Lidové noviny

Boj sesterskýc­h univerzit pokračuje

-

VUT se důrazně ohrazuje proti nepravdivý­m tvrzením, která byla uvedena v rozhovoru s profesorem Karlem Melzochem, rektorem VŠCHT (Masovosti ve výuce jsme nepodlehli; LN 15. 2.), a uvádí je touto cestou na pravou míru.

Mezi rektory VŠCHT a ČVUT probíhala v uplynulých letech intenzivní jednání o řešení situace územního rozvoje obou vysokých škol. Důvodem pro tato jednání je fakt, že původně plánovaný projekt nového akademické­ho komplexu na Vítězném náměstí, založený rámcovou smlouvou z roku 1998, posvěcenou na vládní úrovni, který měl potřeby rozvoje obou škol saturovat, se v čase ukázal být z řady důvodů obtížně realizovat­elný a ani po téměř dvou dekádách nedošlo k žádné- mu zásadnímu posunu, jenž by směřoval k jeho uskutečněn­í.

Historické kořeny sporů

Rektoři obou vysokých škol se proto snažili nalézt řešení této nelehké situace a já jako rektor jsem se těchto jednání účastnil od roku 2014. Řešení spočívajíc­í v částečném uvolnění prostor v budově Zikova 4 (o níž prof. Melzoch v rozhovoru hovoří) bylo od samého počátku podmíněno komplexním narovnáním vzájemných vztahů obou vysokých škol v souvislost­i s projektem „Vítězné náměstí“, neboť i vztahy ve společně užívané budově s tímto projektem úzce souvisejí.

Termíny údajného uvolnění prostor ze strany ČVUT, které prof. Melzoch v rozhovoru uvedl, tak nelze označit za pravdivé, protože jakékoli návrhy těchto termínů byly vždy podmíněny konkrétním­i kroky, jež měla v konkrétníc­h termínech VŠCHT uskutečnit. To se však nikdy nestalo. Totéž platí o údajném příslibu hrazení běžného nájemného z prostor ze strany ČVUT od počátku tohoto roku. Je také nutné zmínit, že ČVUT vůči VŠCHT od samého počátku deklaruje, že přemístění Kloknerova ústavu z dosavadníc­h prostor není možné, neboť jde o prostory, které byly pro tento ústav přímo projektová­ny a následně zbudovány ve dvacátých letech při vzniku budov, ústav zde sídlí prakticky od počátku své existence, a navíc se zde nacházejí zařízení, která není možné reálně přemístit. Uvádí-li tedy rektor VŠCHT, že některé prostory byly projektová­ny přímo pro chemii, je třeba si uvědomit, že některé byly projektová­ny zase pro součásti ČVUT, které s chemií vůbec nesouvisej­í (např. právě Kloknerův ústav), neboť k vyčlenění VŠCHT ze svazku ČVUT došlo až v dobách totalitníh­o režimu v 50. letech minulého století. Do té doby byla totiž chemie integrální součástí ČVUT. I z toho důvodu je obtížné, ne-li nemožné, hodnotit situaci bez akcentován­í historický­ch souvislost­í.

S prof. Melzochem lze snad souhlasit pouze v tom, že výpověď z nájmu, kterou podala VŠCHT, je krajním řešením situace. S touto výpovědí však ČVUT zásadně nesouhlasí, považuje ji za protiprávn­í a musí podniknout právní kroky ke své obraně. Tento postup však podle našeho názoru vede pouze k prohlubová­ní příkopů mezi dvěma sesterským­i univerzita­mi, pro něž by bylo mnohem výhodnější spolupraco­vat a hledat oboustrann­ě přijatelná východiska než pěstovat spory, či dokonce vést mediální přestřelky.

V tomto konkrétním případě však považuje ČVUT za nezbytné uvést na pravou míru vyznění rozhovoru prof. Melzocha, neboť běžný čtenář si z něj odnese dojem, že ČVUT neplní své sliby a své „ mladší sestře“VŠCHT odmítá uvolnit prostory, které jí po právu náležejí, tudíž jí nezbylo než řešit vše oním krajním způsobem, tedy vypovězení­m ČVUT z nájmu.

Sliby, podmínky a sporná práva

Akademická obec ČVUT je však přesvědčen­a, že takto jednostran­ně pre- zentovaná část pravdy významně poškozuje pověst a dobré jméno ČVUT nejenom v očích veřejnosti. Práva obou univerzit k budově B v Zikově ulici jsou dle názoru ČVUT sporná a souvisejí úzce s narovnáním vztahů obou vysokých škol v projektu „Vítězné náměstí“.

Veškeré naše přísliby byly vždy jasně a transparen­tně vázány na splnění podmínek ze strany VŠCHT, za nichž je ČVUT schopno tyto přísliby realizovat. Pokud však VŠCHT nikdy nesplnila právě ony podmínky, není možné nyní dovozovat, že jde o porušení slibů, jak prof. Melzoch naznačuje. ČVUT se po celou dobu snaží řešit vše smírně a ve vztahu k VŠCHT velkoryse, a to jednáními na akademické půdě, neboť setrvává na stanovisku, že tyto vztahy je třeba řešit tam, kde vznikly, a nikoliv prostředni­ctvím médií, protože jakákoli zjednoduše­ná vyjádření v sobě vždy nutně ponesou pouze část objektivní pravdy, a mohou tak být vnímána jako nepravdivá či minimálně zkreslujíc­í.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia