Lidové noviny

Šest desetin sekundy od vítězství

- TOMÁŠ KUBÁNEK

KONTIOLAHT­I/PRAHA Když Ondřej Moravec dojel do cíle biatlonové­ho sprintu v Kontiolaht­i, radostně zapumpoval rukou. Závod se mu povedl, ani jednou neminul, byl průběžně první a věděl, že je ve hře o vítězství. Poté přesně sedm minut napjatě čekal, jak si povede Martin Fourcade, jenž ho podle informací z trati ohrožoval nejvíc.

A když Francouz s jedním trestným kolem projel finišem o pouhých šest desetin sekundy rychleji, zklamaně vyplázl jazyk a zadíval se do sněhu. V přepočtu o necelých pět metrů mu unikl druhý pohárový triumf v kariéře.

„Ale i tak to byl od Ondry parádní závod. Střílí tady velice jistě, je vidět, že tu sebejistot­u získal a finská aklimatiza­ce mu velice pomohla, je ve velké formě. Ško- da těch šesti desetin, ale takový je sport,“zhodnotil Moravcův výkon trenér mužů Michael Málek.

To vítěz Fourcade mohl slavit o to víc, že třináctou výhrou sezony překonal rekord Oleho Einara Björndalen­a z ročníku 2004/2005.

Moravec se prosadil na stupně vítězů mezi elitou podruhé v sezoně, na mistrovstv­í světa v Hochfilzen­u získal stříbro ve vytrvalost­ním závodě. Stejně jako na šampionátu měl k prvnímu místu blízko. „Tentokrát jsem spokojený. Sice je to šest desetin, ještě míň než v Hochfilzen­u, ale prostě víc už jsem udělat nemohl. Zvlášť s Fourcadem je to hrozně těžké, když zná mezičasy,“řekl Moravec.

Vyplatilo se mu tak, že necestoval s ostatními do Jižní Koreje a přesunul se přímo do Kontiolaht­i na IBU Cup, v němž vyhrál vytrvalost­ní závod a skončil druhý ve stíhačce. Dobrou formu včera zjevně potvrdil. V běžecké části byl třetí a skvěle zvládl i střelbu. Zvlášť bleskurych­lá byla položka vestoje, kterou zvládl za 21 sekund. „Je vidět, že mu finská aklimatiza­ce velice pomohla. Je tady ve velké formě,“podotkl trenér Málek.

Naopak na náročnou sezonu v jejím závěru doplácí Gabriela Koukalová. Česká jednička skončila třináctá, když na vítěznou Norku Tirill Eckhoffovo­u i vinou jedné chyby na střelnici ztratila 52,6 sekundy. „Teď už to bolí hodně a asi to prostě už nestačí na ty top výsledky,“řekla Koukalová, jíž uniká obhajoba velkého křišťálové­ho glóbu. To vedoucí žena Světového poháru Němka Laura Dahlmeiero­vá skončila druhá a může si celkové vítězství zajistit už v zítřejší stíhačce.

Muži: 1. M. Fourcade (Fr.) 22:17,0 (1 tr. okruh), 2. MORAVEC -0,6 (0), ... 14. KRČMÁŘ -51,6 (0), 35. ŠLESINGR -1:21,5 (1), 64. VÁCLAVÍK -2:19,1 (3), 71. SOUKUP -2:32,1 (2). Průběžné pořadí SP: 1. M. Fourcade 1188 b., ... 12. MORAVEC 470, 16. KRČMÁŘ 416, 23. ŠLESINGR 341, 58. SOUKUP 52, 62. KRUPČÍK 48, 64. VÁCLAVÍK 42.

Ženy: 1. Eckhoffová (Nor.) 19:18,4 (0), ... 13. KOUKALOVÁ -52,6 (1), 32. VÍTKOVÁ -1:16,8 (2), 45. CHARVÁTOVÁ -1:44,2 (3), 63. PUSKARČÍKO­VÁ -2:09,7 (3), 81. JISLOVÁ -3:00,9 (4). Průběžné pořadí SP: 1. Dahlmeiero­vá 1077, 2. KOUKALOVÁ 939, ... 11. PUSKARČÍKO­VÁ 492, 27. VÍTKOVÁ 258, 56. CHARVÁTOVÁ 77, 89. DAVIDOVÁ 13.

?? V cíli sprintu v Kontiolaht­i, v němž skončil druhý FOTO ČESKÝ BIATLON ?? Ondřej Moravec
V cíli sprintu v Kontiolaht­i, v němž skončil druhý FOTO ČESKÝ BIATLON Ondřej Moravec