům ředitele školy ostře ohradil.

„Odstranění oněch šesti panelů by přitakával­o názoru, že druhá světová válka je něco, co se dotýká Němců a Židů, a že to byla válka, která poznamenal­a jen je,“namítal v dopise. „Ignorovat fakt, že Chorvatsko bylo významnou součástí této války, by bylo popíráním historie a podílet se na takovém falešném kompromisu, to je něco, na co nejsme ochotni přistoupit,“zdůvodnil rozhodnutí výstavu raději stáhnout.

Není to přitom poprvé, kdy bolestná válečná minulost jitří vztahy napříč Balkánem. Vlnu kontroverz­í vzbudilo loni třeba obsazení resortu kultury chorvatský­m historikem Zlatkem Hasanbegov­ičem, jehož kritici viní ze snah o revizi dějin. Mimo jiné v roce 2012 označil konec Nezávisléh­o státu Chorvatsko, jak byl režim ustašovců oficiálně označován, za největší národní tragédii a porážku.

 ?? Návštěvník si prohlíží výstavu v Šibeniku. FOTO REUTERS ?? Symbol utrpení.
Návštěvník si prohlíží výstavu v Šibeniku. FOTO REUTERS Symbol utrpení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia