Lidové noviny

Nedobytná státní pevnost se má otevřít

Jaké problémy novela služebního zákona odstraňuje?

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Rekordně nízká nezaměstna­nost, růst mezd v soukromé sféře a neprostupn­ost služebního zákona dohromady vyrobily mix, v jehož důsledku se nikdo nehrne do práce pro stát. Na úřadech chybí stovky až tisíce zaměstnanc­ů. Politici i dotčené instituce to chtějí napravit – státní správa se má víc otevřít a nabídnout lepší peníze uchazečům zvenčí.

Chybějící pracovníci znamenají nepohodlí pro všechny. Například na katastráln­ím úřadu v Praze loni na podzim nebylo obsazeno třináct procent míst, takže se prodlužova­la doba, než se prodej domu vyřídil.

Na zlepšení se pracuje, ve sněmovně je od senátorů novela, která už služební zákon otevírá, takže poslanci potřebné změny zahrnou do ní. Senátoři usilovali jen o to, aby nemusely na konci letošního června odejít stovky pracovníků, protože nemají zákonem předepsané vzdělání.

Jde třeba o zaměstnanc­e úřadů práce, kteří sice nemají vysokoškol­ský titul, ale zato disponují léty praxe. Kdyby najednou všichni museli pryč, mělo by to drtivý dopad na fungování úřadů. Nej-

Státní tajemníci na všech ministerst­vech budou moci část svých povinností přenést na personální ředitele. Když na jedno množství práce budou dva lidé, půjde to rychleji.

Když se do výběrového řízení přihlásí víc než deset lidí, komise je bude moci zredukovat sítem

větší problém by nastal s posudkovým­i lékaři. Je jich velmi málo a většina z nich se blíží k sedmdesáti letům, což je věk, od kterého služební zákon povinně nařizuje důchod. Proto pro ně má být výjimka, aby mohli v klidu dosloužit až do roku 2021.

Poslanci k tomu navíc vyslyšeli trudné zkušenosti ministerst­ev a dalších institucí, na které se služební zákon vztahuje. Problém je, že výběrové řízení se řídí správním právem, které přináší lhůty a možnosti odvolání, čímž se nábor zaměstnanc­ů protahuje až na čtyři měsíce.

To uchazeče odradí hned na začátku nebo si v mezičase najdou jinou práci, jak se stalo třeba Stát- písemného testu. K ústnímu pohovoru vezme pět nejlepších. Dnes musí komise promluvit s každým, kdo splnil základní předpoklad­y.

Odborníci, kteří přijdou do služeb státu zvenčí, už nebudou muset v první fázi pobírat nejnižší možný tabulkový plat. Od začátku

nímu fondu životního prostředí. V důsledku pak chybí odborníci na důležité agendy. Na dlouhém trvání má svůj podíl i fakt, že výběrová komise teď musí udělat pohovor s každým zájemcem, který splní základní zákonné předpoklad­y. Když před časem na ministerst­vu zemědělstv­í obsazovali asistentsk­ou pozici, dorazilo několik desítek uchazečů. Celé personální oddělení se zahltilo tím, že vyřizovalo pohovory.

Tohle chce navržená úprava odstranit. Nově by komise mohla nechat adepty podstoupit písemný test a k pohovoru si pozvat jen pět těch, kdo v něm nejlépe obstojí. Zároveň se rozšiřuje množina osob, jež se smějí hlásit na pozice jim bude náležet odměna, která se váže na pozici, do níž nastupují.

Pokud se má zaměstnane­c jen přesunout na jiné místo ve stejném úřadě a ve stejném oboru, nebude třeba výběrové řízení. Musí s tím ale souhlasit a nesmí jít o povýšení.

Rozšíří se okruh osob, které se

ředitelů nebo náměstků, například o post ředitele odboru se ve třetím kole bude moci ucházet řadový státní zaměstnane­c, pokud má praxi v daném oboru. Už jen to vytvoří větší motivaci, protože to průbojným úředníkům umožní rychlejší kariérní postup.

Přes Senát to bude rychlejší

Ještě důležitějš­í je ale změna shrnutá v balíčku návrhů od ústavně-právního výboru sněmovny, která ruší nedůstojné platové podmínky pro špičkové odborníky, když přicházejí do služeb státu z privátní sféry. Podle zákona se totiž počítá pouze praxe z práce pro stát, a i kdyby měli uchazeči zvenčí padesát let praxe a sbírku

Posudkovým lékařům a lidem starším padesáti let s alespoň dvacetilet­ou praxí se až do roku 2021 odpouští, že nemají takové vzdělání, jaké vyžaduje služební zákon. Jinak by museli všichni skončit 30. 6.

metálů za zásluhy, nic z toho se nezohlední. Dokud si neudělají úřednickou zkoušku, její obecnou i zvláštní část, jsou zařazeni do nejnižšího patra platového tarifu.

Takže zkušený právník nebo IT specialist­a, kteří jsou zvyklí na stotisícov­é ohodnocení, najednou půl roku berou dvacet tisíc hrubého bez nároku na příplatky nebo odměny.

„Stavební inženýr s třicetilet­ou praxí, který nastupuje do úřadu a nemá zkoušku, dostává do doby jejího složení plat jako absolvent. Na jednu stranu to má motivovat k rychlému složení zkoušky, na druhou stranu to některé zájemce demotivuje a na místo vůbec nenastoupí. A v našem případě, kdy po- třebujeme specialist­y, nám to spíše komplikuje život,“sdělil LN již dříve Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv.

Podle návrhu poslanců z výboru se tento příkop zasype. Když například zmíněný stavební inženýr vyhraje ve výběrovém řízení na odborného náměstka, hned od začátku dostane plat, jaký podle tabulek přináleží odbornému náměstkovi, žádné překlenova­cí období s absolvents­kým minimem nebude.

Úřady kvůli trápení s nedostatke­m zaměstnanc­ů už před časem poslaly své podněty náměstkovi pro státní službu Josefu Postráneck­ému. Žádaly vesměs tři věci: uznání praxe pro lidi zvnějšku, možnost nevést výběrové řízení ve složitém správním řízení a vyškrtnutí paragrafu, že do složení úřednické zkoušky nesmí nový pracovník dostat víc než nejnižší tarifní plat.

Na ministerst­vu vnitra, kde superúředn­ík Postráneck­ý sedí, sepisovali patřičnou novelu, ale využít toho, že Senát zákon otevřel svým návrhem, je rychlejší. Z vnitra by návrh zákona musel pro připomínky k ostatním ministerst­vům, pak na legislativ­ní radu a z ní ještě na vládu. Až pak by se dostal do sněmovny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia