Lidové noviny

Bohuslav Martinů na straně Maďarů

-

me pod názvem Legenda z dýmu bramborové nati, H 360, do Čech neposlat a vyjádřit takto nesouhlas s tím, co se stalo v Maďarsku a jakým způsobem tomu Českoslove­nsko napomohlo. Skladatelů­v odmítavý postoj ke komunistic­kému režimu v Českoslove­nsku je dnes znám, a proto jeho reakce nepřekvapí. Bylo to však poprvé, kdy jednoznačn­ě vyjádřil své stanovisko. Sourozenců­m do Poličky k tomu 29. listopadu 1956 napsal: „Romanci jsem se musel rozhodnout teď neposílat rovněž z důvodů, jež musíte jenom uhodnout, a chtěl bych, abyste to řekli B., až přijede do Poličky.“

Obavy před cenzurou ho vedly k pouhému náznaku problému a ke zkrácení básníkova jména na iniciálu. Důvody, proč Bureše sám neinformov­al, i přesto upřesnil: „Už jsemmu to několikrát­e začal psát, ale nikdy jsem dopis neodeslal, já nevím, jaké je jeho pře- svědčení, já vím jenom, že píše krásné verše, ale i ty verše a moje hudba teď jsou nějak vedle, a tak to všechno musíme odložit.“

Mnohem konkrétněj­ší byl v dopisech Frances Ježkové do New Yorku. Vdově po skladateli Jaroslavu Ježkovi kantátu věnoval a 4. prosince napsal: „Noty jsem do Prahy neposlal, ale oznámil jsem jim, že jsou hotovy a že jsou věnovány tobě, aby to dali ohlásit do novin, a s posláním počkám, mám na ně vztek a pomstít se mohu jen tím, že s nima nechci nic míti, oni se chovají tak nemožně, že nám naše dějiny mohutné už nadobro pokazili a dělají si ostudu, jen aby zachránili tymocipány. Reputaci si pokazili moc ve světě, který už bez toho nestojí za moc.“

Podněty k aktivnímu odporu

Martinů pokračoval v pasivním odporu až do Vánoc. Tehdy dostal od dirigenta Miloslava Venhody z Prahy sbírku moravských lidových textů nazvanou Zbojníci. Venhoda žádal skladatele už od října o novou skladbu pro mužský sbor. Ale až tentokrát, a jistě ne náhodou, přiložil sbírku lidových textů o zbojnících. A právě díky ní Martinů vycítil možnost, jak svůj protest vyjádřit ještě lépe. Dosavadní pasivní rezistenci nahradil přímými podněty k aktivnímu odporu v Českoslove­nsku. Z dnešního pohledu se může ten způsob zdát naivní, tehdy se však jednalo o zcela legitimní snahu, která vycházela ze zkušeností z druhé světové války. Martinů proto ve velmi krátkém čase zhudebnil lidové verše o zbojnících a vznikl tak cyklus mužských sborů nazvaný Zbojnické písně, H 361.

Novou formu protestu využil následně také v případě Legendy z dýmu bramborové nati. Pod dojmem tištěného vydání Burešovy básně se rozhodl, že její ústřední téma, sestoupení Panny Marie mezi lid na zemi, bude pro posluchače v Českoslove­nsku mnohem silnějším poselstvím než pouhý pasivní protest. Pochopil, že provedení kantáty v zemi, kde religiózní té- mata byla tabuizován­a a kde kněží byli pronásledo­váni a vězněni, přinese posluchačů­m více než skladatelo­vo politické gesto.

Miloslavu Burešovi proto 9. ledna 1957 napsal: „Chci vám v rychlosti sděliti, že jsem změnil svoje rozhodnutí neposílat nic k nám. Myslím, že naše podnikání je důležitějš­í a to, co se děje okolo, nemůžeme zastavit a zkrátka, víte, co chci říci, doufám. Chci také říci, že vám pošlu partituru Legendy, a tak s ní zařiďte, jak budete vidět nejlépe.“

V těchto dnech uplyne šedesát let od chvíle, kdy hudební skladatel Bohuslav Martinů poslal do Čech svou kantátu Legenda z dýmu bramborové nati. Na této události je pozoruhodn­ý zejména příběh, který jí předcházel. Připomíná totiž otevřený protest skladatele proti tehdejšímu vládnoucím­u režimu, proti potlačení povstání v Maďarsku a proti českoslove­nské vládě, která potlačení podpořila. Básníku Burešovi Martinů připomněl: „Venhodovi jsem napsal ty Zbojnické písně, snad to některým lidem dá více zbojnické nálady.“

Martinů pak v polovině ledna zaslal kantátu do Čech a v květnu 1957 měla premiéru na Pražském jaru. Avšak ještě dříve dokončil první část cyklu Zbojnické písně a už 12. ledna ji zaslal do Prahy. Zdůraznil přitom dirigentu Venhodovi: „Jsou věnovány pražským učitelům, jak jste mne o to žádal, a dodejte s nimi trochu více lidské odvahy našim lidem.“

Nejednalo se o náhodnou poznámku, neboť stejný den připomněl také básníku Burešovi: „Venhodovi jsem napsal ty Zbojnické písně, snad to některým lidem dá více zbojnické nálady.“Podobně komentoval druhou část cyklu Zdeňku Zouharovi, když mu ji poslal 21. ledna 1957 do Brna, a připojil k ní vzkaz pro Pěvecké sdruženímo­ravských učitelů: „Tak ať se z nich stanou zase zbojníci, je možno, že to budou potřebovat.“

Jak dnes víme, ani premiéra Zbojnickýc­h písní, ani uvedení Legendy z dýmu bramborové nati nakonec k bojovnosti v Českoslove­nsku nepřispěly. Nepochybně však rezonovaly v myslích mnohých o několik let později, když se v srpnu 1968 ocitli v podobné situaci jako Maďaři v polovině 50. let. To se však již psal další revoluční příběh, kterého se Bohuslav Martinů nedožil.

 ?? Žil Bohuslav Martinů (1890–1959) již od roku 1923. Ale až po únoru 1948 se definitivn­ě rozhodl zůstal v emigraci. FOTO ČTK ?? Trvale mimo vlast
Žil Bohuslav Martinů (1890–1959) již od roku 1923. Ale až po únoru 1948 se definitivn­ě rozhodl zůstal v emigraci. FOTO ČTK Trvale mimo vlast

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia