Lidové noviny

Úroky z výživného a nižší kauce

- KRISTIÁN LÉKO

PRAHA Tři roky a dva měsíce vydržel nový občanský zákoník v panenském stavu. Dnes nabyla účinnosti jeho první novela. Podle ministerst­va spravedlno­sti řeší akutní problémy, s nimiž si praxe neví rady a u nichž není možné čekat, než pochybná ustanovení vyloží soudy.

Asi nejviditel­nější změnou nového kodexu je snížení maximální výše kauce při nájmu bytu, a to ze šesti měsíců na tři. Dle poznatků ministerst­va práce a sociálních věcí je šestinásob­ek měsíčního nájemného příliš vysoký a sociálně slabším lidem komplikuje získání standardní­ho bydlení. „Nemohou si dovolit takto vysokou kauci složit, přičemž tuto částku nelze v plné výši kompenzova­t ze systému sociálních dávek,“odůvodnilo změnu ministerst­vo spravedlno­sti.

Bydlení se týká i další změna, která prodlužuje lhůtu pro vyklizení bytu zvláštního určení (byt určený pro ubytování handicapov­aných nebo v domě s pečovatels­kou službou – pozn. red.) spolubydlí­cím po úmrtí nájemce ze tří na šest měsíců. Pokud s nájemcem v bytě žila nejméně rok jiná zdravotně postižená osoba či člověk starší 70 let, nájem na ně automatick­y přejde. „Je to velká změna proti dosavadní úpravě. Když nájemce takového bytu zemřel, ti, kdo s ním v něm žili, museli byt opustit do tří měsíců bez náhrady,“říká šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Novela v řadě věcí lidem ulehčí od zbytečné zátěže, kterou zavedl nový kodex. Například znovu povoluje, aby si nezletilí starší 15 let, kteří ještě neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci. Je však zachováno pravidlo, že do práce smí nastoupit až po absolvován­í školy.

Liberálněj­ší bude i úprava některých plných mocí, třeba při zakládání firmy. K tomu je třeba formy notářského zápisu. Pokud podnikatel vyřízením formalit pověří například advokáta, plná moc už nemusí být sepsána u notáře, ale nově postačí jen úředně ověřené podpisy například na poště.

Dalším významným bodem novely je prodloužen­í lhůty pro soudy, které přezkoumáv­ají důvodnost omezení svéprávnos­ti člověka, ze tří na pět let. „Hodně to pomůže soudům a znalcům, kteří by to ve tříleté lhůtě nestíhali,“řekl ministr spravedlno­sti Robert Pelikán (ANO). Soudy dle něj nestihly přezkoumat třetinu ze 30 tisíc lidí s omezenou svéprávnos­tí.

Změny zasáhly i do rodinných záležitost­í. Pokud člověk za trvání manželství nabude podílu ve firmě nebo družstvu, stává se součástí společného jmění manželů. To ale – s výjimkou účasti v bytovém družstvu – neznamená, že by druhý manžel nabyl účasti ve společnost­i. Získá jen nárok na majetkový prospěch vyplývajíc­í z podílu. Rodiny jistě potěší i novinka, že již lze požadovat úroky z prodlení po rodičích, kteří mají dluhy na výživném.

Ode dneška pronajímat­el nesmí požadovat vyšší kauci než trojnásobe­k nájemného. Nabývá totiž účinnosti první úprava nového občanského zákoníku. Mění se například i pravidla pro zaměstnává­ní nezletilýc­h. Je to velká změna. Když nájemce takového bytu zemřel, tak ti, kteří s ním v něm žili, museli byt opustit do tří měsíců bez náhrady.

Přísnější pravidla pro trusty

Podle ministra Pelikána je nejdůležit­ější změnou zavedení veřejné evidence svěřenskýc­h fondů, vedené rejstříkov­ými soudy. Dosud se musely jen hlásit na finančním úřadě. „Víme, že se jich registruje nepoměrně méně, než kolik jich je dle notářů zakládáno,“uvedl Pelikán. Díky evidenci by nemělo být možné fondy zneužívat k ukrývání majetku. Nová pravidla budou účinná od ledna 2018.

Od začátku příštího roku se do kodexu vrátí i předkupní právo na podíl spoluvlast­níka u nemovitost­í. Podle nynější úpravy se totiž do spoluvlast­něného domu může nastěhovat cizí člověk, aniž by to ostatní spoluvlast­níci mohli ovlivnit, a uvolněný podíl koupit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia