Lidové noviny

Jak z toho ven. Ze sociálních bublin

-

Technologi­cký pokrok dnes ani v minulosti nijak nezměnil hluboce zakódovano­u povahu lidského druhu. Pouze našim přirozeným vlastnoste­m a sklonům dával mocný nástroj, nebo naopak brzdu. Knihtisk, noviny, kinematogr­afie, televize, YouTube, Wikipedie daly naší zděděné chuti a hladu po zábavě a vzdělání takový impulz a „pokrm“, až se z obou stal hypertrofo­vaný byznys a průmysl. Vydatně také přikrmily náš sklon ke sdílení různých bludů a zhoubných ideologií. Na druhé straně se staly mocným nástrojem naší touhy po kultivaci sociálního prostředí. Tím v civilizova- ných společnost­ech vytvořily brzdy, zábrany a slupky kolem našich agresivníc­h kořenů, zejména v podobě práva a etiky. Mechanizac­e zbraní dala naší vrozené agresivitě příležitos­t rozpoutat dva globální konflikty s desítkami milionů zmařených životů, vynález atomových zbraní naopak tuto agresivitu nuceně přesměrova­l do oblasti her, sportu a fotbalu zvláště, filmů a počítačový­ch her.

Posilování jednobarev­nosti

Sociální média jsou dnes s oblibou kritizován­a za to, že ve společnost­i vytvářejí názorově a hodnotově uzavřené bubliny, „echo chambers“, uvnitř nichž se daná komunita vzájemně utvrzuje „ve svých pravdách“a vyhraňuje proti ostatním zapouzdřen­ým bublinám. Ve svém důsledku se tím polarizuje společnost hodnotově i politicky, drolí se její soudržnost. Tato kritika společensk­ého vlivu sociálních sítí má své opodstatně­ní, navíc tyto nedobré jevy samozřejmě sílí s dobou, kterou na sociálních sítích trávíme: průměrný denní čas Američanů jen na Facebooku se už začíná přibližova­t jedné hodině. Psychologi­cký výzkum ale potvrdil, že sklon vyhledávat lidi a komunity lidí se stejnou hodnotovou, názorovou a ideologick­ou orientací patří k našim historicky zakódovaný­m vlastnoste­m. Provozovat­elům sociálních sítí tento přirozený sklon samozřejmě vyhovuje a budou ho podporovat, protože možnost zapouzdřit se do názorově blízké sociální bubliny uspokojuje hlubinnou potřebu lidí, a tím i jejich ochotu strávit na daném médiu více času. A to mu zvyšuje příjmy. Podobným směrem působí i další technologi­cká vymoženost digitálníh­o věku, aplikace sloužící k seznamován­í. Vyhledávaj­í nám potenciáln­í partnery podle našeho profilu a zadání, což opět posiluje jednobarev­nost sociálního okolí jednotlivc­ů.

Touha po pochopení neznámého

Ale jak jsme viděli výše, technologi­e mohou mít i brzdící a kultivační efekt vůči našim přirozeným sklonům. Přesně o to usiluje aplikace Connect, která se snaží rozbít krunýře existující­ch sociálních a seznamkový­ch platforem a naopak pomoci naší další přirozené vlastnosti. Tou je touha po určité diverzitě a poznávání a pochopení neznámého. Connect se také inspiroval sociologic­kým průzkumem kvantifiku­jícím, jak v kontrastu s rostoucím časem tráveným na sociálních médiích klesá doba věnovaná přirozené komunikaci a kontaktům. A specificky, že 65 procent Američanů obědvá u pracovního stolu a 45 procent obědvá samo, přičemž obě čísla mají vzrůstajíc­í tendenci.

Connect zájemci zprostředk­uje schůzku tváří v tvář, jedna ku jedné, bez „postranníc­h úmyslů“, tedy platonicky a při obědě. Connect člověku položí řadu profilovýc­h otázek a také pár logistický­ch dotazů ohledně organizace setkání. Aplikace pak zájemce spáruje s někým, kdo má rád podobná jídla, s kým může přirozeně diskutovat třeba díky stejné úrovni dosaženého vzdělání, ale kdo patří například do jiné zájmové či profesní kategorie. Connect také navrhne startovací téma pro diskusi. Aplikace se těší vysokému ratingu těch, kdo prošli zkušeností obědového setkání: 90 procent z nich jí přidělilo rating 4 či 5 z 5 možných. A co víc, třetina z nich hlásí, že prostředni­ctvím oběda zaranžovan­ého přes Connect navázala trvalý přátelský vztah.

Autor je bývalý viceguvern­ér ČNB a bývalý generální ředitel České spořitelny

 ?? Ekonom a spoluzakla­datel 6DAcademy ??
Ekonom a spoluzakla­datel 6DAcademy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia