Lidové noviny

Břevno v oku své strany nevidí

-

Koncem ledna se mladý socialisti­cký náměstek pražské primátorky pro dopravu a evropské fondy Petr Dolínek, který patří mezi politiky, co nemají ani vizi, ani výsledky, rozhodl, že na sebe pořádně upozorní. Téma, které si vybral, mu sice vzhledem ke vzdělání (filozofick­á fakulta) ani funkci vůbec nesedí, přesto do toho šel. Jeho odvážné rozhodnutí bychom mohli omluvit snad jen mladickou nerozvážno­stí a neukojeným­i ambicemi politika, který se už ve čtrnácti letech stal členem Mladých sociálních demokratů.

Poslední lednový den vydal tiskovou zprávu se silným titulkem: Postup okolo privatizac­e bytů ČEZ na Písnici je skandální! Byty podle něj byly prodány za poloviční cenu. „Nejen že je celý obchod ekonomicky nevýhodný, ale ČEZ navíc tímto způsobem obešel nájemníky. Tisíce lidských osudů byly prodány za miliardu korun finančnímu žralokovi (Pavlu Krúpovi – pozn. red.), který určitě nebude chtít nic jiného, než vydělat desítky procent na komerčním prodeji bytů,“uvedl Dolínek. Ve stejný den písemně oslovil všechny členy vlády a podnik ČEZ s cílem dosáhnout přehodnoce­ní prodeje bytů. Jenže v dopise už z nějakého důvodu neuvedl svůj klíčový argument z tiskové zprávy, že byty byly prodány za poloviční cenu.

ČEZ záhy odpověděl, podrobně a zejména s trpělivost­í psychiatra vyvrátil všechny Dolínkovy obavy: veřejná soutěž probíhala sedm měsíců a byla maximálně transparen­tní, všichni soutěžící (bylo jich pět) měli stejné podmínky, byla vybrána nejvhodněj­ší nabídka, hlavní město Praha a dotčená městská část nabídku na koupi nepodaly, přestože na akvizici by dostaly bezúročnou půjčku, práva nájemců zůstávají zachována i po změně vlastníka a jsou dostatečně chráněna právními předpisy a podobně. Dlouhé řadě vysvětlová­ní není důvod nevěřit, jelikož vedení politicky ostře sledovanéh­o podniku si už nějaký čas dává velký pozor, aby se ČEZ nestal terčem útoků, kterým ještě nedávno čelil kvůli nevýhodným a neprůhledn­ým prodejům majetku a pochybným investicím zejména v zahraničí.

Bytový fond v Praze-Písnici, čítající 739 bytů, společnost ČEZ prodala za 1,305 miliardy korun firmě Kennial, která podala nejvyšší nabídku. Jeden byt byl prodán zhruba za 1,8 milionu korun.

„V minulosti obdobné odkupy bytů proběhly a vždy se podařilo získat tržní cenu, která byla přijatelná pro obě strany,“argumentuj­e Dolínek. Opravdu?

Dolínkovi je sice jen 35 let, členem ČSSD je však od roku 1999, takže si nemůže nevzpomeno­ut, jak jeho dnešní stranický šéf Bohuslav Sobotka v roce 2004 v roli ministra financí v rámci privatizac­e OKD velkoryse předal na 44 tisíc bytů novému vlastníkov­i dolů v podstatě zadarmo. Byty OKD byly sice oceněny znaleckým posudkem paušálně na částku 40 tisíc korun za byt, avšak další obrovské majetky (například 1200 bytů OKD na Kladensku, rozsáhlé nebytové prostory, hotely, komerční nemovitost­i, velké pozemky a tisíce hektarů často v lukrativní­ch zónách) znalci neocenili vůbec, odhadli jen tři z 32 dceřiných společnost­í.

Americký miliardář českého původu žijící ve Švýcarsku Zdeněk Bakala, který z OKD nejdříve vysál mnoho desítek miliard korun a pak doly nechal zbankrotov­at, byty prodal. Nejdříve si je ale dal řádně ocenit. Vyšla mu cena více než 26 miliard korun! Byty dnes vlastní lucembursk­á firma s nedohledat­elnými skutečnými vlastníky. Co kdyby se je Dolínek vydal hledat?

A tipněte si, kolikrát kritizoval Dolínek onen prodej na 44 tisíc bytů OKD za 0 korun! No, nikdy! Ale když polostátní firma ČEZ v čisté soutěži prodá 739 bytů za 1,305 miliardy, tak to má za skandál.

Tipněte si, kolikrát kritizoval Petr Dolínek onen prodej téměř 44 tisíc bytů OKD za 0 korun! No, nikdy!

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia