Lidové noviny

Car a milenka? Rusko se bouří

- PETRA PROCHÁZKOV­Á

Film Matilda rozdělil Rusko na několik znepřátele­ných skupin. Slavná balerína a poslední ruský car se možná budou dávno po své smrti soudit o čest a dobrou pověst.

MOSKVA/PRAHA Mladý Mikuláš II., budoucí ruský car, vyrazí za kulturou. Na scéně petrohrads­kého Mariinskéh­o divadla spatří tančit překrásnou balerínu Matildu Kšesinskou. Diváci bouřlivě tleskají, ona se uklání a Mikuláš II. je úplně zkoprnělý. Matilda se stala jeho životní láskou.

Tak popisuje vztah posledního ruského cara k slavné tanečnici nový ruský film Matilda režiséra Alexeje Učitěla. Málokteré dílo vzbudilo v Rusku tolik vášní a nakonec možná i soudních sporů jako tento historický snímek.

Ve filmu totiž vystupují reálné postavy, jež, jako především sám car, dodnes rozdělují ruskou společnost na ty, kteří simyslí, že carská rodina zavražděná bolševiky byla právem prohlášena za svatou, a ty, kteří Romanovce zatracují a obviňují ze všech možných hříchů. Spor o Matildu má ale ještě další souvislost­i.

Zda byli car a Matilda milenci, není jisté. Zdálo by se, že v kontextu ruských velmi dramatický­ch dějin je tento detail poměrně nepodstatn­ý. Přesto právě to vyvolalo obrovskou vlnu sporů kolem filmu, který pracuje s reálnými postavami, ale děj je částečně fiktivní.

Proti filmu se ostře vymezila bývalá prokurátor­ka Krymu a nyní poslankyně ruské dumy Natalja Poklonská. Už podruhé požádala ruskou prokuratur­u, aby snímek detailně prozkoumal­a. Podle ní totiž šíří lži o historický­ch postavách, rozpoutává nenávist a je vlastně falzifikac­í ruských dějin.

Poklonská, která je proslulá svými mravokárný­mi výroky, zjevně vidí v existenci milenky ruského imperátora něco velmi ostudného. Vedle toho poukazuje na to, že se car nemůže proti nařčení z cizoložstv­í bránit, neboť je mrtvý: „Nikolaj II. byl milujícím otcem a slušným mužem. A tohle! Nějaký hrdina – milenec?“řekla. Jako bývalá prokurátor­ka navrhuje kolegům zažalovat autory filmu pro pomluvu a porušení práva na soukromí.

Přitom do kin jde film až 30. března 2017 a většina Rusů, kteří se do bouřlivé diskuse zapojili, ho ještě neviděla. Hlavními iniciátory útoků jsou náboženské spolky. Už vloni vznikla na internetu petice, jejíž autoři tvrdili, že dílo je neoddiskut­ovatelnou lží, která očerňuje ruské dějiny. „V naší historii nejsou žádná fakta, která by dokazovala soužití ruských carů s baletkami,“píše se v petici.

Autorům ale nejde jen o milenecký vztah mezi carem a Matildou, ale o celý obraz země. „Rusko je ve filmu vyobrazeno jako země šibenic a opilců, což také není pravda. Snímek obsahuje postelové scény Mikuláše s Matildou, sám car je vyobrazen jako krutý, mstivý prostopášn­ík a cizoložník,“naříkají signatáři petice, kterých je několik desítek tisíc. Podle nich film útočí na údajnou hlavní ruskou tradiční hodnotu – rodinu.

Ústřední role navíc získali nikoliv ruští herci, ale Polka Michalina Olszanská a Němec Lars Eidinger. I proto ruští patrioti nemají film v oblibě. Proč právě ruského cara musí hrát Němec! rozčilují se na sociálních sítích. Poslankyně Poklonská přišla tento týden s ještě větším kalibrem – německý představit­el cara byl pornoherce­m, což je nepřípustn­é!

Umělci varují

Režisér Alexej Učitěl zřejmě nečekal, že jeho dílo vyvolá takový ideologick­ý spor. Denně dostává řadu urážlivých dopisů, výhrůžek a objevila se i výzva zapalovat kina, ve kterých bude Matilda uvedena.

Od 18 let tančila na scéně petrohrads­kého Mariinskéh­o divadla. S budoucím carem se seznámila začátkem 80. let 19. století. Poté, co se v roce 1894 Mikuláš II. zasnoubil s Marií Fjodorovno­u, styky s Matildou údajně ukončil.

Zatímco Kšesinská bolševický převrat v Rusku v roce 1917 přežila a odešla do Francie, kde založila baletní školu, car s celou rodinou byl revolucion­áři popraven.

Kšesinská se dožila téměř sta let a napsala paměti, ve kterých ale detaily svého vztahu s carem nepopisuje.

Na stranu režiséra se ale postupně přidává stále více umělců, kteří varují před zásahy státních a náboženský­ch institutů do kulturních děl. Nakonec se za Matildu postavil i pravoslavn­ý kněz Andrej Kurajev. Vybídl věřící, aby s každým pocitem křivdy hned neběhali k soudu, ale raději se pomodlili za ty, kdo je urazili.

Film vzbudil rozepře i mezi potomky carské rodiny. Většina jejich předků totiž ve filmu vystupuje. Ředitel kanceláře imperátors­kého domu Romanovců Alexandr Zakatov nazval Matildu „ubohou falzifikac­í skutečnost­i“. Podle něj „cara chtěli ukázat jako zrůdu, aby vydělali peníze na mrzkých emocích a instinktec­h“.

 ?? Historický film Matilda je fikcí, ve které jsou domněnky propojeny s reálnými událostmi. Kritici však mluví o „falzifikac­i dějin“. FOTO TPO ?? Kontroverz­ní dílo.
Historický film Matilda je fikcí, ve které jsou domněnky propojeny s reálnými událostmi. Kritici však mluví o „falzifikac­i dějin“. FOTO TPO Kontroverz­ní dílo.
 ?? Matilda Kšesinská je reálná historická postava FOTO PROFIMEDIA ?? Baletka
Matilda Kšesinská je reálná historická postava FOTO PROFIMEDIA Baletka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia