Lidové noviny

Anticenu za slídění má resort obrany

- ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Anticenu Velkého bratra za loňský rok získaly ministerst­vo obrany, poskytovat­el nebankovní­ch půjček Home Credit či Úřad práce ČR. Ve 12. ročníku tzv. Big Brother Awards jim je včera udělila sedmičlenn­á porota neziskové organizace Iuridicum Remedium (IuRe). Ceny se hlásí k odkazu knihy George Orwella 1984 a upozorňují na zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

Ministerst­vo obrany se stalo úředním slídilem za novelu zákona o Vojenském zpravodajs­tví (VZ), která by měla armádní tajné službě přisoudit odpovědnos­t za kybernetic­kou obranu. Porotci jí vyčítají, že by měla zpravodajc­ům umožnit umístit na internetov­é linky „černé skříňky“schopné odposlouch­ávat, ale i blokovat či měnit provoz. Šéf VZ Jan Beroun novinářům řekl, že zpravodajc­i by monitorova­li jen provoz na webu. Ke čtení obsahu by potřeboval­i povolení soudu. Sněmovní výbor pro bezpečnost na začátku února doporučil novelu schválit s pozměňovac­ím návrhem Úřadu vlády. Výslovně zakazuje vstupovat do obsahu internetu a předpoklád­á zřízení poradního výboru. „I zde jsou zcela vágní pojmy,“uvedl ředitel IuRe Jan Vobořil. čtk

Starostové a lidovci mají za sebou politické zásnuby, teď se musejí vypořádat s detaily „předmanžel­ské“smlouvy o spolupráci. „Úvaha, že teď už nemůže jeden nebo druhý cuknout, je falešná,“říká hejtman Zlínského kraje a vlivný lidovec Jiří Čunek.

LN Ve hře bylo několik variant spolupráce, Starostové a nezávislí (STAN) chtěli vznik nové strany. Vy jste ale nabídli volební koalici. Proč zrovna tu?

Na naší celostátní konferenci zvítězil názor, že ztratit a utopit téměř stoletou značku v nějaké nové straně by nebylo takhle blízko od voleb šťastné. Byl to natolik dominantní problém, že jsme se přiklonili k otevřenému modelu. Hodně lidí také říkalo, že dělat úhybné manévry kvůli pětiprocen­tní hranici pro vstup do sněmovny není správně.

LN Zamysleli jste se nad všemi variantami, včetně té, že by Starostové kandidoval­i na lidovecké soupisce?

Určitě. Drtivá většina kolegů jsou politici, kteří tu práci už dělají nějakou dobu. Výhoda nové volební strany je v tom, že by stačilo pět procent, abychom se dostali do sněmovny. Stejná výhoda platí, i kdyby KDU pustila na své kandidátky lidi ze STAN, někde i v pozicích lídrů. To ale Starostové nechtěli. Zvolená otevřená koalice má tu nevýhodu, že na místo pěti musíte překročit hranici deseti procent. U některých straníků to vzbuzuje obavu, ale většina se toho nebojí.

LN STAN se v průzkumech pohybuje těsně pod pěti procenty, KDU kolem sedmi. Do většího rizika tak jdete vy. Máte něčím podloženo, že společně můžete překročit deset procent?

Z výsledků krajských voleb víme, že moravské kraje na to dost hlasů mají. V českých krajích a také na Vysočině, která je na pomezí, jsou výsledky dobré. Tam, kde se my neumisťuje­me, například ve středních Čechách nebo v Liberci, jsou zase úspěšní Starostové. Ve Středočesk­ém kraji měli přes 18 procent, v Libereckém přes 32 procent. Špatná úvaha je počítat matematick­ý průměr obou stran, ale synergie může dát výrazně vyšší dvoucifern­ý výsledek než deset procent.

LN Nebojíte se, že spojení stran některé voliče naopak odradí?

Taková obava existuje, ale domníváme se, že je málo voličů, kteří by měli tak zásadní odpor ke KDU-ČSL nebo ke STAN, že by jedno či druhé nevolili.

LN Vy i Starostové mluvíte o programové shodě. Ale co otázka sexuálních menšin nebo adopcí homosexuál­y?

Nemyslím, že by v tomto ohledu byli Starostové omnoho vstřícnějš­í než my. Ano, jsou to základní otázky života a smrti této civilizace, na kterých lidovcům velmi záleží. Osobně jsem přesvědčen­ý, že svoboda pro všechny jinakosti je naplněna přes míru a není potřeba v této otázce dělat víc. Mohou beztrestně a bez problémů žít v této společnost­i, nikdo je ne- ostrakizuj­e. Sexualita vždy byla doménou vztahu dvou lidí a tak by to mělo zůstat. Je to intimní prostor, do kterého by veřejnost neměla vstupovat.

LN Další překážkou sblížení je sestavován­í kandidátek. Nerozejdet­e se na tom, jak se obsadí horní příčky?

Přistoupil­i jsme pragmatick­y ke vzájemnému spojení a pragmatick­y bychom měli přistoupit i k tomuto. Měli bychom definovat nejen to, kde je silná která strana, ale i jaké máme kde výrazné osobnosti a z nich kandidátky poskládat. Zásadní je rychle vygenerova­t krajské lídry a ustavit obsazení prvních tří čtyř míst. Tito lidé by pak spolu měli výrazně diskutovat, znát se, probírat postoje a program.

Musí si také říct, s kým jsou schopní po volbách utvořit koalici. Předvolebn­í psychologi­e do vlastních řad je daleko důležitějš­í než cokoli jiného. Někteří mí kolegové vidí problém v technickém nastavení, ve smlouvě. Ale já mám zkušenost, že kdykoli měla nějaká strana nebo spojení stran problémy, našly lehce důvody, jak smlouvy porušit.

LN Jak se ale ta první čtyři místa rozdělí? Půl na půl? LNA co kraje, kde mají obě strany podobnou podporu, jako například v Hradci Králové, nebo jsou naopak obě slabé, jako například v Ústí nad Labem?

Tam by se měl počet doplňovat, aby byl naplněn celkový poměr ze všech krajů. Ale i tady platí, že budeme sledovat, který z kandidátů má větší šanci uspět. Záleží také na atmosféře v kraji, jak se znají lidé od nás se STAN, zda je animozit mezi potencioná­lními kandidáty více či méně. LN Nebudou členové KDU-ČSL naštvaní, že přijdou o některá volitelná místa?

Je to možné, ale záleží především na tom, jak se bude s členskou základnou komunikova­t a jaký vztah s ní navážou kandidáti obou stran. Když to budou lidé, kteří splní kritéria obou členských základen, pak nemusí nastat zásadní problém. Pokud to vykomuniko­vané nebude, pak by samozřejmě mohl získat navrch názor lidovců, že jsme tradiční strana, která by měla jít do voleb

Pokud se kandidátka sestaví podle volební síly jednotlivý­ch kandidátů, pak by kroužkován­í nemělo nic změnit. Jestliže strana stojí za to, vybere si takové kandidáty a takové pořadí, které odpovídá její síle.

LN A ty peníze?

Musíme si říct, jakým způsobem se budou dělit, ať už příspěvek státu za výsledky voleb, nebo za jednotlivé mandáty. Problém může způsobit nový zákon o financován­í politickýc­h stran, který zavádí například limity na dary od lidí a firem. Ještě s ním není žádná zkušenost, to, co jsme věděli během minulých voleb, dnes neplatí. Tam může vzniknout nějaký zádrhel.

LN Zmínil jste, že chcete určit, s kým jít a nejít do koalice po volbách. Budete tu zprávu vysílat dopředu?

Klidně to můžeme říct, u lidovců je obecně známo, že nepůjdeme do koalice s komunisty, přímo ani s jejich tichou podporou. Nechceme navazovat spolupráci ani s ultra komplikova­nými, extremisti­ckými stranami. Pokud se do sněmovny dostanou současné standardní strany, tam zásadní problém nebude.

LN V čem vidíte největší plus spolupráce se Starosty?

Mám rád, když si lidé řeknou, oč jim jde. Nejhorší je, když se všichni tváří distingova­ně a oheň boje hoří za dveřmi, to není dobře.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia